A magyar foci egyelőre csak a múltjára lehet büszke, de nincs a sportágnak múzeuma, archívuma, könyvtára. Pontosabban: eddig nem volt. Mert Felcsúton elkezdődött a leendő Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Az FFT hónapról hónapra előkotor valamit, és megmutatja olvasóinak. Most újra az ereklyegyűjtők által olyannyira kedvelt képeslapokkal foglalkozunk, jelentősen bővült ugyanis a Puskás Intézet anzikszgyűjteménye.
Volt eddig is jó néhány különleges képeslapunk, főként olyanok, amelyeket Puskás Ferenc küldött a világ különféle tájairól barátainak, ismerőseinek, 2015 végén azonban egy neve elhallgatását kérő gyűjtőtől a felcsúti kollekcióba került a legnagyobb eddig ismert magyar futballképeslap-gyűjtemény. Összesen tehát már a 250 darabot is meghaladja azoknak a magyar válogatott csapatok vagy játékosok, esetleg egy-egy külföldön játszó magyar klubcsapat által hazaküldött, aláírt képeslapoknak a száma, amelyek az intézet gyűjteményét gyarapítják. Mindez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy 1938-tól 1986-ig gyakorlatilag minden magyar érdekeltségű világbajnokságról van a játékosok által aláírt képeslapunk, hogy olimpiákról, fontos válogatott és klubmeccsek sokaságáról őrzünk ilyen emléket.
A bőség zavarával küzdve most csak néhány érdekes darabot hadd mutassunk be az FFT olvasóinak. Itt van például az 1936-os, a későbbi vb-ezüstérmes magyar csapat tagjai által a csúfos, londoni 6:2-es vereség alkalmával hazaküldött lap, vagy az 1962-es, aztán az 1966-os magyar világbajnoki csapat anzixa Chiléből és Angliából. Meg aztán az, amelyiken Varga Zoltán üzeni 1967-ben „Varga Ferencnek és B. családjának”, hogy „Sokszor csókollak benneteket Marseille-ből” (Olympique Marseille–Magyarország 0:1), vagy amelyiken Szendrei József írja a feleségének Mexikóból 1986-ban, hogy „Sokat gondolok rátok, millió puszit küldök a világbajnokságról, Apa”. Ugyancsak a feleségének írt dr. Lakat Károly, a legendás, Tizedes utcai címre, és hasonló sporttörténelmi relikviák százait láthatják majd a Puskás Intézet leendő új múzeumának a látogatói…
Szöveg Mravik Gusztáv, Szöllősi György Fotó Puskás Intézet
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. januári számában.)