A magyar foci egyelőre csak a múltjára lehet büszke, de nincs a sportágnak múzeuma, archívuma, könyvtára. Pontosabban: eddig nem volt. Mert Felcsúton elkezdődött a leendő Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Az FFT hónapról hónapra előkotor valamit, és megmutatja olvasóinak. Most Puskás Ferencné Hunyadvári Erzsébet hagyatékából mutatunk be egy döbbenetes dokumentumot, egy 1958 tavaszán hazaírt levelet, amelynek természetesen futballtörténelmi vonatkozása is van. Mi az, hogy!
„Kedves Anyukám és Apus!” – kezdi a levelét az akkor 26 éves Bözsike, ugyanúgy megszólítva a szüleit, mint mindig, aztán a titkosszolgálatoknak szánt szúrós megjegyzés után („Végre olyan levelet tudok írni, amit, remélem, rajtatok kívül senki sem fog elolvasni”) azonnal a lényegre tör, nem bírja magában tartani a másfél év kínlódást lezáró fantasztikus hírt.
„Hála Istennek, jól vagyunk. Öcsi nagyon előnyösen szerződött a »Real Madrid« futball clubhoz a világ legelső clubjához. Öcsi előre utazott Madridba körülnézni és 13-án szerdán jött vissza. Lefoglalt egy gyönyörű 6 szobás, összkomfortos, mellékhelyiséges lakást, persze, csak feltételesen, mert ha nekem nem tetszik, keresünk másikat. Ne aggódjatok miattunk, mert igazán meg vagyunk elégedve, és a jó Isten segítségével szép jövő áll előttünk.”

San Remo
Nehéz szóhoz jutni. Íme, asszonyi szemmel a futballtörténet egyik legnagyobb hatású, legkülönlegesebb, mára legendássá lett szerződése, amelyet a sokak által már leírt Puskás másodvirágzása és elképesztő, kilencéves madridi pályafutása követett, öt bajnoki címmel, négy gólkirályi Pichichi-trófeával, három BEK-győzelemmel. Magát a szerződést már bemutattuk az FFT Puskás Intézet rovatában, ez a levélrészlet azonban talán még a megállapodás egzakt jogi szövegénél is többet elárul…
Merthogy a levél aztán még oldalakon át folytatódik, s benne Bözsike meglepő részletességgel rendelkezik az otthon, Magyarországon hagyott ingóságok sorsáról, melyiket kinek szánja, mit kell eladni, és tételesen azt is leírja, mit, mennyiért adhatnak el az otthoniak. Az is érződik: az immár a Bernabéu elnök által szignált szerződés nyújtotta biztonság segít neki és férjének elengedni az otthoni életet, lemondani a megannyi, korábban mégoly értékesnek számító személyes tárgyról. Az 1958 tavaszán íródott levél a Puskás Intézet egyik különleges ereklyéje, ennek bemutatásával tisztelgünk az augusztus 12-én, 83 esztendős korában elhunyt legendás játékos-feleség, a Puskás Ferenc pályafutását oly sokban segítő Erzsébet asszony emléke előtt.
Szöveg Mravik Gusztáv, Szöllősi György Fotó Puskás Intézet
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. decemberi számában.)