
Fotó: FourFourTwo.com
1 Fontos a jó technika!
Az erő a jó testmechanikának köszönhető
„A jó lövéshez elengedhetetlen a jó testhelyzet. Tartsd a szemed a labdán, a támaszkodó lábaddal lépj mellé, a fejed és a mellkasod legyen a labda felett, és teli rüszttel lődd meg a labdát! Így a lövésed erős és pontos lesz. Próbáld meg a labda közepét eltalálni. Ha mindezeket betartod, akkor a kapus bizony, bajban lesz, egy ágyúgolyó fog felé süvíteni. Ne feledd, lövés közben ne dőlj hátra, mert akkor a lövésed jócskán fölé fog szállni.”
2 Dolgozz a pontosságon!
A pontosság ugyanolyan fontos, mint az erő
„Szerencsés vagyok, mert alapból erősek a lövéseim, de sokat is gyakorolok. Folyamatosan fejlesztem a lövéseimet, mert nincs értelme erősen lőni, ha nem találjuk el a kaput. Amikor az ember gyerekként játszik, minden az erőről szól – akár alapból erős vagy, akár nem – de ahogy az ember fejlődik, a technikát is fejleszteni kell, hogy a lövésünk ne csak erős, de pontos is legyen.”
3 Fedezd a labdát!
Tartsd távol az ellenfelet!
„Én nagy darab vagyok, de nem kell erősnek lenned ahhoz, hogy feltartsd a védőket – egyszerűen csak el kell dugnod előlük a labdát. Az egyik lábaddal támaszd meg magad a talajon, a másikkal terelgesd a labdát, miközben a tested végig az ellenfél és a labda között van. Ha a védő megrúg, maradj nyugodt, és gondold át, mit tehetsz. Meg tudsz fordulni, és eliszkolni? Tudsz passzolni? Vagy meg tudod várni, míg szabálytalankodnak ellened?”
4 Ne csüggedj!
Az önbizalmad hajtson előre!
„Minden játékos életében vannak nehéz pillanatok, a futball semmiben sem különbözik az élettől. Ha rossz formában vagy, próbáld megérteni, mi is történik. Végig koncentrálj! Ha úgy gondolod, tehetsz valamit, változtass! Fedezz fel új gyakorlatokat! Néha előfordul, hogy a dolgok nem úgy mennek, ahogy akarod, és ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy valamit rosszul csinálsz. Ilyenkor se csüggedj, minden rossz szériának vége lesz egyszer.”
5 Hallgass a testedre!
Figyelj, mire van szüksége!
„Nem csinálok jóga- vagy piláteszgyakorlatokat, de sokat nyújtok, hogy mozgékony maradjak. Az edzésekre korábban érkezem, hogy előtte nyújtsak is! Figyelj a testedre, jelezni fog, ha pihenésre vagy speciális gyakorlatokra van szüksége. Ha odafigyelsz, akkor azt fogod tenni, ami jó a testednek. Habszivacs görgővel lazítom el az izmaimat, ez sokat segít.”
6 Változtass az edzésen!
Azt csináld, amit a meccsnaptár diktál!
„Sosem szerettem konditerembe járni, de ha az ember el akarja kerülni a sérüléseket, edzenie kell a törzsizmokat. Ha szabadságon vagyok, akkor is tréningezem. A felsőtestemet is fejlesztem, általában egyszer egy héten, egy-két nappal mérkőzések után, attól függ, milyen fáradt vagyok. Ha egy héten két meccsünk van, akkor csak nyújtok, és kis súlyokat használok. Ha van egy hét a következő meccsig, akkor kétszer is lemegyek az edzőterembe.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. márciusi számának Fociakadémia szekciójában.)