1 Portman Kunis United
Egyesült Államok
Senkit sem lepett meg, amikor a Fekete Hattyú kasszasikere Oscart eredményezett Natalie Portman számára – de ki gondolta volna, hogy hatással volt a dallasi teremlabdarúgó-liga 11. divíziójára is? A Portman Kunis United csapatát Nat és színésztársa, Mila Kunis után nevezték el… De miért? „Mert… nagyszerűen játszottak” – mondja Mike Miller, a csapat egyik tagja. Rendben, Mike.
2 FC Santa Claus
Finnország
A harmadosztályú lappföldi csapat a nemzetközi ünnepi ajándékosztás felelőséről, vagyis a Mikulásról kapta a nevét. A csodaváró gyerekek kedvencéhez hasonlóan a csapat is tiszta pirosba öltözik – a sapkát leszámítva –, jelvényük pedig Szent Miklóst ábrázolja, amint a gyerekek követeléseinek listáját böngészi, amiben Xboxokra áhítoznak. A rovaniemi csapat 2008-ban feljebb került, amitől vidámabb lett a szezonjuk.
3 Club Atlético Douglas Haig
Argentína
A chilei Colo-Colótól kezdve (egy legendás amerikai indián emlékére) a paraguayi Club Presidente Hayesig (az Egyesült Államok egyik elnöke) számos latin-amerikai klub viseli valamilyen híresség nevét. De kevés lehet idiótább, mint az argentin Club Atlético Douglas Haig, amelyet egy első világháborús hadvezérről neveztek el. A csapat brit vasúti munkásokból alakult, vezetője kiállt amellett, hogy ápolniuk kell a „Haig mészáros” néven ismert somme-i hadvezér emlékét.
4 4.25 Sports Team
Észak-Korea
Egy munkahelyen a 4.25 azt jelenti, hogy itt az ideje egy kis nassolásnak az automatából. Észak-Koreában viszont valami komolyabbat. 1932. április 25-én alakult a Néphadsereg, a namphói csapatot ennek tiszteletére nevezték 4.25-nek (a koreaiak is a hónapot írják előre). Becenevük? Április 25. Meg vannak bolondulva.
5 Orlando Pirates
Dél-Afrika
Három évvel a johannesburgi klub 1937-es alapítása után a helyiek nevezték el őket „Kalózok”-nak a Hét tenger ördöge című film után. A filmben Errol Flynn főszereplésével megidézték Geoffrey Thorpe, az angol kalóz szellemét, aki minden adandó alkalommal lecsapott a spanyolokra. Ez mindenképp ötletesebb elnevezés, mint helyi ellenfelük, a Kaizer Chiefs, amely nevet egy leedsi alternatív együttes is viseli.
6 Taumata FC
Új-Zéland
Elsőre érthetőnek tűnik, hogy a helyi hegyről nevezzük el a futballcsapatot. De amikor a domb neve valójában (mély levegő!) Taumatawhaka-tangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu – ami leginkább úgy hangzik, mint amikor egy részeg tirpák méhkasba botlik –, ott már bajok vannak. Szerencsére az új-zélandi klub maori nevét a sokkal kellemesebb Taumatára rövidítették le. Húha…
7 Nagoya Grampus Eight
Japán
A gyilkos bálna világszerte fontos szerepet kap a mitológiában, és Japánban a grampusnak igazi jelentése is van. A legenda szerint egy ízben ilyen szörnyetegek mentették meg Nagoja városát a tűzvésztől úgy, hogy vizet locsoltak rá a tengerből. Hálából örök emléket állítottak nekik a népszerű japán klub nevében. A csapat régi címerén még egy pajkos bálna is szerepel, amint a farkával éppen leveszi a labdát – kétségtelenül ügyesebben, mint Gary Lineker rövid, felejthető vendégszereplése során.
8 Club Atlético Aldosivi
Argentína
Mar del Platában 1913-ban a négy alapító – Allard, Dollfus, Sillard és Wiriott– úgy döntött, hogy frappáns ötlettel nevük első két betűjéből állítják össze a csapat nevét. Sajnos a „Wi”-t „Vi”-re kellett változtatni, mert a helyi nyomdában nem tudtak W betűt nyomni. Amatőrök!
9 CD Luis ángel Firpo
El Salvador
Salvador legrégebbi klubját régebben Tecún Umánnak hívták, de 1923-ban egy argentin bokszoló tiszteletére, aki onnan 6500 kilométerre, Buenos Airesben született, átnevezték CD Luis Ángel Firpóra. A „Pampák bikája” éppen akkor kapott ki egy emlékezetes meccsen Jack Dempseytől, a nehézsúlyú bajnoktól, aki nyolcszor küldte padlóra, viszont egyszer ő ütötte ki Dempsey-t a ringből, egyenesen egy írógépen kötött ki.
10 Stadler FC
Magyarország
A juhászból lett börtönviselt áfa-visszaigénylő klubtulajdonos sokáig játszotta a magyar futball népmesei hősét, az akasztói stadionavatón tokaji folyt a csapból, a puszta közepére felhúzott, azóta felújíthatatlanná amortizálódott arénát belepte a gaz – a modern Rózsa Sándor mégis a világ előtt jár, hiszen a Milant azért sohasem akarták AC Berlusconivá, a Chelsea-t Abramovics FC-vé keresztelni.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. augusztusi számában.)