Visszaesők
Az amatőrök esetében gyakoribb egy sérülés kiújulása, mint a profiknál. Egy tanulmányban 43 top európai, 19 svéd első osztályú és 10 amatőrcsapatot vizsgáltak meg, és kiderült, hogy az utóbbiakban szereplő játékosok 35%-a nem tudta magát maradéktalanul túltenni egy sérülésen, míg a profiknál ez az arány csak 16 százalék.
Légy első!
Miután kiderült, hogy a 11-es párbajokat 60%-ban az a csapat nyeri, amelyik a sorozatot kezdi, két kutatócsoport is azt javasolja, hogy a lövések sorrendjét minden körben cserélgessék, vagy pedig a hibázó együttes a következő „kanyarban” elsőként rúghasson.
Kengurucipő
A kengurubőrből készült cipőket sokkal jobb viselni, mint a sima bőr- vagy műbőr csukákat. Egy húsz játékost vizsgáló tanulmányban a résztvevők azt mondták, hogy a kengurubőr cipők sokkal szorosabban illeszkednek a lábukhoz, míg a műbőrből készültek sokkal kevésbé.
Ne kiabálj!
A menedzserek és edzők sokkal nagyobb eséllyel szenvednek torok- és hangszálbetegségektől, mivel sokat kiabálnak az oldalvonal mellett. Az 500 megvizsgált finn edző 28 százalékának volt kettő vagy több ilyen tünete.
Állj fel!
A sérülések regenerációs ideje jelentősen csökkenhet az új, álló MRI-knek köszönhetően. Így ugyanis a játékosokat természetes helyzetükben lehet vizsgálni, amikor is a sérült részek nyomás alatt vannak.
Rosszabb a jobb térd
Minden harmadik futballsérülés a térddel kapcsolatos, állítja egy tanulmány. Sőt, a jelentés arra is kitér, hogy a jobb térd sokkal sérülékenyebb: egyharmaddal több sérülés éri, mint a balt.
Idősebbek is…
Ha heti egyszer focizunk, akkor nemcsak fiatalabb korban leszünk izmosabbak, de idősebbként is meg tudjuk őrizni izmaink erejét. Egy dán kutatásban 60 és 75 év közötti férfiakat vizsgáltak, akik kispályán játszottak egymással minden héten. A végén jó néhány kilót le tudtak adni, de izomtömegük nem csökkent.
Futball–Pajzánkodás 1–0
A britek 56 százaléka elismerte, hogy „a futballmeccsek jelentik azt a kikapcsolódást, amelytől hétről hétre lázba jönnek”. A felmérés azt is kiderítette, hogy több időt töltenek egy héten focimeccsek nézésével, mint szexszel.
Mé’ nem melegítsz’?
Az amatőr játékosok 54 százaléka melegít be meccsek előtt, derült ki egy 1000 játékost vizsgáló tanulmányból, amely azt is kiderítette, hogy a focizók 18 és 25 éves koruk között a legsérülékenyebbek, 50 százalék az esély egy sérülésre, míg 41 és 50 év között csak 32.
Friss levegő
Miután megvizsgálták 1999 és 2011 között játszott 3000 futballmeccs légköri adatait, német kutatók rájöttek, hogy a légszennyezés nagyban befolyásolhatja a profi játékosok teljesítményét. A rossz minőségi levegő főleg a középpályások futóteljesítményét vetette vissza.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. júniusi számának Fociakadémia szekciójában.)