JEGES FÜRDŐ
Az egyiptomiak már bőven a futballisták jeges fürdői előtt is használták sérülések ellen ezt a gyógymódot. A munka utáni jeges merülés csökkenti a testhőmérsékletet, lassítja a vérkeringést, és ezzel gyorsabb lesz a felépülés. Ez remekül hangzik, de vajon alátámasztja valamilyen tudomány? Nos, nem igazán. Az Aucklandi Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy szinte semmi köze az eljárásnak a fájdalomcsillapításhoz. David Cameron-Smith professzor szerint a jeges fürdő nem előnyösebb, mint a levezetés egy intenzív edzés után. Akkor viszont maradnánk a hideg sörnél.
- „Ha egymás után gyorsan következnek az edzések vagy a meccsek, egy jeges fürdőtől rövid távon elmúlik a fájdalom” – tette hozzá Cameron-Smith.
- „A jeges fürdő csökkentheti a kemény edzések hatását például egy súlyzózást követően.”
- „Leszámítva azokat az eseteket, amikor gyors felüdülésre van szükség, nem ajánlom a jeges fürdőt.”
KRIOTERÁPIA
Képzeld azt, hogy egy nagy, szénsavas üdítős dobozban állsz, mínusz 100 fok van, rajtad meg semmi, csak egy alsógatya. Épp most képzelted el a krioterápia lényegét. Az eljárás egy japán tudós fejéből pattant ki a ’70-es években, ma már Cristiano Ronaldo és Zlatan Ibrahimovic is használja, de tudományosságát nagymértékben vitatják, előnyei csak a szájhagyományban élnek. Azért mi meglehetősen élveztük, amikor egy korábbi Fociakadémiában kipróbáltuk és részletesen bemutattuk. Pedig csak úgy röpködtek a mínuszok.
- „Semmi sem támasztja alá hitelességét, mégis számos sztár hisz benne” – mondta egy másik szakértő, dr. Michael Gleiber.
- „A kiroterápia kívül lehűt, de a három-négy perc nem elég, hogy a belső gyulladásokat is kezelje.”
- „A hidegben fokozódik az anyagcsere, több kalória ég el, de ez még nem elegendő egy fogyókúrához.”
A győztes pedig…
A JEGES FÜRDŐ
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. szeptemberi számában.)