Bővítsd a fegyvertáradat!
Két puskával több nyulat lősz
„Még a Middlesborough-nál az egyik edzőm azt mondta: »Na, srácok, most tíz percig csak a rosszabbik lábatokat használhatjátok!«. Ha nagyon egylábas vagy, akkor sokkal könnyebb dolga van a védőnek ellened. Egyszerűen lezárja a szélt, és befelé terel téged, ahol még több védő van. Sokkal nehezebb megállítania, ha képes vagy mindkét irányba mindkét lábaddal elvinni a labdát. Ne félj használni a gyengébbik lábadat, és gyakorolj sokat!”
Finomhangold a beadásaidat!
Szolgáld ki a csatárokat!
„Ha Andy Carroll-lal játszom, akkor oda próbálom adni a labdát, ahonnan támadást tud indítani. Ha Diafra Sakhóval, akkor csak a lábára passzolok. Hiába adod jó helyre a labdát, ha nincs ott senki, a csatár csak felteszi a kezét, hogy »Haver, nem ott vagyok«. Nem kell mindig nagyon megcsavarni, csak arra figyelj, hogy jól lépj a labda mellé, és jó helyen találd el. Arra is ügyelj, hogy stabilan állj, ellenkező esetben biztosan nem oda fog menni.
Tudd, hol vagy!
Légy tisztában a szerepeddel!
„A szélen kérhetsz rövid passzt, hogy gyorsan megfordulva megkerüld a védőt. A gyémántalakzat csúcsán azonban más a helyzet. Itt minden négyzetcentiméterért meg kell küzdened, mert minden oldalról védők és védekező középpályások próbálnak szerelni. Meg kell tanulnod röviden és pontosan átvenni a labdákat, hogy minél gyorsabban meg tudj fordulni. Csapattársaid mozgására is figyelned kell természetesen.”
Ne bujkálj!
Keresd a lehetőségeket!
„Edzőnk, Teddy Sheringham mindig azt mondja nekem: »Nem elég jól játszanod, gólok és gólpasszok kellenek tőled, ez a dolgod«. Nem elég jó teljesítményt nyújtanod, hatékonynak is kell lenned. Ettől az egész gondolkodásmódom megváltozott. Amikor az ember a támadóharmadban játszik, bizony sokszor fog hibázni. A hosszú passzokat például lefülelik. De ha csak egy is célba ér, a csatár pedig gólt lő, akkor már megérte. Ne félj hibázni! Legyen önbizalmad tovább próbálkozni!”
Pontosan, ne erősen!
Gólhelyzetben a pontosság számít
„Szélsőként az a dolgod, hogy odaérj a hosszú kapufához, és gólokat szerezz. Középen más a helyzet. Amikor beadjuk a labdát középre, minden védő automatikusan Andy Carrollra figyel. Én pedig a körülötte lévő üres területekre. Fontos az időzítés, helyzetben nem szabad kapkodni. Teddy azt szokta mondani: »Nem kell mindig erőből rúgni, néha sokkal jobb csak begurítani a sarokba a labdát«. Mindig erre törekszem, és az alsó sarkokat célzom.”
Jó helyen, jó időben
Védekezéskor nincs helyük trükköknek
„Az adott helyzetekben megfelelő döntéseket kell hozni. Sok játékosnak remek a képessége, amelyet azonban rosszul használ. Fiatalabb koromban egyszer a saját butaságom miatt elveszítettem egy labdát a térfelünkön, amiből gólt kaptunk. Az edzőm levonta a következtetést:: »Na, fiam, ez jó lecke volt«. A rizikós megoldásoknak a támadóharmadban van a helyük, nem a saját kapud előtt. Ha ugyanis támadáskor veszítesz labdát, az ellenfélnek még mindig hatvan-hetven métert kell hoznia a labdát.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. áprilisi számának Fociakadémia szekciójában.)