IGEN! Mozdítsd ki őket a komfortzónájukból!
„A klasszikus csapatépítési módszerek egyike, amikor a játékosokat komfortzónájukon kívülre, egy teljesen új szituációba helyezzük – magyarázza Richard Tyler csapatépítési szakértő. – Mi az éneklést alkalmazzuk. Olyan helyzetet teremt, ahol mindenki egyenlő, és felfedi a gyengeségeket. Na, és persze jót lehet nevetni közben.”
IGEN! Állíts fel elérhető célokat!
„A közös feladat növeli az összetartást” – magyarázza dr. Victor Thompson sportpszichológus. A hangsúly pedig a megfelelő feladaton van. „A legfontosabb maga a feladat, és hogy mindenki kivegye a részét a munkából. Hiába érti meg a csapat a célokat, ha azokat lehetetlen elérni. Feljutás, miután a négy legjobb embereteket elveszítettétek, például. A teljesítmény ilyenkor inkább romlik, mintsem javul.”
IGEN! Mutass példát!
„A csapatszellem a vezető képességein is múlik – mondja Scott Bradley, a buckinghamshire-i egyetem sportpszichológusa. – A jó vezető nem száll el a győzelmektől, és nem esik letargiába vereség estén. Ő kell, hogy utat mutasson másoknak.” Ha extra munkát teszel az edzésbe, vagy segítesz a fiataloknak, azzal jó példával járhatsz elöl.
NEM! Ne kérkedj terveiddel!
„A bizonytalanság minden csapatot megtör, szóval, ha távozni készülsz a klubtól, akkor azt csak az idény utolsó meccse után jelentsd be” – mondja Bradley. Jó példa erre Sir Alex Ferguson, aki miután 2001-ben bejelentette visszavonulását, majd mégis maradt, csapata borzalmasan szerepelt 2002-ben. 2013-ban már csak az után jelentette be visszavonulását, hogy a Manchester United megnyerte a bajnokságot.
NEM! Ne égesd a játékosaidat nyilvánosan!
„Tény, hogy senki sem szereti, ha nyilvánosan megalázzák – mondja Bradley. – Ha egy játékost büntetünk ahelyett, hogy a probléma valódi okát tárnánk fel, azzal csak romboljuk a csapat egységét.” Szóval ne tegyetek úgy, mint Phil Brown, aki a közönség előtt teremtette le játékosait. Sokkal jobb, ha szemtől szembe beszélsz a játékosokkal, nyugodt körülmények között.
NEM! Ne legyenek kedvenceid!
„Ha kivételezünk egy játékossal, az a legjobb módszer arra, hogy tönkretegyük a csapaton belüli kapcsolatokat – mondja Tyler. – Minden játékost egyformán kell tisztelned, fegyelmezned és bátorítanod.” Ugyanez igaz a viccekre is. Először talán még vicces sportkrémmel bekenni egy újonc alsógatyáját, de sokadjára már fárasztó és destruktív.
Szöveg James Witts
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. szeptemberi számának Fociakadémia szekciójában.)