Szöveg L. Pap István Fotó FFT
A belga Paul Van Himst, a perui Téofilo Cubillas, a román Gheorghe Hagi, a svéd Zlatan Ibrahimovic, az uruguayi Enzo Francescoli, a kolumbiai Carlos Valderrama, a jugó Pixi Sztojkovics, a nigériai Jay-Jay Okocha, a horvát Zvonimir Boban, a szlovén Zlatko Zahovic, az ír Robbie Keane, a cseh Tomás Rosicky, az orosz Andrej Arsavin, a finn Jari Litmanen – vagy éppen Détári Lajos. Mind-mind futballnemzetek sztárjai, és valamennyien 10-esben feszítettek, vagy feszítenek ma is. Még szép! Pedig hol vannak ők a 10-esek 10-eseitől…
Hajdan balösszekötők voltak a kerek szám birtokosai, közülük is a legnagyobb: Puskás Ferenc. Az Aranycsapat későbbi Panchója tette le a mítosz alapjait, a Santos Fekete Gyöngyszeme, Pelé húzta fel a falakat, és jobbára azóta is csak a világfutball királyai, mindenekelőtt Diego Maradona, mertek 10-esben kifutni a pályákra. (A Honvédban Puskás, a Cosmosban Pelé, a Napoliban Maradona mezét vonultatták vissza, sőt 2001-ben az argentin szövetség a válogatottban is el akarta feledni a 10-est, de a FIFA győzött…)
Felsorolni is csak áhítattal lehet: Rivelino, Zico, Raí, Rivaldo, Ronaldinho, sőt Kaká is a braziloktól. Rivera, Roberto Baggio, Del Piero és Totti az olaszoktól. Netzer, Uli Hoeness, Hansi Müller, Magath vagy Lothar Matthäus a (nyugat)németektől. Ruud Gullit, Bergkamp, Van Nistelrooy, Seedorf, Sneijder és Robben a hollandoktól. A vb-döntők egyetlen mesterhármasát jegyző Geoff Hurst, Lineker és Owen az angoloktól. Michel Platini és Zinédine Zidane a trikolór alatt. Igor Netto, Luis Suárez, Eusébio, Michael Laudrup, Diego Forlán, Luís Figo. És három felülmúlhatatlan ikon Dél-Amerika égszínkék-fehér szegletéből: Mario Kempes, Maradona, Lionel Messi. Tényleg nincs feljebb.
De az Ajaxban persze Johan Cruyff is 10-esben kezdte, mielőtt a védjegyévé váló 14-esre váltott. Legalul, a BLSZ IV-ben is ezt a számot övezi a legnagyobb tisztelet, hát még egy vb- vagy BL-döntőben. Bálványozhatják az angolok a 7-est, lőhetik szakmányban a gólokat a 9-esek, aki 10-est kap, megkülönböztetett tisztelet övezi – kivéve, ha Lassana Diarrának hívják, és a Real szűrőjeként keseríti az ellenfél és a nézők életét.
A magyar nemzeti tizenegyben 1954-ben Puskás, 1958-ban Bundzsák Dezső, 1962-ben Tichy Lajos, 1966-ban Farkas János, 1978-ban Pintér Sándor, 1982-ben Kiss László, 1986-ban pedig Détári hordta a 10-est világbajnokságon. Bölöni László az 1984-es Eb-n a román, az ex-győri Vermes Péter az 1990-es vb-n az amerikai válogatottban viselte, az 1992-es Eb-ről pedig a svéd és a német csapat 10-ese érdemel figyelmet: a celldömölki felmenőkkel büszkélkedő, arsenalos Anders Limpar és a Fradi mai trénere, a Kelet-Németországból induló Thomas Doll.
És persze a villámigazolással egészen az FC Bruges-ig „disszidáló” Kű Lajosról se feledkezzünk meg! Akit 10-essel a hátán pillantott meg Vitray Tamás élő adásban az 1978-as, Liverpool elleni BEK-döntő előtt az összeállításoknál, és ijedtében el is felejtette kiejteni a nevét egészen a megkönnyebbülést jelentő, 58. perces lecseréléséig.
A MI 10-ESÜNK: DÉTÁRI LAJOS
„Eleinte nem akartam tízesben játszani, véletlenül lett ez a számom a Honvédnál, mert épp az szabadult fel, amikor odakerültem. Aztán ezt kaptam a Frankfurtnál, majd már minden csapatomban automatikusan azt adták nekem. Természetesen később büszke voltam rá, mert Pelé, Maradona, Platini, Baggio is tízessel játszott, ez egyfajta megtiszteltetés.”
TÍZPARANCSOLAT
A szerencse kereke, a felemelkedés és a hanyatlás száma. Ízisz és Ozirisz emblémája, a szerelem, a fény és az emlék szimbóluma. A neon száma. A kéz és a láb ujjaié. A céltábla közepe. Számrendszerünk. A római X. Tized és évtized. Top Ten. Kőbánya. Tíz csapás. Tíz kicsi néger és indián. A tizedes meg a többiek. Downing Street 10. Mr. 10 százalék. És tíz, tiszta víz.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. májusi számában.)
A sorozat korábbi részei megtalálhatók IDE KATTINTVA.