1
Divatdiktátorok
Mihez is kezdhetett volna három Chelsea-sztár a ’60-as években, hogy némi pluszpénzhez jusson? Egyszerű, alapítottak egy céget a neveik betűiből (GRATERON), és elkezdtek buggyos, bő öltönyöket árulni a helyi menő arcoknak. Ez volt legalábbis a terve Georghe Grahamnak, Terry Venablesnek és Ron Harrisnek. A megvalósítás azonban hagyott némi kívánnivalót maga után, az üzlet ugyanis rövid úton csődbe ment. „Pedig néhány öltöny igazán remek volt” – emlékezett vissza Venables később. Nos, ezek szerint annyira mégsem.

A Reklámőrültek (Mad Men) szereplőválogatása, Don Draper szerepében Ron Harris
2
A vágy vonala
„Ha nem működik, akkor nem működik” – emelkedett hatalmas filozófiai magasságokba az Everton egykori kapusa, Neville Southall 2012-ben, miután megalapította telefonos szolgáltatását. Az érdeklődők óránként 99 fontért cseveghettek Southallal bármilyen futballal kapcsolatos témában. „Ez nem a pénzről szól” – mondta Nev. Még szerencse, ugyanis négy hónap alatt egyetlen hívást sem kapott. Az FFT persze tárcsázta a számot, de az automata azt mondta, hogy „Rövidesen kapcsoljuk Neville Shiltont”, szóval inkább gyorsan leraktuk.
3
Dugót valaki? Valaki?!
Miután a Newcastle United megtagadta a csapattól elvágyódó George Estham fizetésének folyósítását, ha nem ír alá új szerződést, a játékos egyéves szabadságra vonult. Ebben az esztendőben pedig egy barátjával dugókat árult Guildfordban. „Élveztem” – mondta később Estham, nem túl nagy meggyőződéssel, mielőtt végül a Newcastle beadta a derekát, és 1960 októberében 47 ezer fontért eladta őt az Arsenalnak.
4
Zene nélkül mit érek én…
Gondolhatta a Sunderland játékosa, Dennis Tueart a ’60-as években, amikor Geoff sógorával karöltve megalapította DJ-cégét. Mikrofonséró, trapézgatya, Stevie Wonder, minden megvolt, az üzlet dübörgött, a páros pedig egy büdös buznyákot sem keresett. „Azért minden percét élveztük” – ujjongott DJ Dennis.

Tueart itt még labdát pörgetett lemezek helyett
5
Senki sem vágyik a dzsungelba
Miután felismerte, hogy Zaire (ma Kongói DK) 1974-es csúfos vb-szereplése (három meccs, három vereség, 0–14-es gólkülönbség) után nem fog a futballból meggazdagodni, Boba Lobilo kivette minden megtakarított pénzét a bankból, és utazási irodát nyitott. Ez így nem is hangzik rosszul, de a hatalmas üzleti érzékkel megáldott Boba a Mobutu elnök zsarnoki uralma alatt senyvedő, polgárháború szélén álló Zairébe szerette volna elráncigálni a turistákat, amely akkoriban a világ egyik legveszélyesebb országa volt. A cég egy hónap után húzta le a rolót.
6
Piaci kofa
A sunderlandes Brian Clough térde megsérült 1963-ban, és úgy gondolta, addig sem unatkozik otthon, amíg felépül. A forrófejű csatár egy zöldségeshez igazolt, de mivel nem sok tapasztalata volt a hántott borsókkal kapcsolatban, az üzlet nem ment valami jól. „Hogyan adjam el ezeket?” – kiabált. „Amilyen rohadt gyorsan csak tudod” – jött a segítőkész válasz főnökétől.
7
Más kávéház
Amikor a Grimsby korábbi játékosa, Giovanni Carchedi tavaly szögre akasztotta cipőjét, elhatározta, hogy Carchedi mama segítségével nyit egy olasz kávézót. De ahelyett, hogy olasz kávézóját Olaszországban nyitotta volna meg, ő inkább Lincoln városát választotta. „Egyedi. Ezért választottam a Bar Unico nevet” – magyarázta Carchedi.
8
„Város, nem gumi!”
A futball egyik nagy koponyája, a Wolves korábbi csatára, Derek Doughan volt az első klubvezető, aki mezszponzori szerződést kötött. Kettering Town nevű csapata 1976-ban egy mérkőzésig egy „Kettering T” feliratú logót viselt a mezén, ami a Kettering Tyresre (Kettering Gumiműhely) utalt. Az FA 1000 fontra büntette a csapatot, hiába magyarázta Doughan, hogy a logóban szereplő T a Town rövidítése, nem a Tyresé. „Iszonyú ez a bürokrácia” – dohogott később a klubvezető.

Ha figyelmesen nézitek, Doughan öltönyén hét
T-betűt rejtettek el
9
A sokoldalú Brolin
Pókerjátékos, porszívóügynök, étteremtulajdonos, a svéd csatár, Tomas Brolin szerényen csak azt mondta, hogy „Az üzleti világ a lábam előtt hever”. A Parma egykori játékosa így lendületből a zeneiparban is szerencsét próbált. Ehhez nem kisebb személyiséget választott társnak, mint az eurodance koronázatlan királyát, Dr. Albant. Céljuk is ehhez méltó volt, „alapjaiban megváltoztatni a modern zenét”. Mindenki könnyebbségére a Barátok a Bajban értelmezhetetlen néven futó formáció erejéből egyetlen próbálkozásra futotta 1999-ben, pedig két másik svéd sztár, Björn Borg és Martin Dahlin is a banda tagja volt.

Nem sok rajongó siratja e banda feloszlását
10
Ugrálóvárak
„Egyes munkákra mindig nagy szükség lesz – elmélkedett a Spurs korábbi kiválósága, John Chiedozie. – Ilyen a tanár vagy a temetkezési vállalkozó.” Vagy éppen az ugrálóvár-kölcsönző, amire a nigériai szélső tíz éve adta a fejét. „Becsületes, stabil megélhetés” – mondta. Csak a rakoncátlan kölykök ne lennének…
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. szeptemberi számában.)