Interjú Nick Moore
Az FFT úgy tudja, gyerekként is szerettél sportolni.
Atletizáltam, futottam, fociztam és úsztam is. Egész héten nem volt egy szabadnapom sem! Ráadásul mindegyik elég jól is ment. A legtöbb eredményt úszásban értem el: mellúszásban négy évig folyamatosan bajnok voltam. Futóversenyeken ezerötszáz és nyolcszáz méteren indultam.
Akkor bizonyára voltak olyan napok, amikor több minden is összejött.
Emlékszem, egyszer délelőtt elődöntőben fociztam, délután lett volna egy nyolcszáz méteres síkfutódöntőm, majd este egy úszógála is. A focimeccsen eltörtem az orromat, úgyhogy a másik két viadalt kihagytam, de néhány nappal később második lettem ezerötszáz méteren úgy, hogy csak az egyik orrlyukamon kaptam levegőt!
Mi volt a kedvenced?
Az ezerötszáz méter. Az volt a taktikám, hogy megbújok a mezőnyben, majd a sprintsebességemet kihasználva a hajrában megelőzök mindenkit. Így visszagondolva nem is értem, miért nem indultam száz és kétszáz méteren, elég gyors lettem volna hozzá.
Hogy fért mindebbe bele a futball?
Elég jól. Fiatalon az ember nem fárad el olyan nagyon, és a rengeteg edzés jót tett a játékomnak. Nem volt sok szabad időm, de ha lett volna, akkor is valamit sportoltam volna – imádtam. Ugyanakkor nem érzem azt, hogy bármiről is lemaradtam volna.
Mikor döntöttél a foci mellett?
Már a legelején. Ha programütközés volt, mindig a labdarúgás élvezett elsőbbséget. Hetente egyszer még a suliból is elengedtek, hogy edzhessek. Egyszer a futóedzőm ránézett a combomra, és így szólt: »Most már focista vagy, nem futó« – ugyanis hirtelen megizmosodtam.
Hogyan segítettek más sportok?
Főleg az alap-állóképességemen javítottak. Mindig borzasztó erős voltam a sok futástól és úszástól. Ez a két sport megtanított keményen és fegyelmezetten edzeni is. Egyébként mindkét szülőm szeretett sportolni.
Ki a legfittebb játékos a West Hamben? (Cikkünk 2013-ban készült – a szerk.)
A srácok mind nagyon erősek, igazából senki sincs sokkal a többiek előtt. Ha a magas intenzitású futások statisztikáit nézzük, nincs miért szégyenkeznünk. A csapat kilencvenöt százaléka kimondottan fi tt. Ha mégis ki kellene emelnem valakit, az Matt Taylor lenne. Hobbiszinten is fut, és néha elképesztő időeredményeket posztol ki.
HOGYAN LEGYEK GYORSABB?
A korábbi futó segít neked.
1. LEGYEN JÓ FUTÓTECHNIKÁD!
„Menj el egy atlétikaedzésre, és nézd meg, hogyan kell helyesen futni, már ezzel is sokat lehet gyorsulni. Tanuld meg a helyes testtartást, a térdedet emeld magasra, a karoddal pedig adj extra lendületet! Ezeket mind atlétáktól tanultam, és tényleg segítettek felgyorsulni.”
2. ÚGY FUSS, AHOGY A POSZTODHOZ ILLIK!
„A foci persze különbözik az atlétikától, mivel itt nem csak egyenes vonalban kell futni. Szélsőként nekem sok rövid, de gyors sprintet kell teljesítenem. Matt Taylornak viszont az állóképességére van szüksége ahhoz, hogy meg tudja szerezni a labdát. Edzésen gyakorold a gyors futást! Sok minden fejben dől el, meg kell tanulni futni.”
3. FIGYELEM!
„Koncentrálj arra, hol a labda, és találd meg az odavezető legrövidebb utat! Ez ösztönös dolog, melyet az ember hosszú idő alatt tanul meg, és a végén már nem is kell ránéznie a labdára. Ismerned kell saját magadat is: milyen hosszan fogom átvenni a labdát, mennyi idő alatt érem utol? Ezeket csak gyakorlással lehet megtanulni, úgyhogy ezeket se hagyd ki az edzéseken!”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. júliusi lapszámának Fociakadémia szekciójában.)