Interjú Charlie Ghagan
1. Játssz türelemmel!
Nem mindig lehet előre játszani
„Szélsőként mindig azon voltam, hogy a lehető leggyorsabban előrejuttassam a labdát. Amikor viszont elkezdtem középen játszani, Arséne Wenger azt mondta, legyek türelmesebb, néha ugyanis meg kell tartani a labdát, és várni a lehetőségeket. Ha nem megy előre, nem kell erőltetni. Aztán ahogy többet szerepeltem középen, egyre inkább belejöttem. Ha a padon ülök, akkor már képes vagyok az ellenfél mozgását figyelni, ami nagy segítség, ha végül be kell állnom.”
2. Ne legyen csőlátásod!
Az utolsó másodpercig figyelj!
„A főnök mindig azt mondja: »Azt kell tenned, amit a játék megkövetel, ez pedig folyamatosan változik«. Szerintem ez bölcs mondás. Sokszor látni, hogy egy játékos már öt másodperccel azelőtt lövésre készül, hogy megkapná a labdát. Amikor meg végül megkapja, akkor lehetősége adódik egy jobb passzra, de azt már nem veszi észre, annyira a lövésre készül. Ez a csőlátás, és ezt kell elkerülni. Mi is nagyon sokat gyakoroljuk ezt, mert az igazán jó játékosok képesek nagyon gyors döntéseket hozni.”
3. Rizikó és jutalom
Ne félj hibázni a támadó harmadban
„Kreatív játékosként néha kockázatot kell vállalnod, máskülönben nem tudod helyzetbe juttatni a társaidat. Egy nehéz passz vagy csel lehet, hogy csak kétszer jön össze öt próbálkozásból, de ha azzal az átadással mondjuk kiugratom Theo Walcottot, aki így gólhelyzetbe kerül, akkor máris megérte a kockázat. Az Arsenalnál minden támadót arra bátorítanak, hogy a megfelelő helyzetben igenis vállaljon kockázatot. Arra is figyelni kell, hogy a hibázás ne szegje kedvünket, és ne veszítsük el az önbizalmunkat.”
4. Eddz, mint a gyerekek!
Az egyszerű gyakorlatok a legjobbak
„A labdakezelés fejlesztésére egyszerű gyakorlatokat használunk. Ugyanazokat, amiket már gyerekként is csináltam. Csak persze most már gyorsabban, meccstempóval. Egymásra bombázzuk a labdákat, hogy lássuk, ki hogy kezeli le, aztán bábuk között egyérintőzünk. Még ma is kint maradok edzés után gyakorolni mondjuk a labdavezetést a gyengébbik lábammal. Aztán hétvégén már csak azt veszem észre, hogy máris ügyesebb.”
5. A beszéd mindig jó
A konstruktív kommunikáció hasznos
„Csöndben tudok lenni a pályán, de csak addig, amíg valaki nem csinál valami igazán szépet. Ilyenkor odakiáltok valamit, hogy »Bravó!« vagy ilyesmi. Ez jól esik a másiknak, és nő tőle az önbizalma. De nemcsak a bátorításról van szó, azt is megmondjuk a másiknak, ha éppen elszúrt valamit. Tomás Rosicky viszont nagyon jól tud bátorítani. Azt is elmondja, ha valami nem volt jó, de teljesen normális hangnemben. Konstruktív, és soha nem lomboz le, sőt arra sarkall, hogy próbáljam meg újra.„
6. Az agyadat is eddzed!
Folyadékkal a koncentrációért
„Az erőnlét nemcsak azt jelenti, hogy képes vagy kilencven percen keresztül fel s alá rohangálni a pályán, hanem azt is, hogy képes vagy végig koncentrálni. Ha fáradt vagy, és megkapod a labdát, akkor ösztönösen a legkönnyebb megoldást keresed. A topligákban azonban nincs könnyű megoldás, ilyenkor aztán jönnek a hibák. Néhányan energiazselét használnak, de én inkább a sok folyadék híve vagyok. Meccs előtt és alatt nagyon sokat iszom, nekem ez vált be.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. novemberi számának Fociakadémia szekciójában.)