A kapusok kilógnak a sorból
Egy 11 és 19 éves közötti, összesen 145 játékost vizsgáló kísérletben a szakértők egyértelműen meg tudták különböztetni a kapusokat a mezőnyjátékosoktól, pedig mindössze mozgékonyságukat, lövéspontosságukat, passzolásukat, állóképességüket és testzsírszázalékukat vizsgálták.
Zsúfolt naptár
Bár a szakértők szerint ha sok meccset játszunk egy időszakban, az nem befolyásolja negatívan, hogy mennyit vagyunk képesek futni és milyen távon, egyvalamire azonban hatással van: ritkábban fogunk felgyorsítani.
Három vs. hat
Egy portugál tanulmány, amely során az edzésminták fejlődésre és viselkedésre való hatását vizsgálták, kimutatta, hogy a játékosok sokkal agresszívabbak a három a három elleni meccseken, mint amikor hatan-hatan játszanak egymás ellen.
Mennyi?!
Egy tíz éven át készülő tanulmány kimutatta, hogy a Bundesliga játékvezetői hajlamosak többet hosszabbítani a meccsek végén, ha az egyik csapat vesztésre áll, és kevesebbet húznak rá, ha az állás döntetlen. Ez állítólag nem volt hatással a meccsek végeredményére.
A tudás erő
Egy 185 focistát vizsgáló elemzés szerint, ha a játékosok tudják mit, mikor és mennyit kell enniük, a diéta milyen hatással lesz a súlyukra és zsírpárnáikra, akkor jobb lesz a fizikai állapotuk.
Diéta
A tudatos futballisták ezentúl jobb, ha óvakodnak a magas zsírtartalmú, alacsony szénhidráttartalmú fogyókúráktól. A katowicei egyetem tudósai szerint ugyanis, bár a szénhidrátok mellőzésének eredménye kockahasban realizálódhat, a pályán nyújtott teljesítmény visszaeshet.
A mélység titka
Egy vadonatúj kutatás alapján a mélyről feltörő ásványvizek – szigorúan 700 méterrel a tengerszint alól – a legeslegtutibb meccs utáni itókák a focisták számára, mivel dugig vannak például kalciummal és magnéziummal.
A győzelem után
Az agy tudorai szerint egy győzelem után dopamin önti el az agyat, amely éhségérzetet okoz. Nyertes meccs után ráadásul a pénztárcádra is jobban kell ügyelned, a sikeres csapat szurkolói ugyanis többet költenek, mint a búskomor vesztesek.
Tükörkép
Neurológusok megállapították, hogy azok a szurkolók, akik valaha maguk is fociztak, jobban értik a játékot, mint fotelszurkoló társaik. Ezért a képességért a tükörneuronok a felelősek, amelyek az empátiát is okozzák.
Kreatin középpályás
Az a futballista, aki kreatin-monohidrátot fogyaszt, magasabbra tud ugrani, állítja egy kutatás, amelyet a Red Bull Brasil játékosai között végeztek. Ez az egyik első kutatás, amely ezen táplálékkiegészítő lábizmokra gyakorolt hatásait vizsgálta.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. decemberi számának Fociakadémia szekciójában.)