Ugrálj!
Egy török tanulmány szerint a robbanékonyságot fejlesztő gyakorlatok még egy kemény idény közben is fokozni tudják egy játékos erejét és sprintsebességét. Sőt a játékosokon a megnövekedett edzésmunka ellenére sem látszódott a túlterhelés.
Barátságos
Egy portugál kutatás szerint, amely hat felkészülési meccset vizsgált meg, a futballisták jobb teljesítményt nyújtanak, és jobban odateszik magukat az erősebb, jobb csapatok ellen.
A víz nem elég
A vizet ivó labdarúgók általában nem isznak meg annyi vizet, amennyi testük teljes hidratálásához szükséges. Ezzel szemben az izotóniás italokat fogyasztó focisták könnyebben „újratöltik” magukat, és akár tíz százalékkal is ki tudják tolni fáradtságküszöbüket.
Nem muszáj kirúgni
Sheffieldi kutatók időt és energiát nem kímélve átnyálazták az elmúlt tíz év edzőváltásait, és kiderítették, hogy a kiesőjelölt csapatok több pontot szereznek az új trénerrel. Ugyanakkor a topcsapatok eredményeire nincs jelentős hatással a váltás.
Csak a foci számít!
A hetvenes éveikben járó férfiak egészsége sokkal jobb, ha életük nagy részében futballoztak. A kutatást végző dán tudósok azt is észrevették, hogy az exfocisták aerob képessége sokkal jobb, mint a futóké vagy a testépítőké.
Pfúj, időjárás!
A pillanat hevében rossz döntést hozó játékvezetők ezentúl az időjárást is okolhatják tévedéseikért. Egy tanulmány ugyanis megállapította, hogy a kiszáradás és a magas páratartalom rontja a memóriát, sőt a látásra is rossz hatással van.
Kell a D
Egy olasz kutatás azt ajánlja, hogy a focisták szedjenek D-vitamin-tablettákat a téli hónapokban, mert így csökkenthetik a sérülések esélyét. A napsütés természetes módon ösztönzi a testet e vitamin előállítására, amely erősíti a csontokat, és csökkenti az izmok regenerálódásához szükséges időt.
Nyugodtan repülhetsz
Nagy megkönnyebbülés: kiderült, hogy az idegenbeli meccsekre repülés és az azzal járó alvászavar és dehidratáció nem befolyásolja a játékteljesítményt. Sokkal fontosabb a játékosok mentális felkészültsége és a taktika.
Térderő
Egy 22 játékoson végzett, szuperlassításokat használó tanulmány rávilágított, hogy a térdnyújtási-sebesség nagy szerepet játszik a lövőerő kialakulásában. Ezért ha nagyot akarsz rúgni, fejleszd a térdedet!
Az a jó, ha hosszú
Mármint a versenynaptár. Egy francia kutatás ugyanis kimutatta, hogy a legjobb játékosok teljesítményében nincs változás a sűrűbb programok miatt. Sőt a szélsők és hátvédek futóteljesítménye általában növekszik, ha többször kell pályára lépni.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. augusztusi számában.)