1 Ágyúséknál nincs karácsony!
A nézőszám folyamatosan csökkent, a csapat pedig csak a tabella közepén szerénykedett, amikor 1983-ban az Arsenal igazgatósága úgy döntött, azonnali kiadáscsökkentésre van szükség. Az Ágyúsok egyik igencsak szokatlan lépése az volt, hogy az ünnepi időszak alatt az alkalmazottak nem kaphattak ingyen pulykát. „Hihetetlen, hogy ebben az időszakban milyen mértékben fogy a pénz” – mondta egy irodista a Sunnak.
2 A Hartlepool hajtóereje
Brian Clough és Peter Taylor remekül vezette a Hartlepool csapatát a ’60-as évek közepén, az észak-keleti együttes ennek ellenére Clough szavai szerint „két pennyt nem tudott összerakni”. Clough józan paraszti ésszel gondolkodott, megszerezte a buszra érvényes jogosítványt, így fuvarozhatta a csapatot az idegenbeli meccsekre, és „a klub nem pazarolta a pénzét sofőrre”.
3 „Mister, visszakaphatnám a labdámat?”
Steve Archibald az Aberdeen játékosaként a ’70-es évek végén mesterhármast szerzett a Celtic ellen, de a menedzser, Alex Ferguson nem engedte, hogy megtartsa a meccslabdát. Fergie nem akarta, hogy a csatár fejébe szálljon a dicsőség, de Archibald állítása szerint Ferguson egyszerűen nem akart pénzt kiadni új labdára. Később kiabálva rontott be Fergie irodájába: „Itt a hülye labdád, ember”.
4 Igazi válság Halifaxban
Nem volt könnyű feladat fenntartani egy klubot a válságos 1930-as években, a Halifax Town folyamatosan a megszűnés határán táncolt. Az egyesületnek szüksége volt a közelgő FA-kupa-meccsek bevételeire, azonban először a szokásos éves hóviharok által okozott gondokat kellett megoldani. A Halifax képtelen volt fizetni az illetékeseknek a hó eltakarításáért, így inkább önkéntesek hadát fogadta fel. Jutalmul ingyenjegyeket kaptak a meccsekre, ahol majdnem halálra fagytak.
5 Használt kötszer a Manchester Citynél
Amikor Trevor Francis 1981-ben csatlakozott a Manchester Cityhez, a háttérben minden kicsit felbolydult a Maine Roadon, mert a klub nem tudta fizetni hatalmas bérét. Még a klub orvosa is utasítást kapott a spórolásra, így Francis és más sztárok is alkalomadtán használt, sáros kötszereket kaptak. A City alig egy évvel később eladta Francist a Sampdoriának.
6 Szolgálati lakás az éjszakai bárban
Az ezredfordulón felcsillant a remény, hogy Dunakeszin nagy futball lesz: olyan korábbi válogatott klasszisokat szerződtetett a klub, mint Détári Lajos, Telek András, Véber György, Urbán Flórián, és megvalósulni látszott az álom, az NB I, csakhogy elfogyott a pénz. A sztárok egymás után távoztak, a legkitartóbbak is nekiláttak csapatot keresni. Miután a tulajdonos lakást már nem tudott fenntartani számukra, a játékosok egy része beköltözött a tulajdonosi körhöz kötődő helyi night clubba, itt kaptak üres szobákat a labdarúgók, akik között olyan is akadt, aki hosszú távú kapcsolatot létesített a munkatársnők valamelyikével.
7 Romário + füstölt lazac = győzelem
Megszorító csomagot vezettek be a brazil válogatottnál az 1994-es vb-selejtezők idejére, amit Romário természetesen nem hagyhatott szó nélkül. A játékosok különböző gabonaféléket és halat kaptak, sőt külön szoba sem járt mindenkinek, de Romário a Peru elleni selejtezőt megelőző este ezt már nem bírta. Végül a stáb engedett, az apró csatár füstölt lazacot kapott – a többiek maradtak a párolt halnál.
8 Skócia a kiesésre gyűjtögetett
„Ez a spórolás miatt volt” – mondta Lou Macari, Skócia megalázó kiesése után az 1978-as argentin világbajnokságról. Ally MacLeod, a csapat menedzsere nem küldött delegációt Córdobába, a csapat bázisára, hogy ellenőrizze a körülményeket. Nemcsak a szálloda hemzsegett a csótányoktól, de az edzőpálya is tele volt gödrökkel. Mindezek mellett MacLeod a csapat első ellenfelét, Perut sem térképeztette fel. „Talán több befektetésre lett volna szükség a felkészülés során” – ismerte el az elszontyolodott Ally.
9 A Charlton ejtette a nőket a kiesés után
A Charlton Athletic 2007-ben nagyjából 15 millió fontos adóssággal esett ki a Premier League-ből. Ezt követően a klub szélnek eresztette sikeres női csapatát, amelynek köszönhetően 250 ezer fontot spórolt – csepp a tengerben. „A női focit egyszerűen nem veszik komolyan – mondja az egyik játékos a 2007-es, női FA-kupa-döntős csapatból. – Ez a megtakarítás körülbelül Darren Bent egyhavi fizetésére elegendő.” Végül Bent is mehetett, akiért a klub az Ipswichnek járó rész után is kapott 13 millió fontot a Tottenhamtől.
10 A Cosmos újra a Földön
Az NASL (az MLS elődje – a szerk.) utolsó napjaiban a New York Cosmos tulajdonosai úgy próbáltak spórolni, hogy a csapat nem használhatta a Warner repülőgépét az idegenbeli meccsekre. Azt gondolták, hogy a busztársaság járművei remekül illenek majd a csapat új, kissé megkopott arculatához. Azonban egy Washington elleni meccs előtt tizenkét órás dugóba kerültek az autópályán. Érthetően sem a csapat, sem a fővárosban várakozó húszezres tömeg nem volt túl boldog.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. szeptemberi számában.)