1 Jó edző = a lélek orvosa + csapatkovács
Az edzői szakma legnagyobb része nem a három- és négyvédős rendszer közti nehéz döntésről vagy a szögletvariációk gyakorlati alkalmazásáról szól, hanem egyéniségek kezeléséről és összekovácsolásáról. Megálmodhatod te edzőként, hogy csapatod 90 percen át letámadja az ellenfelet – ha játékosaid ezt nem akarják megtenni érted és társaikért, már vesztettél is. Ezért fontos az egység, amit érdekes módon úgy érhetsz el a leggyorsabban, ha a futballpályától a lehető legmesszebb viszed őket.
2 „Uraim, színpadra!”
Verebes József, a legendás edző és motivátor a mai napig e két szóval búcsúzik csapatától az öltözőben, mielőtt elkezdődik a meccs. A színészet és a labdarúgás közti közös vonásokat napestig lehetne sorolni – Sergio Busquets vagy Cristiano Ronaldo zökkenőmentesen viselné a pályamódosítást –, így több edző jár rendszeresen színházba csapatával. Mészöly Géza, az Újpest trénere maga választja ki az előadást: legutóbb Rudolf Péter „New York-i komédiák” című darabját látták, de a kedvenc a „Sóska, sültkrumpli” marad.
3 Dr. Sisa, a pszichológus
Ha vadászat, akkor Csank, ha hosszútávfutás, akkor Supka, ha csapatépítés, akkor pedig egyértelműen Sisa Tibor a legnagyobb király. Előző állomáshelyén, a Honvédnál egy edzés után lepte meg azzal játékosait, hogy hazamenetel helyett közös kakaspörköltözés következik, most télen a Kaposvárnál pedig disznóvágáson vett részt a keret.
4 Véber-módszer: röhögőgörcs
A Lombard Pápa sűrűn látogat el egy közeli halastóhoz, hogy a csapat tagjai közös hússütéssel és jet-skizéssel üssenek el néhány órát. A legutóbbi alkalommal megtréfálták az úszni nem tudó Abwót, az azóta távozó villámléptű szélsőt: kitették a halastó közepén lévő szigetre, majd otthagyták. Az eredeti terv szerint egy óra múlva érte mentek volna, de mivel a számkivetett nigériai még jobban szórakozott, mint a parton evő-ivó többiek, hat órán át maradt ott.
5 Gázt neki!
Kalandtáborok, túlélőtúrák – sportpszichológusok szerint ezek a legjobb programok egy sportközösség számára, mert itt ütköznek ki leginkább a játékosok személyiségjegyei. A Ferencvárosnál visszatérő hagyomány, hogy a sebességbolond játékosok gokartban mérik össze tudásukat, az örökös bajnok pedig Balog Zoltán, akinek titka, hogy fék helyett is gázt használ.
6 Ilyen tulaj kell nekünk, ilyen tulaj pompás
Hét kilométer futva, 44 kerékpáron – Mezey György ezt írta elő labdarúgóinak az egyik délelőttre január közepén. A Videoton duatlonszakosztályát várhatóan nem a mostani focisták fogják megalapítani, ugyanis voltak, akik a távot szintén leküzdő tulajdonos, Garancsi István mögött értek célba – egészen pontosan mindenki! A rendszeresen futó, kerékpározó, hegyet mászó Vidi-vezérnek 2 óra 20 perc kellett az 51 kilométer megtételéhez, a leggyorsabb játékosok ennél több mint húsz perccel gyengébb időt produkáltak.
7 Hárompontos vacsora
Négyből négy! A Haladás összes hazai meccsét megnyerte Aczél Zoltán irányításával, a győzelmeket pedig mindig közös vacsora követte, amelyeken mértékkel az alkoholfogyasztás is engedélyezett volt. Az edző szerint a külföldi edzőtábor is elengedhetetlen, mert ez az egyetlen hét egy itthon játszó labdarúgó életében, amikor a szálloda halljában, a reggeli kávé komótos elfogyasztása közben európai labdarúgónak érezheti magát.
8 Ahová nem vágysz: a Magath-tábor
Nem könnyű európai módon kávézni Felix Magath csapatában. A fitneszmániás német 2008-ban, a Wolfsburg nyári edzőtáborában közölte labdarúgóival, hogy az addig elvégzett remek munka jutalmaként délután elmarad a tréning, helyette egy közeli büfében kávézás és sütizés lesz a program. Azt elfelejtette közölni velük, hogy a büfé csak légvonalban van közel, az odavezető utat pedig harmincszázalékos emelkedőn, két és fél órás futással küzdhetik le.
9 Összetartás? Betartás!
A meccsek előtti miniedzőtábor bevett szokás külföldön, elsősorban Dél-Európában. A játékosok a mérkőzés előtt egy nappal bevonulnak a csapat edzőközpontjába, és a hivatalos verzió szerint „együtt töltik az utolsó 24 órát, hogy a lehető legzavartalanabb körülmények között készüljenek a feladatra”. Értsd: az edző bezárja őket éjszakára, hogy ne legyen bulizás és/vagy csajozás.
10 A nehéz döntés: Szilveszter
Az új év napján lejátszott mérkőzések jelentős fejtörést okoznak Angliában és Skóciában. A Hearts menedzsere, Jim Jefferies a következőkkel engedte haza játékosait Szilveszterkor: „Holnap délben játszunk, úgyhogy zárjátok be otthon az ajtót, kapcsoljátok ki a telefont, és nehogy fennmaradjatok éjfélig! Összetartás nem lesz, mert ilyenkor minden szálloda tele van részeg turistákkal. Ha nyertek, a vasárnapotok szabad.” A Hearts egy 86. percben szerzett góllal nyert 1–0-ra. Részegítő lehetett.
Szöveg Szaniszló Csaba
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. márciusi számában.)