Szöveg Bodnár Zalán Fotó zaol.hu, ztefc.hu
Nem sokkal a járványhelyzet magyarországi kirobbanása után egy dunaújvárosi gyógyszertárban Dobos Barnát lehetett felfedezni, fehér köpenyben. Nem, nem egyike annak a több száz egészségügyi önkéntesnek, akiket a veszélyhelyzetre való tekintettel toboroztak, és nem, nem változtatott szakmát sem a 2014-ben a Dunaújvárost, míg tavaly a Zalaegerszeget az NB I-be feljuttató, majd ott a kék-fehéreket az idei év elejéig irányító futballedző. Vagyis egy kicsit mégis igaz mindkettő: önként vállalt munkát végez, és tényleg patikusként. Az UEFA-prolicences futballszakembernek ugyanis gyógyszerész végzettsége is van – innen a nevének dr. előtagja, amelyet a futballban szerényen nem hangsúlyoz –, és sokoldalúságára jellemző, hogy egyébként közgazdász diplomát is szerzett.
„Édesanyám szakgyógyszerész, Dunaújvárosban működtetünk egy családi patikát, amelyben időnként be szoktam segíteni – mondja a FourFourTwo-nak a 49 esztendős „polihisztor”. – A futball miatt ez általában a bajnoki szünetekben volt lehetséges, de az utóbbi időben már egyre rövidebbek voltak a nyári és téli szünetek is, úgyhogy alig-alig jutott rá időm. Most, hogy a koronavírus-járvány miatt leállt a futballélet, a gyógyszertárunkban viszont szükség van rám, mert több idős, veszélyeztetett korú munkatársunk is van, így kötelességemnek éreztem, hogy besegítsek.”
Noha széles körű érdeklődésű ember, nem tagadja, hogy az életében mindig a futball állt az első helyen. „Továbbra is elsősorban edzőként tekintek magamra, gyerekkoromtól kezdve a labdarúgás érdekelt a legjobban, a gyógyszerészi szakmába inkább csak belecsöppentem – mondja a kezdetekről. – A szolgálati lakásunk egybe volt építve a patikával, mindennap ott sürögtem-forogtam gyerekként, de akkor még nem terveztem, hogy én is édesanyám hivatását folytatom. A labdarúgásban akartam dolgozni, de a futball utáni időszakra is gondolva az érettségi után néhány évvel közgazdász diplomát szereztem meg elsőként, mivel nagyon érdekeltek a gazdaság ügyek törvényszerűségei is. Már edzősködtem, amikor jelentkeztem és felvételt nyertem a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Karára. Az egyetemi évek alatt nagyon megszerettem ezt a szakmát is.”
Vallja, hogy a látszólagos távolság ellenére a közgazdasági, a gyógyszerészi és a futballedzői szakma nem áll olyan messze egymástól. „Mindegyik nagyon gyorsan fejlődik. Aki versenyképes akar maradni, annak folyamatosan követnie kell a változásokat – mondja. – Régebben futballedzői szakkönyv igen kevés volt Magyarországon. Igaz, Csanádi Árpád Labdarúgás kötetei nemzetközi hírnévre tettek szert, de már több évtized telt el azóta. Természetesen minden témába vágó könyvet megvettem az antikváriumokban, de igen nehéz volt az akkori nemzetközi újdonságokhoz hozzájutni vagy tanulmányútra menni. Ma már kinyílt a világ, az interneten is sok információ beszerezhető. Én is igyekszem frissen tartani a tudásomat.”
Gyanítjuk, közgazdászként és gyógyszerészként futballklubjai menedzsmentjének, stábja erőnléti edzőjének valamint egészségügyi stábjának a munkájába is bele tudott szólni. „Mindig azt vallottam, hogy mindenki végezze a maga feladatkörébe tartozó munkát – mondja Dobos Barna. – Ha a klub elöljárói kérték a véleményemet, természetesen szívesen segítettem. Az általam irányított stáb munkájának eredményességét ugyanakkor növelheti és könnyítheti, hogy a játékosok fizikai terheléséről, sérülés esetén történő kezeléséről, rehabilitációjáról is érdemben tudunk egyeztetni. Így például egy csapatorvosnak is egyszerűbb a kommunikáció, ha a vezetőedző is azonnal tudja, miről beszél, amikor különböző diagnózisokat, terápiákat vagy éppen krémeket, kenőcsöket említ, ez jó csapatmunkát tud eredményezni.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. májusi lapszámában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!