Szöveg Bodnár Zalán Fotó Kristóf Lajos, MTI
Ha lett volna már akkoriban is FourFourTwo magazin Magyarországon, azt gondolhatnánk: dr. Füzi Ákos már ifistaként is arra készült, hogy egyszer majd A másik életem című rovatunkban szerepelhessen…
Kevés olyan élvonalbeli futballistát ismerünk ugyanis, aki az edzések és a meccsek közötti szabad idejét nem bulizással, csajozással vagy videojátékozással tölti, hanem helyette a római jogot magolja. Márpedig a 12-szeres magyar válogatott, most 37 esztendős Füzi – aki játékosként megfordult többek között a Fradiban, az Újpestben, a Vasasban vagy az MTK-ban is, ez utóbbiban bajnoki címet is nyerve – így tett, szorgalma és hozzáállása jutalmaként pedig már 23 évesen jogi doktornak mondhatta magát. Tehát nem mindenféle kerülőutakon, évtizedekig elnyújtott tanulmányok után szerzett valahogy nagy nehezen egy diplomát, hanem érettségi után azonnal felvették a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karára, és első nekifutásra abszolválta is az ötéves kurzust, majd három évvel később a jogi szakvizsgát is – mindeközben az NB I-ben és a magyar válogatottban futballozott.
„Nagyon fontos volt, hogy a szüleim folyamatosan kapacitáltak arra, hogy a sport mellett a tanulást is vegyem ugyanolyan komolyan – mondja a FourFourTwo-nak Füzi. – Sajnos sérülések miatt elég korán, harmincévesen fel kellett hagynom az aktív játékkal, de addigra már teljesen készen álltam a civil életre, ellentétben nagyon sok futballistával, akik visszavonulásuk után nem tudnak magukkal mit kezdeni.”
Miből áll ez a civil élet? Füzi Ákos jelenleg a Magyar Diáksportszövetség irodavezetője. „Most elsősorban adminisztrációs munkát végzek, ez nem tisztán jogi munkakör, de itt is, mint minden eddigi munkám során, nagyon jól jött a jogi végzettség és tapasztalat. A diáksportszövetség nagyon karakteres intézmény lett az utóbbi években, korábban jórészt csak a diákolimpiák szervezéséről volt ismert, most jóval többről szól. Egy európai uniós projekt révén nagy szerepünk van az iskolai testnevelés gyökeres megújításában, új módszertan meghonosításában, vagy például a sportági bemutató rendezvények szervezése révén a mozgósításban is.”
2013 februárja óta van itt, előtte két és fél éven át az Emberi Erőforrások Minisztériumának Sportért Felelős Államtitkárságán dolgozott főosztály-vezetőként, azelőtt pedig – visszavonulása után közvetlenül – szintén két és fél éven át az Újpest klubmenedzsereként kamatoztatta szellemi képességeit. „Jó volt, hogy nem kellett egy huszárvágással elszakadnom a focitól, maradhattam a sportág közelében, és szerencsére azóta is megtalálnak azok a munkák, ahol a futballt és a tanulmányaimat összehangolhatom.”
Mindeközben pedig – immár hosszú évek óta – társadalmi munkában a Hivatásos Labdarúgók Szervezetének (HLSZ) alelnökeként segíti a profi futballistákat a jog útvesztőiben eligazodni.
Így lesz egy hajdani balhátvédből joghátvéd…
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. szeptemberi számában.)