Jojózd magad fittebbé!
A jojó-teszt – amelynek során a játékosok egy bójákkal kijelölt pályán 20 méteres oda-vissza futásokat teljesítenek időre, növekvő intenzitással – az egyik legjobb módja az erőnlét fejlesztésének. Az intenzitás növekedésével az általános erőnlét akár 32 százalékkal is növekedhet, állítja egy japán tanulmány.
Csupaszív focisták
Ha erős szívre vágysz, focizz! Egy három éven keresztül tartó, olasz sportolókat vizsgáló tanulmány szerint a futball a legalkalmasabb a szívizmok erősítésére.
A hosszabb bedobásért…
…hajolj kissé előre. Mozgáselemzős kamerákat is használó kutatások szerint ha kissé előrehajolva, egyik lábunkat előrébb helyezve dobjuk be a labdát, az akár négy méterrel is messzebbre szállhat.
Turmixszal a gyorsabb gondolkodásért
Az egyre közkedveltebb fehérjeturmixok nemcsak az izmok gyorsabb regenerálásban segítenek, hanem – a legújabb kutatások szerint – az orexinreceptorokat is stimulálják. Ezek gondoskodnak az agy gyors reakciójáról.
Az agy edzése
Egy 57 svéd profit vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy a legjobb játékosok teljesítettek a legjobban a pszichológiai teszteken, amelyekkel a problémamegoldást és a kreativitást is vizsgálták.
Melegíts gyorsan!
Egy norvég tanulmány kimutatta, hogy azoknál a játékosoknál, akik gyors és dinamikus futásokat is beépítettek bemelegítésükbe, harmadára csökkent a sérülések száma.
Kísért a múlt
Szintén egy norvég kutatásból állapítható meg, hogy azok a csapatok, melyek korábban már veszítettek el büntetőpárbajt, nagyobb eséllyel fognak újra elbukni. Azok pedig, amelyek korábban győztesen jöttek ki a szétlövésekből, nagyobb eséllyel fognak újra győzni.
Nincs értelme a tömésnek
A kibélelt kapusnadrágok jó megoldásnak tűnnek a csípősérülések elkerülésére, valójában azonban hasztalanok. Egy 250 német, illetve svájci kapus által kitöltött tesztben semmiféle különbség nem mutatkozott a bélelt, illetve a hagyományos nadrágot viselő kapusok egészségi állapotában.
A fogvédő előnyei
Akár hiszed, akár nem, a fogaid védelmén túl a stresszhormonszintet is csökkenti a szervezetben, ezáltal gyorsítja a meccs utáni regenerációt is.
Nem a lustákat cserélik le
Végre az is kiderült, hogy az edzők nem azért cserélnek, mert elégedetlenek egy játékos teljesítményével. A francia első osztályt vizsgáló kutatás szerint a lecserélt játékosok teljesítménye nem csökkent. Sőt mindkét félidőben ugyanolyan erőbedobással küzdöttek. A cserék tehát inkább taktikai célokat szolgálnak.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. júliusi számának Fociakadémia szekciójában.)