A kérdés: „Kapus vagyok, és akárhányszor elhagyom a gólvonalat, bajba kerülök. Van valami tippetek?”
(Adam Griffiths, Swansea)
Aki válaszol: Kasper Schmeichel, a Leicester City kapusa
„A legfontosabb a helyezkedés. Mindig próbálok a lehető legközelebb lenni a csatárhoz. Állj elé, és vesd meg a lábad. Így arra kényszeríted, hogy ő hozzon döntést. Ne áruld el magad, és ne próbáld meg kitalálni, mire készül: várj, és aztán reagálj. Sokat dolgozom a gyorsaságomon, így hamar kiérek a kapuból, ha kell. Az időzítés létfontosságú – nem ronthatsz ki véletlenszerűen, mindenféle gondolkozás nélkül. Az is jó, ha megpróbálod kiszorítani őket egy olyan szögbe, ahonnan már nehezen lőnek kapura. A „csillagugrást” (amikor a kapus ugrás közben széttárja a végtagjait – a szerk.) is gyakran alkalmazom, hogy növeljem a védés esélyét. Apám híres volt erről, de nem tőle tanultam. Dániában ez közkedvelt taktika, és sokat gyakoroljuk. Kézilabdaedzőktől is sok tanácsot kaptunk. Ha az ellenfél játékosa átjut rajtad, azonnal pattanj fel, és eredj utána, máskülönben már csak az ima segíthet rajtad! A jó kapus bizony bátor. Ne félj, kapusként sokszor előfordul, hogy kemény ütközéseket élsz át, és ezek bizony fájnak. Ne hátrálj meg, és készülj fel a fájdalomra. Nem csoda, hogy azt mondják, a kapusok őrültek.”
A kérdés: „Most, hogy vége a szezonnak, nem tudom, mit kezdjek magammal. Mit tehetek, hogy jó kondícióban kezdjem újra az edzéseket?” (Daniel Hadley, e-mail)
Aki válaszol: Patrick Vieira, 107-szeres francia válogatott középpályás
„A semmittevés a holt szezon elején mind a testnek, mind a szellemnek jót tesz, hiszen fizikálisan és mentálisan is elfáradtál. Én a szezon végeztével tíz-tizenöt napot biztos lustálkodom. A diéta is nagyon fontos, amikor nem edzel, kevesebbet kell enned. Ha nem így teszel, felszedhetsz néhány kilót, amire kezdődik az alapozás. Csak az edzések megkezdése előtti két hétben megyek el kicsit futni, vagy le az edzőterembe. Fontos, hogy ilyenkor felkészítsd a tested az újabb terhelésekre, hiszen sokáig csak pihentél. Nem ugorhatsz egyből a mély vízbe. Lassacskán kezdj el mozogni, így amikor elkezdődik az alapozás, a szervezeted már készen fog állni a terhelésre. Ez nemcsak azért jó, mert jobban fogod bírni az edzéseket, hanem mert sokkal kevésbé kockáztatod a sérüléseket is. Ha a tested nem áll készen, sokkal valószínűbb, hogy megsérülsz.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. júliusi számának Fociakadémia szekciójában.)