10 praktika, amit 2016 áprilisában tanultunk
Kötelékek
A futball nem csak az edzések és a meccsek miatt van jó hatással az egészségünkre. Amerikai kutatók szerint már az a tudat is, hogy egy csapat tagjai vagyunk, és számíthatunk bajtársainkra, kedvezően hathat vérnyomásunkra, cukorbetegségünkre és egyéb egészségügyi problémáinkra.
Számít a méret
Spanyol szakértők szerint a fiatal focistákat fokozatosan szabad csak rászoktatni a nagypályára, hogy megelőzzék kiégésüket. Kutatásaik szerint az U12-esek és U13-asok akkor reagáltak legjobban a játéktér növelésére, ha az fokozatosan történt.
Csak okosan
A kapusok sokkal többször védenek jól, ha megtanulják, hogyan észleljék ellenfelük testbeszédét egy az egy elleni szituációkban. A megfigyelők szerint az a kapus, aki a saját mozgása helyett az ellenfélére figyel, sokkal hatékonyabban tudja hárítani a ziccereket.
Szegény egerek
A tudósokat régóta foglalkoztatja, vajon milyen hatással vannak a játékosok fejére az azt érő sorozatos külső behatások. Most egereken végeztek kísérleteket, és kiderült, hogy az agy könnyedén megbirkózik egyetlen ütéssel, több, egymást gyorsan követő behatás esetén ugyanakkor nincsen elegendő ideje regenerálódni.
Fel a hegyre
Ha hegynek felfelé sprintelünk – ez általában alapozáskor szokásos – idény közben, az sokat javíthat erőnlétünkön. A skót kutatók kísérletében résztvevő 14 játékos fizikuma legalábbis szinten maradt a módszer segítségével.
Bírónak lenni jó
Vagy legalábbis nem kapnak annyi kritikát az újságíróktól, mint hinnénk. Húsz Premier League-meccs vizsgálata során ugyanis kiderült, hogy a szakértők által tett 267 megjegyzés közül csak 29 volt negatív a játékvezetőkre nézve.
Este rosszabb
Két tanulmány is egybehangzóan állítja: a játékosok sokkal nehezebben viselik a hétközi, esti meccseket, mint a szokásos, hétvégi játéknapokat. A tanulmányok szerint a hétközi meccsek után a játékosok alvászavarra és fáradtságra panaszkodtak, és regenerációjuk is hosszabb időt vett igénybe.
Már megint a combhajlító
Tizenkét UEFA-ország harminchat csapatának 2001 és 2014 közötti vizsgálata során kiderült: a combhajlító-sérülések száma évente négy százalékkal nő.
Ne aggódj!
Azoknak a futballistáknak, akik nem aggodalmaskodnak túl sokat életük problémáin, hosszabb lehet a pályafutásuk. Egy német tanulmány készítői megállapították: akik kevesebbet agyalnak a rossz dolgokon, azok tovább játszanak.
Erőt adó kreatin
Egy hat hétig tartó kísérlet szerint – amelynek során futballisták kreatinkészítményeket kaptak – a kreatin jó hatással van a robbanékonyságot kívánó gyakorlatokra, a sprintekre és az ugrásokra. Az e termékeket fogyasztó játékosok jobban teljesítették ezeket a feladatokat, mint azok a társaik, akik nem szedtek ilyen táplálékkiegészítőt.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. áprilisi számának Fociakadémia szekciójában.)