Elő a gatyát!
Ha kompressziós harisnyát viselsz, állítólag magasabbra tudsz ugrani. Mindezt ausztrál tudósok mutatták ki, akik arra is rájöttek, hogy ezek a ruhadarabok a futásteljesítményre semmilyen hatást sem gyakorolnak, de az ugrás erejét meg tudják növelni.
Az a jó, ha vibrál
Svéd kutatók szerint a vibrációs edzéstől gyorsabbak és erősebbek leszünk. 24 játékost két csoportra osztottak, az egyik sima gyakorlatokat csinált, a másik alakulatot megrezegtették. Ezek jobb időeredményeket értek el sprinteknél és ugrásoknál.
Hogy jobban harapj!
A fogmosás nemcsak azért fontos, hogy nagyobbat tudjunk kiharapni ellenfelünkből, hanem mert a rossz szájhigiénia állítólag izomgörcsökhöz vezethet. Holland és belga elemzők az után találtak kapcsolatot a fentiek között, hogy 184 belga, holland és angol játékos száját vizsgálták meg.
Alvás helyett
A futballisták kevesebbet alszanak (átlag 5.2 óra) egy esti meccs után, mint egy délutáni találkozót követő éjszaka (8.3 óra) vagy éppen edzésnapon (8.8 óra). Az eredményeket egy német focisták között végzett kutatás szolgáltatta, a magyarázat pedig a megváltozott rutin és aktivitási szint.
45 gramm
Birminghami kutatók kiszámították, hogy meccsek előtt pontosan 45 grammnyi szénhidrátot kell fogyasztanod, majd ugyanennyit szünetben is, ha te akarsz lenni a legpontosabban kapura lövő játékos.
Inkább banánt
Amerikai kutatók szerint a labdarúgók jobban tennék, ha energiaitalaikat banánra cserélnék. Rájöttek ugyanis, hogy mindkettő ugyanakkora mértékben képes növelni a teljesítményt, csak a gyümölcs egészségesebb.
Bambuszlé
A kókusztej – amelyet eddig mindenki istenített jótékony hatásaiért – már a múlt század csökevénye. Az új sztár a bambuszlé, legalábbis kanadai kutatók szerint. A kalóriaszegény, zsírmentes bambuszlevél-kivonat segíti az izomregenerációt, és gyorsítja a hidratációt. Az üzletekben azért még ne keresd!
Melegben jobban megy
Minél technikásabb egy focista, annál jobban érzi magát a hőségben, állítja egy 1211 meccset elemző német tanulmány. A magyarázat: a topjátékosok nem hajtják ki annyira magukat a melegben, mégis képesek végig ugyanolyan jól játszani a 90 perc alatt.
Légy kreatív!
Amerikai agykutatók rájöttek, hogy a 90 perces futás nemcsak a testnek, de az agynak is jót tesz, főleg a kreativitásért felelős részeinek. A szakértők szerint a jobb vérkeringés lehet a kulcs a kreatívabb agyért.
Az edzés veszélyei
Tizenkétszer nagyobb eséllyel sérülünk meg meccsen, mint edzésen, állítja egy spanyol tanulmány, amely 728 játékost vizsgált meg. A leggyakoribbak az izomsérülések, és főleg a túledzettség okozza őket. Az is kiderül az anyagból, hogy a játékosok nem erőltetik meg magukat annyira az edzésen, mint egy mérkőzésen.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. augusztusi számának Fociakadémia szekciójában.)