Kérdés: „Csapatunknak rendre gondot jelent megtartani a labdát, főleg a középpályán. Milyen gyakorlatokat tudtok ajánlani, hogy fejlesszük a labdatartásunkat?”
Rob Woodhead, Twitter
Aki válaszol: Xavi, a Barcelona és a spanyol válogatott korábbi játékmestere
„A labdatartás sokkal inkább fejben dől el. Harminc évvel ezelőtt Johan Cruyff építette fel ezt a stílust a Barcánál, amit később Luis Aragonés ültetett át a spanyol válogatottba is.
Nem volt más választásunk, hiszen más országok válogatottjai fizikálisan erősebbek a mienknél, mi vagyunk azonban az egyik legtechnikásabb csapat a világon.
Az első gyakorlat a cicázás. A körben álló játékosok passzolgatnak, a két középen lévő pedig próbálja megszerezni a labdát. Minden edzés elején és meccsek előtt játsszátok ezt húsz percig! Ez egy mentális játék. Ha elveszíted a labdát, te mész középre védekezni! Meg kell tartanotok a labdát, és meg kell tanulnotok, hogy a legrosszabb dolog, ha elveszítitek azt, ekkor az egész csapatnak át kell mennie védekezésbe. Ezt a filozófiát kiskorunk óta belénk nevelték, most már ösztönös.
A labdatartásos gyakorlatok is fontosak. Megtanuljátok, hogyan játszatok egy vagy két érintőből, és hogy mindig a legjobb helyzetben lévő társatoknak passzoljatok.
Ezek a tiki-taka alapjai.”
Kérdés: „Mindegy, mit csinálok, sohasem tudok tizenegyeseket védeni. Van valami tippetek?”
Andrew Norman, Twitter
Aki válaszol: Asmir Begovic, a Milan és a bosnyák válogatott kapusa
„Egy büntető kivédése nehéz feladat. Minden játékos másképpen végzi őket, szóval szinte lehetetlen megjósolni, hogy mit fognak csinálni. Szükség van tehát egy kis szerencsére.
Ha kicsit utánanézel az ellenfelednek, akkor javíthatod az esélyeidet, persze ez amatőr szinten nem egyszerű, de már az is segíthet, ha látod, általában hogyan lövi meg az ellenfél a labdát.
Amikor tizenegyesre kerül a sor, megpróbálok csak a legutolsó pillanatban elmozdulni. Megfigyelem, hogyan fut neki a játékos, hova néz, milyen a testtartása, majd gyorsan eldöntöm, merre vetődök. Mindez egy szempillantás alatt történik, szóval nincs idő vacillálni.
Ha a legutolsó pillanatig kivársz, azzal megnehezíted a lövő játékos dolgát. Ha korán vetődsz, könnyen berúgja a labdát a másik sarokba.
A legfontosabb, hinned kell magadban, hogy ki tudod védeni. Maradj nyugodt, és ne gondold meg magad félúton. Ha hezitálsz, és megkérdőjelezed a döntésedet, akkor nincs esélyed.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. júliusi számának Fociakadémia szekciójában.)