1
Gyere, drágám, megyünk!
„Ne követelj olyasmit, amire nem vagy feljogosítva” – kiabált rá a német küldöttség egyik tagja, Hans Deckert az örömtől még mindig bódultan ünneplő Uli Hoenessre az 1974-es vb-döntőt követő buli során. Hoeness az után idegesítette fel magát, hogy megkérték feleségét, Susit: távozzon a müncheni Hilton Hotelben rendezett bankettről. Franz Beckenbauer lett a tömeges kivonulás vezéregyénisége, és szolidaritást vállalva sorra hagyták magukra az öltönyösöket, így mentek át egy szomszédos kocsmába.
2 Térdre!
Miután a harmadosztályú spanyol Ponteverde játékosai három hónapja nem kaptak fizetést, nem sokkal a 2011. januári, Lugo elleni mérkőzésük kezdősípszavát követően térdre rogytak a pályán. „Úgy harcolunk a klubért, akár a katonák, ennél többet érdemlünk” – mondta az egyik meg nem nevezett középpályás, trikóikon pedig ez állt: „Megoldást most!”. A csatát ugyan 3–2-re elveszítették, de a háborút megnyerték, és a hét végére megkapták a fizetésüket.
3
A hőség és a Honvéd győzött
Tavaly július 25-én a televízió kérésére 15.30-ra hozták vissza a Bp. Honvéd–MTK OTP Bank Liga-meccs kezdési időpontját. Mivel ekkor 36 fokos hőségben kellett játszani, Kemenes Szabolcs, a kispestiek kapusa Facebook-oldalán arra szólította fel az MLSZ illetékes döntéshozóját, hogy „jöjjön ki a meccsre, élvezze a tűző napon a kanyarban ultráink »vendégszeretetét«, vagy csak üljön a kapum mellé egy kis széken kilencven percig!”. Akciója nem járt eredménnyel, a mérkőzést fél négykor lejátszották, igaz, a Honvéd végül 2–1-re nyert.
4
A szókimondó tini bevarrt szája
„Azt hiszem, súlyosan károsítják a lazacállományt, és ez nincs igazán az ínyemre” – pufogott a Vancouver Island 14 éves játékosa, Freya Reed 2015-ben. A csapat új szponzora ugyanis a Marine Harvest halászati cég lett. Mivel ezt a Facebookon tette, klubja kihajította őt, mondván, hogy megsértette a szabályokat. „Nem szidhatja nyilvánosan a támogatónkat” – mondta a klub szóvivője. Éljen a szólásszabadság!
5
Fred előre látta
„Csak azért csináljuk ezt az egészet, hogy felhívjuk a figyelmet: a válogatott nagyon meg fog szenvedni a világbajnokságon” – nyilatkozta a Common Sense FC szóvivője 2013-ban. A mozgalom eredményeként első osztálybeli játékosok ültek keresztbe tett kézzel a pályán, és követelték a meccsdátumok átvariálását. „Fáradtak vagyunk – mondta a Fluminense sztárja, Fred –, így nem tudunk megfelelő teljesítményt nyújtani.” Talán csak korán kezdett el hárítani a gyalázatos elődöntő végeredménye miatt.
6 Nem örülök
Christian Vieri gyakran fakadt ki pályafutása során. Amikor pedig csatártársát, Hernán Crespót klubja 2003-ban eladta a Chelsea-nek, nem volt hajlandó megünnepelni az Interben szerzett gólját. „Továbbra is a tőlem megszokott magas színvonalon játszom majd – szipogott a szerény csatár. – De nem élvezhetem többé a San Siróban játszott mérkőzéseket.” Vierit gyorsan el is adták. Méghozzá a San Siróban csapatával társbérlő Milannak.
7
Az elátkozott karszalag
Négy iráni játékost tiltottak el 2009-ben a válogatottságtól, mert zöld karszalagot viseltek a Dél-Korea elleni vb-selejtezőn, ezzel támogatva az elnökválasztáson Mahmúd Ahmadinezsád elnök riválisát, Mir Hosszein Múszavit, a mérsékelt ellenzéki vezetőt (középen). Később kiderült, hogy a játékosok – köztük Ali Karimi, a Bayern egykori középpályása – „visszavonultak” szöuli gesztusukat követően. „Sosem fogom megbánni, amit tettem” – említette Karimi.
8
Drága pálya
2014 júliusában több száz feldühödött fiatal liverpooli labdarúgó tiltakozott a pályabérleti díjak drasztikus emelése ellen. A Netherton Activity Centerben gyülekeztek, hogy kifejezzék elégedetlenségüket. „Esetleg a Premier League-klubok is beszállhatnának, hogy támogassák kicsit az utánpótlást” – mérgelődött az egyik ifjú titán.
9
Zacskók a fejeken
A szomorú mexikói Celaya-játékosok papírzacskóval a fejükön vonultak ki a pályára, hogy fotó készüljön róluk 2014 márciusában. Így tiltakoztak az ellen, hogy három hónapja nem fizették ki őket. A CF Merida elleni másodosztályú mérkőzést megelőzően egyik meg nem nevezett labdarúgójuk nyilatkozott is a sajtónak: „Nem elég, hogy nem kapjuk meg a bérünket, de az öltözőben gyakran nincs folyóvíz és fűtés”. A nagy nemzetközi figyelem közepette a tulajdonosok két héten belül fizettek, és visszakapcsoltak mindent.
10
Megfeküdte a gyomrát
A Leeds játékosát, George Reedet borzasztóan csikaró hasfájás terítette le. Mivel nem ez volt az első eset, biztos volt benne, hogy a klub menzáján mérgezték meg. Ezért bojkottálni kezdte a kantint. A klub főnöke, Dicky Ray ki akarta hajítani, mivel úgy találta, hogy Reed elitista, és cseppet sem profi. Reed két hónap múlva fejezte be az éhségsztrájkot, és ez idő alatt a térde is megsérült.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. áprilisi számában.)