1 Csak mint a biciklin
Chile, Peru, Brazília, Spanyolország, Olaszország és Mexikó is azt állítja, ők az ollózós gól szülőatyjai, de a legelső, tétmeccsen bemutatott, a legnehezebb gólszerzési módnak tartott mozdulatot talán 1939-ben hozta össze egy bizonyos Carlo Parola, aki 18 évesen a Juventus játékosaként vette be a Fiorentina kapuját egy rovesciatával („bicikligól”), amit azért neveztek így, mert Parola szuper kerékpáros volt. Ennyire egyszerű!
2 A büszke NSZK berni csodája
Amennyiben Helmut Rahn kései gólja nem ért volna világbajnoki címet a nyugatnémetek számára az 1954-es döntőben, az a találat akkor is különleges lenne. A magyar Aranycsapat ellen 2:0-s hátrányból álltak fel, pedig a csoportmeccsek során 8:3-ra kaptak ki tőlük, ezzel az addigi futball egyik legnagyobb megrázkódtatását okozva. A pillanat korszakalkotó jelentőségű volt a német történelemben, a háború után újra büszkén érezhetett a nemzet.
3 Henry, az első számú közellenség
Az egyik percben Thierry Henry a csapattársak kedvence, a túloldal legrettegettebb ellenfele, a szurkolók bálványa. A következőben pedig már Thierry Henry a labdarúgás törvénytelen gyermeke, aki egyesek szerint kénytelen volt Amerikába menekülni, és Fredi Kanouté-szakállat növeszteni. Titi kézzel adott gólpassza William Gallasnak világbajnoki részvételt ért a franciáknak 2010-ben, míg Írország újra pótselejtezőt bukott.
4 Madagaszkár 149
Nem is egy megdöbbentő gólról lesz szó, hanem egyenesen 149-ről. 2002-ben a madagaszkári bajnok SO L’Emyrne úgy tüntetett az elfogult bírói ítéletek ellen, hogy 149-szer talált be a saját kapujába az AS Adema ellen. Miközben négy játékos és az edző is hosszú eltiltást kapott, megdöntötték az egy meccsen született gólok világrekordját, ami 1885 óta élt, amikor az Arbroath 36–0-ra verte meg a Bon Accordot.
5 Ne bőszítsd fel a brazilokat!
Mindenről Uruguay tehet. Egészen pontosan Alcides Ghiggia. Az 1950-es világbajnokság utolsó, négyes csoportjában már csak egy döntetlenre volt szüksége a házigazda és toronymagas esélyes brazil válogatottnak Uruguay ellen, hogy megszerezze első vb-trófeáját. A címlapokat már megírták, az érmeket előkészítették, Jules Rimet pedig már felkészült a portugál nyelvű köszöntésre. Uruguay azonban 1:0-s hátrányból felállt, Ghiggia pedig 200 ezer szurkolót némított el a Maracanában. A szakértők visszavonultak, a szurkolók elbujdostak, a válogatott elátkozott fehér mezét sárgára cserélte, a fiatal Pelé pedig megfogadta zokogó apjának, hogy világbajnokságot nyer Brazíliával. Nem kellett volna felheccelni őket, Uruguay!
6 Maradona Isten keze (természetesen)
A történelem legtöbbet emlegetett gólja tökéletesen összegzi Diego Maradona őrültségét, rosszaságát és zsenialitását. Tovább hergelte az angol–argentin ellentétet, de az érintett elmondása szerint az eset sokat elmond az angol fair playről is. Bár az „Isten keze” és a falklandi háborúról tett említések nem voltak szimpatikusak, de később azt magyarázta, hogy a másik gólját megelőző szólójánál minden más csapat már a földbe döngölte volna, mielőtt a tizenhatos vonalára léphetett volna. Akkor fátylat rá, Diego!
7 Puskás a jövőbe húzta az angolokat
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok már megalázta a csapatot addigi egyetlen világbajnoki meccsén, Anglia 1953-ban abban a tudatban élt, hogy ők a futball királyai. Rosszul tették, amit egy hipnotikus varázslat is bizonyított. Már 2:1-es vereségre állt az angol csapat, amely először kapott ki (6:3-ra) egy csapattól, amelyik nem a Brit-szigetekről érkezett, amikor a magyarok Puskás Ferenc révén növelték előnyüket. A magyar válogatott szimbóluma olyan visszahúzást eresztett meg ballal, hogy az ellenfél kapitánya, Billy Wright „elment gyufáért”, majd a Száguldó Őrnagy a kapuba zúdította a labdát. Igazi totális futball volt, még mielőtt ez a kifejezés létezett volna. Az angol csapat végül valahogy eljutott az 1966-os vb-címig…
8 A legnagyobb árat Escobar fizette
Mindenki tudja, mi történt Andrés Escobarral napokkal az után, hogy öngóljának köszönhetően Kolumbia kiesett az Egyesült Államokban rendezett világbajnokságról. Legalább annyira megdöbbentő és ijesztő volt, mint maga a gyilkosság, amikor a 2010-s években az ESPN bemutatta A két Escobar című dokumentumfilmet, amelyből kiderült, hogy vannak sötét közös ügyek a kolumbiai foci és a drogkartellek között.
9 Hihetetlen Geoff
„Nagy örömmel fogadjuk Herr Hurst bejelentését” – mondta a német szövetség 2010 áprilisában, amikor Sir Geoff végül elmondta, hogy a második gólja az 1966-os világbajnoki döntőben nem haladt át a gólvonalon. Természetesen a németek évtizedek óta „Wembley-Tor”-nak csúfolják a lövést, ami a keresztlécről a gólvonalra pattant. Mi is a németek álláspontja a gólbíróval kapcsolatban?
10 Robins Fergie-t is megmentette
Mi lett volna, ha a nácik nyerik a háborút? Ha az Apollo–11 nem landolt volna a Holdon? Ha Mark Robins nem szerezte volna meg a győztes gólt a Forest ellen az 1990-es FA-kupa harmadik fordulójában? Annak ellenére, hogy a Manchester United vezetősége később mit mondott, hét nyeretlen meccs után Alex Ferguson egyetlen találkozóra volt a kirúgásától. A csereként beállt Robins lett a hős; a többi pedig már trófeákkal teletűzdelt történelem.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. decemberi számában.)