Lusták, örvendjetek!
Jó híreink vannak azoknak, akik szeretik ellógni az edzés végi nyújtásokat: a legújabb kutatások szerint azok helyett alacsony intenzitású levezető gyakorlatokat kell végezni, ezek ugyanis 6.2 százalékkal jobban csökkentik az izomfájdalmakat.
Gyógyulás visszafelé
Az új kutatások szerint a térdsérülések utáni lábadozás időszakában a legjobb a hátrafelé sétálás és bicajozás. Ezek ugyanis a rendes kocogásnál jobban erősítik a négyfejű combizmot, különösen a combhajlítót; ezáltal a térd szalagjait is.
Levegőt!
Ha egy hathetes időszakban minden reggelt légzőgyakorlatokkal kezdünk, akkor egy idő után légzőizmaink sokkal kevesebb oxigént fognak felvenni. Ez pedig azt jelenti, hogy több oxigén fog jutni más izmainkhoz, amely akár 15 százalékkal is növelheti teljesítményünket.
Ha strand…
…akkor természetesen strandfoci, amely most már bizonyítottan is sokkal fárasztóbb, mint a nagypályás játék. Strandfociban ugyanis egypercnyi mozgásra 1.4 perc pihenőidő jut, míg nagypályán akár 3.5 percet is téblábolhatunk tétlenül, akció nélkül.
Minden félidőben egy alma
Amerikai kutatók szerint a meccsek szünetében almát kell rágcsálni, a héjában lévő vegyületek ugyanis erősebbé és rugalmasabbá teszik az izmokat, az ínakat és a tüdőfunkciókat, ezáltal növelve az állóképességet és a teljesítményt.
Két nap
Ennyi kell a szervezetnek, hogy teljesen kipihenjen egy meccset, állítják olasz tudósok. Az izmoknak és a testnek nagyjából 48 órára van szüksége ahhoz, hogy teljesen visszanyerje erejét, és úgy működjön, mint a terhelés előtti időszakban.
88%
Egészen pontosan ennyi játékos (különféle ligákból és osztályokból) volt képes visszatérni a pályára egy lábtörés után. A bonyolult műtétek terén elért fejlődésnek köszönhetően e labdarúgók esélyei a visszatérésre jobbak, mint valaha.
Alvászavar
Egy dél-afrikai kutatás szerint a futballisták sokkal fogékonyabbak az alvászavarra, főleg egy-egy
nagy meccs után. Michael Essien lehet a kivétel, neki ugyanis minden nap 14 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát másnap.
Segíts magadon!
Ken Way, a Mentális Mesterszint – kipróbált technikák a magasabb sportteljesítményért könyv szerzője szerint, ha néhány percet arra fordítunk, hogy számba vesszük erősségeinket és gyengeségeinket, mentálisan és fizikálisan is fejlődni fogunk.
Foci vs. kerékpározás
Természetesen a foci nyert. Tizenkét hetes tesztben 22 hajléktalant vizsgáltak, egy csoportjuk minden héten háromszor futballozott egy órát, a másik kerékpárra pattant. A tesztidőszak letelte után a focisták jobb egészségi állapotnak örvendtek társaiknál, főleg ami a testtartásukat és a koleszterinszintjüket illeti.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. szeptemberi számának Fociakadémia szekciójában.)