10 praktika, amit ebben a hónapban tanultunk
Előny a D-vitaminnal
Használd ki a napsugarakat, ameddig még lehet! A napfény segítségével termelődő D-vitamin a regenerációt is felgyorsítja, állítják azok a kutatások, melyek húsz Premier League-játékost vizsgáltak. Ez a kutatás azt is kimutatta, hogy a játékosok 65 százalékának elégtelen volt a D-vitamin-szintje a téli hónapok alatt.
Lélegezz!
Minél jobban teljesítenek a játékosok a VO2 Max teszten – amely azt vizsgálja, hogy a szervezet mennyi oxigént képes felvenni terhelés alatt –, annál jobban játszanak. A magyar kutatók által készített tanulmány szerint az NB I-es csapatok tesztjének eredményei szerinti rangsor szinte teljesen megegyezik a bajnokság végi tabellával.
Sok sérülés, sok vereség
A vesztes csapatokban 21 százalékkal gyakrabban fordulhat elő sérülés, mint a legjobb együttesekben, állítja egy norvég kutatás, amely során hatezer első osztályú európai meccset vizsgáltak. „A csapatok orvosi személyzetének is nagy szerepe van a jó eredményekben” – mondja a kutatás vezetője.
19 százalék!
Milyen testzsírszázalékot kell megcéloznod focistaként? Nos, a profik 10-12 százalékon mozognak, de a legtöbben 9-16 százalék közé esnek. Amely azonban 19-re is felkúszhat a nyári szünetben!
A fásli nem hátráltat
Sokak szerint a sérülések után, illetve gyenge bokaszalagok esetében használt fáslizás csökkenti a lövéspontosságot, gyorsaságot és mozgékonyságot. Nos, ez nem igaz, mutatta ki egy hat hónapon keresztül tartó, 20 amatőr játékost vizsgáló kísérlet.
Labdabirtoklás
A kutatók 170 La Liga-meccs labdabirtoklását vizsgálták meg, és kiderült, Spanyolországban a hátrányban lévő csapatoknál többet van a labda.
Hogyan javítja a hideg kéz a teljesítményt?
Kesztyű télen, jég nyáron. A pszichológusok szerint a focistáknak félidőben tíz percre jeges vízbe kellene dugniuk a kezüket, mivel ez csökkenti a testhőmérsékletet, segíti a vér áramlását, és gyorsítja a regenerációt.
A sporik nem bírják a meleget
Kiderült, hogy a játékvezetők sokkal gyakrabban követnek el hibákat nagy melegben, állítják brit tudósok, akik
a 2022-es katari vb feltételeit vizsgálják. A bírók 30 fokos melegben már 25 százalékkal többet hibáztak, mint általában.
Szürcsölj, hogy ugorhass!
Aki szomjas, az nem tud ugrani. Ha a nyári hőségben edzéseken és edzőmeccseken nem iszunk eleget, a meccs végére nem lesz elég erőnk ahhoz, hogy felugorjunk, és befejeljük a győztes gólt. Legalábbis a tudósok szerint.
Ez maratoni, nem sprint!
Azok a játékosok, akik botor módon alacsony glikogénszinttel (vércukor) kezdik a meccset, a második félidőre annyira elkészülhetnek az erejükkel, hogy sebességük akár a felére is csökkenhet. Éppen ezért a futballistáknak alaposan fel kell tölteniük magukat szénhidrátokkal meccsek előtt, akárcsak a maratoni futóknak.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. augusztusi számának Fociakadémia szekciójában.)