Tudd, mi a dolgod!
Emlékezz, te vagy a védelem első hulláma!
„Ha védekező középpályás vagy, akkor azzal segíted legjobban a védőidet, ha megakadályozod, hogy a csatárokhoz eljussanak a labdák. Akkor is meg kell őrizned a pozíciódat, ha nagyon nagy az iram! Ha el tudsz indulni a labdával az ellenfél kapuja felé, akkor tedd azt, de fél szemmel már arra figyelj, hol alakulhat ki veszély, ha elveszítitek a labdát. Ha ez megtörténik, és jön az ellenfél kontrája, akkor vissza kell érned segíteni a védelmet.”
Dolgozz együtt a védőkkel!
Irányítsd a játékot, de hallgass rájuk!
„Ha az ellenfél megszállja a középpályát, egyik csatáruk pedig beindul az üres területekbe, információra lesz szükséged a védőktől. Ha ilyenkor hátra kell nézned, mert nincs meg a megfelelő kommunikáció, akkor nem fogod látni, mi történik előtted. Úgy kell helyezkedned, hogy el tudd csípni a kiugratást, de követni is tudd a játékot. Ha az ellenfélnek sikerül közéd és a védők közé játszani a labdát, akkor bajban leszel, mert ő a kapu felé fog mozogni, te pedig pont visszafelé.”
A fegyelem kulcsfontosságú
Ne hagyd el a posztod!
„Nem szabad a szélek felé húzódnod, üresen hagyva a középpályát, mert ezzel a védőidet hozod kellemetlen helyzetbe. Néha a veszély a szélen érkezik, és ki kell húzódnod, de csak akkor tedd ezt, ha van valaki, aki bezár mögéd! Ha viszont az ellenfél kontrát vezet, és te vagy az egyetlen középpályás, hátul tilos kimenned a szélre! Ne feledd, a kapu középen van, neked pedig azt kell védened. Hagyd, hogy vigyék csak a szélén a labdát, te vedd fel a középen érkezőket, így lelassíthatod a támadást, míg a társaid visszaérnek.”
Inkább területet védj!
Az emberfogás helyet hagy az ellenfélnek
”Ha rárontasz a labdás emberre, akkor mögötted nagy terület marad üresen, ahová könnyedén bepasszolhatják a labdát. Kényszerítsd az ellenfelet, hogy oda passzoljon, ahová te akarod! Csábítsd passzra a labdás embert azzal, hogy látszólag otthagyod őt, majd próbáld elcsípni az átadást! Ha legjobb játékosuk egy szélső, akkor úgy helyezkedj, hogy csak a másik szél felé tudjanak játszani. Ha középen van a sztárjuk – mint például Messi –, akkor hívd beljebb az egyik szélsődet, így lezárjátok a passzsávokat, és a szélre kényszerítitek az akciót.”
Légy megjátszható!
Nem csak azért vagy ott, hogy védekezz!
„Ha hátrányban vagytok, akkor nyomás alá kell helyezni az ellenfelet, tehát járatni kell a labdát. Lépjetek feljebb, és ne engedjétek őket ki a saját térfelükről! Védekező középpályásként ilyenkor úgy kell helyezkedned, hogy megkaphasd a labdát, és folytathasd a játékot. Ugyanakkor arra is figyelned kell, ha elveszítitek a labdát, vissza tudj lépni. A te posztodról látható be legjobban a pálya, így még akkor is hasznára lehetsz a csapatnak, ha nincs nálad a labda, de szólsz társaidnak, milyen lehetőségeik vannak.”
Válaszd ki a megfelelő passzt!
Számolj lehetőségeiddel, néha vállalj kockázatot!
„Amikor megkapod a labdát, arra kell gondolnod, vajon hogyan tudod előre adni. Néha egy tízméteres felpassz hasznosabb, mint egy ötvenméteres indítás. Egy okos átadással akár három középpályást is meg lehet előzni, így társaid egy az egyben maradnak az ellenfél védőivel. Ha nagy az iram, és a pálya kettészakadt, akkor ne erőltesd a passzokat, mert ha célt tévesztesz, könnyen bajba sodorhatod a csapatodat. Ilyenkor kell egy rövid átadással lassítani a játékot. Persze időnként be kell vállalni egy-két kockázatosabb, éles átadást is.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. augusztusi számának Fociakadémia szekciójában.)