
Fotók: Czagány Balázs
„1977-ben Palma de Mallorcán diplomatatáskával a kezében bejött a szállodai szobámba a Real Madrid menedzsere, felpattintotta a zárat, és elém tett háromszázezer dollárt. Akkoriban a legújabb Mercedes nyolcezer dollár volt. Csak alá kellett volna írnom a szerződést.” Pintér Sándor azonban sohasem volt a Real Madrid játékosa, ebből következően az aláírása nem került a papírlap alján húzódó szaggatott vonalra.
Fotós kollégámmal megkövülten hallgatjuk a döbbenetes történetet, a nem is olyan régmúlt magyar futballhistóriájának egyik abszurdját, még a kifogástalan minőségű, történetünk hőse által elkészített babgulyást is elfelejtjük kanalazni, pedig már másodszor szedtünk magunknak, annyira ízlik. „És miért nem írtad alá, Sanyi?”, brekegem kiszáradt torokkal, szinte magam előtt látom a vaskos dollárkötegeket, pedig a Symbolban ülünk, 2014. december 2-án, nem pedig a Baleári-szigetek legnagyobbikának egyik fényes, ötcsillagos szállodájában, 37 évvel ezelőtt.
„Két okból – válaszol a 39-szeres válogatott középpályás, a hetvenes évek egyik legkiválóbb magyar labdarúgója, aki az akkoriban a Lóversenypályán a követelményrendszer keretében rendezett futóversenyeket rendre megnyerte; nem véletlenül hívták »négytüdejűnek«. – Először is apám és anyám belehalt volna, ha disszidálok. Édesanyám, mint minden külföldi utamon, a Honvéd spanyolországi túrája előtt is rózsafüzért akasztott a nyakamba, hogy ezzel is óvjon a repülőúton. A második ok pedig a címeres mez volt. Nem tudtam volna elviselni, ha többé nem vehetem fel a magyar válogatott szerelését. Ezért szóba sem jöhetett számomra, hogy feketén szerződjek külföldre, bármennyi pénzt is ajánlottak.”
Pintér 1975 és 1978 között kihagyhatatlan volt Baróti Lajos válogatottjából, ebben a három évben gyakorlatilag valamennyi mérkőzésen szerepelt. Oroszlánrészt vállalt a kijutásból az argentínai világbajnokságra, ahová Görögország, a Szovjetunió, majd a pótselejtezőn Bolívia testén keresztül jutott ki Magyarország.
„Esélyesek voltunk, ha nem is a világbajnoki címre, de feltétlenül tovább akartunk jutni a csoportból, amelyben három korábbi, illetve későbbi világbajnok, Argentína, Olaszország és Franciaország volt az ellenfelünk. Hogy nem sikerült, annak számos oka van túl azon, hogy a házigazdák elleni nyitó meccset egyszerűen nem nyerhettük meg” – említi Pintér, aki 64 évesen is duzzad az erőtől, tizenöt évet simán letagadhatna, az embernek az a benyomása, hogy még mindig legalább 3600 métert futna a 12 perces Cooper-teszten.
„A londoni felkészülési meccs négy egyes vereségét szokták emlegetni, de annál sokkal nagyobb baj volt, hogy az adidas edzőtáborában, Herzogenaurachban töltöttünk majdnem egy hónapot, Kutas elnök kapcsolata miatt. Teljesen lekettyentünk, alig edzettünk, a Tunézia elleni edzőmeccsünk is pocsékul sikerült, kettő kettő lett, és legjobb csatárunk, Várady Béla súlyosan megsérült, nem is tudott játszani a vb-n. Odakint, Mar del Platában pedig egy ócska szállodában laktunk, rettenetes volt a hangulat, mintha az nem lett volna elegendő, hogy messze a legerősebb csoport volt a miénk. De volt ennél nagyobb gondunk is…”
Pintér elhallgat, mintha azon töprengene, folytassa-e. Aztán nekilendül.
„A selejtezők közben nem kaptunk egy fillér prémiumot sem, azt mondták, ha továbbjutunk, akkor nagy pénzt fizetnek. Aztán 1977 novemberére túljutottunk a Bolívia elleni visszavágón, az itthoni hat nulla után La Pazban is győztünk, kint voltunk Argentínában, dohány azonban sehol, karácsonyra mindannyian számítottunk a százezer forintra, amelynek egy részét svájci frankban ígérték. Aztán elkezdődött a vébé, és még mindig tartoztak nekünk. Végül akkor kaptuk meg a pénzt, amikor már hazatértünk a vébéről, megvert kutyaként… ”
Pintért César Luis Menotti meghívta a világválogatottba is, Pelé búcsúmeccsére, a Cosmos ellen 1977-ben. 2000 dollár volt a prémiuma a meccsért, amelyre – sohasem utazhatott el.
„Pedig Tichy Lajos, a Honvéd edzője is közbenjárt a pártvezetőknél, mégsem engedtek ki. Ketten mentünk volna Lajossal, de nem… Akkoriban fél Európa kereste a kegyeimet, a Bayerntől az Interen át a Realig kilenc nagy klub akart szerződtetni. Én azonban maradtam, mert disszidálni nem voltam hajlandó. A kétezer dollárt pedig mérgemben felajánlottam jótékony célra.”
Aztán mire a harmadik tányér babgulyást is elfogyasztottuk, lassan Pintérnek is mennie kell. Még megtudjuk, hogy MTK-szurkoló volt, és hogy ’77 környékén a Fradi le akarta igazolni, de nem jött létre a tranzakció, pedig Sanyi szívesen ment volna. December havi szakácsunk elárulja, hogy szakképzett vendéglátós, melegkonyhás bizonyítványa is van a szakedzői, továbbá az A- és B-licenc mellett, tíz évig kocsmája volt Budakalászon. Napjaink magyar futballjára csak legyint, és amikor megkérdezzük, miért, így felel: „Hozzatok ide egy vasutast, majd ő megmondja. Mert a nemzetközi futball intercity, a magyar meg csak vicinális…”
Ch. Gáll András
Babgulyás
Hozzávalók (négy személyre)
60 dkg marhacomb
20 dkg hagyma
30 dkg fejtett bab
30 dkg zöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zellergumó)
1-1 db paradicsom, paprika
Só, bors, fokhagyma, fűszerpaprika, kömény
Csipetke
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. januári számában.)