Szöveg Chris Flanagan Kiegészítő interjúk Felipe Rocha, Dani Gil, Nicolas Puiravau
Ha az ember betesz egy cápát a fürdőkádba, abból bármi kisülhet.
Nemzedéke legjobb játékosa összeállt a világ egyik legnagyobb válogatottjának sztárjával és egy csodálatos góllövővel, aki épp a csúcson volt. Mindez úgy valósulhatott meg, hogy megtörtént a futballtörténelem legnagyobb pénzköltése. A világ egyik leghíresebb városában mindössze egyetlen idényt tölthetett együtt a nagy triumvirátus, aztán véget is ért a nagyra becsült partnerség.
Mielőtt Lionel Messi, Neymar és Kylian Mbappé összeállt volna ugyanis, már ott volt a New York Cosmos nagy triásza, Pelé, Franz Beckenbauer és Giorgio Chianglia. Steve Ross, a Warner Communications vezérigazgatója hozta össze őket, és rögtön hatalmas várakozással találták szemben magukat, hiszen egyetlen idényükben meg kellett volna nyerniük a North Ameican Soccer League-et. Pelé aztán 1977-ben végleg visszavonult.
„A legtöbb esetben akadozott az együttműködés, de amikor működött, az tényleg gyönyörű volt” – mondta egy csapattárs róluk. A Cosmos huszonhatból tizenegy mérkőzést veszített el az idény folyamán, de legalább szép stílusban. Akadt néhány pályán kívüli tréfa is, Beckenbauer például szöcskéket tett a többiek zoknijába, Pelé pedig egy apró cápát csempészett be a szállodai szoba fürdőkádjába, de a csapat végül hatból hat meccset nyert meg a rájátszásban, a Fort Lauderdale Strikerst 8–3-ra verte meg, hiába büszkélkedett az ellenfél korábban a bajnokság legjobb védelmével. Még 44 év múltán is emlegetik azt a látványt.
Most, a 2021–22-es idényben valami hasonlóval próbálkozik Messi, Neymar és Mbappé, talán csak az úszkáló tengeri szörnyeket hagyják majd ki. A világ talán sohasem fogja megszeretni a PSG-t, de az összesen egymilliárd euróért összevásárolt három játékos nagy dolgokat vihet végbe ebben az idényben. Amely jó eséllyel az utolsó is lesz együtt.
A papírforma szerint ez lehet az egyik legkiválóbb trió, amit a labdarúgás valaha látott. Ha megtalálják a harmóniát a pályán, akár megnyerhetik a BL-t is, csak az a hatalmas „ha” ne lenne.
MILYEN OLIMPIA?
Ahogyan a már félig visszavonult Pelé 1975-ös, hatalmas szenzációnak számító Cosmosba igazolását ünnepelték annak idején, úgy fogadta a világ Messi döntését, amikor a PSG játékosa lett. Már egy évvel korábban is gyakran hozták hírbe a francia csapattal, miután egy távirat segítségével próbált menekülni Barcelonából. Azonban az idei nyáron még a párizsiak sem hitték, hogy az argentin sztár megszerezhető.
Augusztus 4-én, ibizai nyaralása közben lefényképezték Neymar, Ángel Di María és Leandro Paredes társaságában, akkor még senki sem tudta, hogy hat nap múlva ők négyen csapattársak lesznek.
„Amikor láttam a fényképét a PSG játékosaival, felhívtam az egyiküket, és azt mondtam neki, hozza el Messit Párizsba – mondja mosolyogva Luis Ferrer, aki korábban a PSG toborzórészlegének egyik legnagyobb embere volt. – Erre azt válaszolta, hogy már késő, visszament Barcelonába, hogy aláírja az új szerződését.
Huszonnégy órán belül a Barca hirtelen pálfordulása mindent felülírt, és egy hétre úgy felpörgött a gépezet, hogy azt a francia csapatnál senki sem fogja elfelejteni. Azon a héten Párizs amúgy is a világ sportfővárosává vált egy kicsit, mert a tokiói olimpia végeztével megtartották az átadóünnepséget a 2024-es játékok előtt. Amikor a ceremónia véget ért, mégsem ez volt a legnagyobb történet a francia fővárosban.
„Azon a héten öt címlapunkon szerepelt Messi – mondja nevetve a L’Équipe újságírója, Pierre-Étienne Minonzio. – Az újság történelmében talán egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy ugyanaz lett volna a fő téma öt napon át. A szóban forgó hetet megelőzően senki sem gondolta volna, hogy megállapodás születik. Szinte nem is tűnt valóságosnak a dolog. Amikor az első mérkőzését játszotta, és a mezén lévő PSG-címert mutatta a szurkolóknak, csak arra tudtam gondolni: mégis mi folyik itt?
Ha megnézzük a francia bajnokság történelmét, sosem volt korábban ekkora játékosa. Így, hogy Messi, Neymar és Mbappé egy csapatban tündököl, úgy érzem, minden mérkőzésre ki kell látogatnom. Előfordulhat, hogy a világtörténelemben nem lesz többet ennyi tehetség egy csapatban.”
„AMIKOR MESSI ALÁÍRT, AZT GONDOLTAM, MICSODA CSODÁS ŐRÜLET. ELEVE REMEK CSAPAT. KÉPZELJÜK MOST EL MESSIVEL!”
A trió akkor lépett először együtt pályára, amikor szeptemberben bemutatkozott a Lyon ellen odahaza. Ezen az estén a klub egyik legendája visszatért, hogy ünnepélyes keretek közt elvégezze a kezdőrúgást.
„A legjobbakat kívántam mindhármuknak. Elképesztő, milyen izgalom és felbolydulás lett úrrá a stadionon – mondja mosolyogva a korábbi brazil középpályás, Rai, akinek nagy szerepe volt abban, hogy a klub elnyerte ez ideig egyetlen nagyobb nemzetközi sikerét azzal, hogy megnyerte az 1996-os Kupagyőztesek Európa-kupáját. – Csak egy nagyon szerencsés véletlen volt, hogy éppen ott jártam. A szurkolók megválasztottak a klub történelmének kedvenc játékosává, és emiatt meghívtak. Hatalmas öröm Messit PSG-mezben látni. Amikor aláírta a szerződését, azt gondoltam magamban, micsoda csodás őrület. A csapat már a nyár előtt is remek versenyszellemmel bírt, az eredmények egyre javultak a nemzetközi harctéren is. Képzeljük most el ezt Messivel!”
MSN MESSENGER
A magyar úgy hívja, vízkereszt, a spanyol azt mondja, El Dia de Reyes, a háromkirályok napja. A karácsonyt követő tizenkettedik napon a gyerekek kipucolják a cipőiket, és várják, hogy megérkezzenek a királyok, akik ajándékot raknak beléjük. A hagyomány Jézus születéséig megy vissza, amikor a napkeleti bölcsek meglátogatták a Megváltót Betlehemben, és aranyat, tömjént, mirhát vittek neki. Spanyolországban ez nagyobb durranás, mint a karácsony.

„Készen állok, csak fogd a kezem!”
Az ünneplés javában zajlott 2015. január 5-én a Mini Estadiban, a Camp Noutól néhány méterre, ahol nyílt edzést tartottak. Gyerekek töltötték meg zsúfolásig a lelátókat, hogy három új királyt köszönthessenek, de Lionel Messi nem volt sehol, az edzője pedig tajtékzott.
Az, hogy ma létezhet a Messi, Neymar, Mbappé hármas, csak annak köszönhető, hogy az előbbi kettő oly sok sikernek örvendhetett Katalóniában kiegészülve Luis Suárezzel. A trió hihetetlenül sok, 364 gólt zsebelt be három idény alatt, és a mai napig a történelem egyik leghatékonyabb elülső hármasának tartják.
Furcsamód viszont szinte már aznap összeomlott az együttműködés, hogy elkezdődött. Az MSN-brigád kezdett a Real Madrid és a Celta Vigo ellen, és Luis Suárez mindössze egyetlen gólt szerzett addig, hogy a csapat a David Moyes irányitotta Real Sociedad otthonába utazott. Luis Enrique valamiért úgy döntött, pihenteti Messit és Neymart, aminek következtében a Barca 1–0-s vereséget szenvedett. A csapat argentin sztárja annyira zokon vette a dolgot, hogy a rákövetkező napon nem jelent meg az edzésen. Másnap követni kezdte a Chelsea-t az Instagramon, és ezzel találgatások kezdődtek.
A játékos később azzal védekezett, hogy fájt a hasa, de Enrique ezt csak udvarias magyarázatként kezelte. Első edzői idényét töltötte, és minden további nélkül hajlandó lett volna pénzbírságra büntetni Messit, de Xavi közbelépett.
„Az őszi szezon egy nagy rakás sz…r volt – idézi fel az eseményeket Ivan San Antonio, a barcelonai Sport napilap újságírója. – Ma már senki sem gondol ezekre, de volt néhány borzalmas eredmény, aztán az az eset, amikor Messi nem ment el a gyerekeknek szóló edzésre. Luis Enrique szerette volna megbüntetni, de Xavi elmondta neki, hogy Messit nem lehet megbírságolni. Ha nyerni szeretne, szeretettel kell hozzáállnia, a játékos pedig gólokkal, gólpasszokkal és bajnoki címekkel fog válaszolni.”
Az edző végül engedett. A következő hétvégén az Atlético Madridot fogadták, és a 3–1-es győzelem során Neymar, Suárez és Messi is betalált, a harmadik gólt ünnepelték együtt. A fénykép ikonikussá vált, a csapat pedig innentől megállíthatatlan volt. Az idény úgy zárult, hogy megnyerték a bajnokságot, a Király-kupát, a BL-t, útközben megverték a Manchester Cityt, a PSG-t és a Pep Guardiola vezette Bayern Münchent, majd a berlini döntőben a Juventust.
A halálos csatárhármas ott volt mindennek a szívében, és kiváló összhang alakult ki közöttük a pályán és azon kívül is. „Amikor Suárez megérkezett, azonnal jó viszonyt alakított ki Messivel és Neymarral, valószínűleg azt gondolta magában, hogy mivel ez a két srác a király, szorosan össze kell tartania velük – idézi fel San Antonio. – Neymar érdeke is ezt diktálta, de valódi kapcsolat volt ez, amely mindig segít a játékban. Aki csak nézte őket, láthatta, milyen közel állnak egymáshoz.
„A SZÜLEI AZZAL VICCELŐDTEK, HOGY BIZTOSAN A HÁZUK MELLETT SÁTRAZTAM. MINDENKI RAJTA VOLT A KLUBNÁL AZ ÜGYÖN”
„A Barcelonának mindig is hihetetlen csatárai voltak, de ez a három volt a legjobb, akit valaha is láttunk. Az elején Luis Enrique nem tudta, mihez kezdjen velük, szeretett változtatni a felálláson, de egy idő után rájött, hogy hármójuknak mindig ott kell lenni a pályán. Amikor így lett, a többiek látták, hogy ezek szerzik a gólokat, és elkezdtek alájuk dolgozni. Neymar is védekezett a labda nélkül, Suárez pedig mindig nyomott, de sohasem olyan mértékben, amilyenben a többiek. Mintha két csapat lett volna: egy, amelyik védekezett, és egy másik, amelyik más módon dolgozott azon, hogy sztárrá váljon.”
Messi, Suárez és Neymar 122 gólt szerzett abban az idényben, ez a szám fölment 131-re 2015–16-ban, amikor a Barcelona ismét bajnok lett. „Példa nélküli képességekkel lőtték a gólokat, és sohasem voltak elégedettek az eredménnyel – mondja a Barcelona korábbi csatára, Javier Saviola. – Mindhárman pályafutásuk legjobb korszakát élték, és nagyon megértették egymást. Csodáltuk őket, ott lesznek a történelemkönyvek lapjain.”
Neymar már jóval a Barcelonába érkezése előtt kifejtette, mennyire szeretne Messi társa lenni. „Szerintem csodálatos partnerség működhetne köztünk” – nyilatkozta 19 évesen a Santos játékosaként, néhány hónappal az előtt, hogy a 2011-es klubvilágbajnokság döntőjében találkoztak volna.

„Mosoly? Az további tízezer lesz hetente!”
„Neymar nagyon céltudatos volt, szeretett volna a világ legjobb játékosa lenni, gondolta, ehhez jól jön, ha Messi oldalán játszhat – mondja San Antonio. – Így is lett, és sokat javult tőle. Viszont arra is rájött, hogy a Barcelonában, Messi oldalán nem lehet a világ legjobbja, ezért úgy döntött, hogy távozik.”
Szinte hihetetlen, hogy valaki egyszer csak otthagyja a világ legnagyobb csatárhármasát, de Neymar pontosan látta, hogy mindig is Messi lesz a fő attrakció a Barcelonában. A Barcelona is elkezdett döcögni. A 2016–17-es idényben a Real Madrid megnyerte a bajnokságot, miközben a Barca BL-sorozata meglehetősen következetlenül haladt előre.
Olyan érzés volt a levegőben, hogy a csapat intenzitása hanyatlik, és ezt jól összefoglalta az a jelenet, amikor Messi elveszítette a labdát a PSG ellen 4–0-ra elbukott negyeddöntő első mérkőzésének második gólja előtt, majd megállt, és csak nézett. A Camp Nouban rendezett visszavágón Barcelona lendületbe jött, Neymar kétszer is betalált, majd gólpasszt adott Sergi Robertónak. A csapat 6–1-re nyert, ez idáig ez az utolsó nagy fordítás a Barca háza táján, meg is lett a maga földrengésszerű következménye.
Mindenki azt várta, hogy ezek után meglesz az újabb Bajnokok Ligája-győzelem, de a Barcelona a következő forduló első mérkőzésén is kikapott, ezúttal a Juventus verte 3–0-ra Olaszországban, és a visszavágón nem jött a feltámadás. A PSG pedig megalázva és megsebezve készen állt a változásra.
„MEGKÍSÉRTHETLEK EGY CROISSANT-NAL?”
Ha nem tudod megverni, szerezd meg! Ez volt a francia klub filozófiája 2017 nyarán, a csalódásokkal teli idény után. A hat évvel korábbi katari hatalomátvétel óta a csapat egyszer sem jutott tovább a negyeddöntőnél, ekkor valahogy a bajnoki címről is lecsúszott, mivel a második helyen végzett a Monaco mögött, pedig egy évvel korábban 31 pontot vert a második helyezettre. Mi volt a válasz? Megszerezték azt, aki megsemmisítette őket a Bajnokok Ligájában, és elcsábították a Monaco fiatal sztárját.
„Neymar megszerzéséről akkor döntöttek, amikor Antero Henrique lett a klub sportigazgatója. Ő dolgozta ki a tervet, amely új dimenzióba helyezte a PSG jövőjét – mondja Ferrer. – Újra bejelentkeztünk Mbappéért, akit már akkor is szerettünk volna, amikor aláírta első profi szerződését a Monacóval. A családjával végig kapcsolatban maradtunk. A toborzással foglalkozó részlegünk annyira lelkesedett érte, hogy muszáj volt megnéznem, mert szerintük ő jelentette a jövőt.
Megnéztem, és meg kellett állapítanom, hogy igazuk van. Egészen nyilvánvaló volt a benne rejlő lehetőség. Semmilyen kétség nem merült fel vele szemben.”
Augusztus elején a PSG kifizette a Neymarért előírt 222 millió eurós záradékot. Még ugyanabban a hónapban megszerezték Mbappét is, akiért egyébként a Real Madrid is érdeklődött, a franciának tehát lehetősége lett volna példaképével, Cristiano Ronaldóval is kipróbálnia magát. Egy reggel Ferrer nyolc órakor megérkezett Mbappé házához, volt nála néhány croissant is, hogy egy kicsit emelje a tétet.
„Neymarral sokkal könnyebben ment – mondja. – Nem kellett tárgyalnunk a Barcelonával, csak ismernünk kellett a titkos záradékot. Antero Henrique tudott róla, és végigvitte az ügyet.
Mpappé esetében nagyon fontos volt, hogy megegyezzünk vele és a Monacóval, mert a Real Madrid is beszállt a versenybe. Nagyon bonyolult folyamat volt. A pénz jelentette a legfőbb problémát, mert a PSG átlépte a vörös vonalat Neymar megszerzésével. Nagyon sokat foglalkoztunk Mbappé megszerzésével azon a nyáron, de úgy éreztem, Neymar után meg kell állnunk. Antero Henrique azonban szabad kezet adott, hogy megvegyem a játékost. A klub rajta volt minden jogi és anyagi kérdésen, én pedig az ügylet emberi részét kezeltem, és a családdal egyeztettem.
A szülei azzal viccelődtek, hogy biztos a házuk mellett sátraztam. Mindenki segített a klubnál: egy nap elmentünk a Bondyban lévő otthonába Unai Emeryvel, Antero Henriquével és az akkori ifi játékosmegfigyelők főnökével, Marc Westerloppéval. Emery beszélt a terveiről, és megnyugtatta Mbappét, hogy kulcsszerepe lesz a PSG-ben Neymar mellett. A Real Madrid ugyanezt nem garantálhatta, hiszen Zidane csapatában már ott volt Gareth Bale, Karim Benzema és Cristiano Ronaldo. Ezek az érvek nagyon fontosak voltak az apjának, aki jól átlátja a labdarúgást. A pénz nem is került szóba, csak a szakma.”
A PSG egy idény erejéig kölcsönbe szerződtette Mbappét, majd 145 millió euróért megvette a Monacótól. Így sikerült kijátszaniuk a pénzügyi fair play támasztotta szabályokat, sok vitát kiváltva. Amikor Neymar ügyvédei a spanyol szokásoknak megfelelően ki akarták fizetni a záradék összegét a La Ligának, az nem fogadta el a pénzt, mondván, a francia klub biztosan nem tesz eleget a pénzügyi fair play szabályainak. Így aztán a pénzt közvetlenül a Barcelonának küldték el.

„A kormány már megvan a kocsimba”
A pénzügyi fair play azóta is rázós téma: a PSG-t 60 millió euróra büntették 2014-ben, amikor az UEFA megállapította, hogy túláraztak egy szerződést a Katari Turisztikai Hivatallal. Messi szerződtetése – úgy, hogy előtte már odakerült Sergio Ramos, Gianluigi Donnarumma, Georginio Wijnaldum, Achraf Hakimi és Danilo Pereira, jelentős eladás azonban nem történt – számos szemöldökráncolást eredményezett, bár az UEFA a járvány miatt lazított a pénzügyi fair play szabályain, a Ligue 1 szigorításainak életbe lépését pedig 2023-ra tolták ki. A klub váltig állítja, hogy Messi érkezése rengeteg reklámbevételt hozott a konyhára, de a rivális klubok szkeptikusak.
A PÉNZ NEM MINDEN
A párizsi csapat 2017-ben megszerezte az általa leginkább óhajtott két futballistát, méghozzá két világrekordot jelentő igazolási díjért. Neymarral és Mbappéval elöl a csapat klubrekordot jelentő 171 gólt szerzett minden versenykiírásban, 13 ponttal megnyerte a bajnokságot, és elhódította mindkét hazai serleget. A BL csoportkörében 5–0-ra és 7–1-re végezte ki a Celticet, és megelőzte a Bayern Münchent, miután odahaza 3–0-ra győzte le.
A 2018–19-es idényben ismét aranyérmet nyert a hazai bajnokságban, a BL-csoportban pedig előkelőbb helyre került, mint a későbbi győztes Liverpool, miután 2–1-re diadalmaskodott felette.
„Neymar és Mbappé visszahozta a csapat önbizalmát, és még nagyobb lett a vágy mindenkiben, hogy nyerjünk” – állapítja meg Ferrer.
Neymar viszont mindkét idényben kihagyta a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszát, a dolgok rosszabbra fordultak, és a csapat 2018-ban kikapott a Real Madridtól, majd 2019-ben sokkoló vereséget szenvedett otthon a Manchester Unitedtól, annak ellenére, hogy Angliában 2–0-ra nyerni tudott.
Amikor a PSG a Rennes ellen játszott a Francia Kupa döntőjében, Mbappét kiállították a vége felé egy rossz szerelésért, és 2–0-s előnyből vereség lett tizenegyesekkel.
Neymar ekkor azzal került be a hírekbe, hogy megütött egy szurkolót, aki sértegette őt, miközben ment fel a lépcsőn, hogy átvegye az ezüstérmet.

Mbappé már egy ideje maga alakítaná a saját sorsát
Frusztrálta őt az is, hogy egy lépéssel sem került közelebb az Aranylabdához – miközben Mbappé csapatával megnyerte a 2018- as világbajnokságot, Brazília még a negyeddöntőn sem jutott túl –, és úgy döntött, hogy két év elég volt Párizsban. Elege lett abból a sok kemény szerelésből, amelyeket a Ligue 1-ben kapott, és zavarta a francia média állandó kritikája, ezért nem jelent meg a felkészülési időszak elején, és azt hangoztatta, hogy szeretne visszatérni a Barcelonába. Még azt is felajánlotta, hogy a saját pénzéből fizet ki 20 millió eurót, hogy ezzel segítse a megállapodást. „Azt gondolhatta magában, hogy Messi volt a legjobb, akivel életében eddig játszott, ezért vissza kell térnie mellé – fejtegeti Ivan San Antonio. – A Barcelona azonban nem tudott megállapodni a PSG-vel.”
A párizsi csapat ragaszkodott a sztárhoz, miközben egy lépéssel közelebb került végső céljához, hogy megnyerje a Bajnokok Ligáját. Neymar a 2019–20-as idényben ott lehetett a kieséses szakasz mérkőzésein, ő és Mbappé egyaránt létfontosságú passzokat adtak, amikor csapatuk Lisszabonban legyőzte az Atalantát. Ezúttal végre sikerült túljutniuk a legjobb nyolcon, sőt a döntőig meneteltek, de mindkét sztár nagy lehetőségeket hagyott ki a Bayern München ellen elveszített döntőben.
Az elmúlt idényben sikerült bosszút állniuk a bajorokon, mivel a negyeddöntőt 3–2-re megnyerték Münchenben.
„Neymar és Mbappé sikeresen fejlődött együtt a PSG-nél, másfél évvel ezelőtt még benne volt a levegőben valami olyan pszichés tragédia, ami őrületbe torkollik, mondjuk a Barcelona-féle nagy fordításhoz, vagy a Manchester United elleni hazai kudarchoz hasonlóba – mondja a L’Équipe munkatársa, Minonzio. – Ma már senki sem gondol ilyenre.
Amikor a PSG szerzi az első gólt, és Mbappé is a pályán van, általában nyer a csapat. A Bayern próbált mélyebben elöl nyomulni, amiből baj lett, mert egyszerűen túl gyors.”
Az előző idényben a Manchester City vetett véget a reménynek. Mbappé nem lépett pályára a visszavágón, mert sérült volt, előtte azonban mesterhármast szerzett a Barcelona ellen, amikor csapata 4–1-re mosta le a Barcelonát a Camp Nouban. Másodszor fordult elő, hogy azon a gyepen küzdött, amelyen Messi is, és élete egyik legjobb teljesítményét nyújtotta. Így volt ez az első alkalommal is, amikor két gólt szerzett Argentína ellen a világbajnokságon.
Ilyen eredmények mellett még inkább meglepő, hogy a PSG a második helyen zárta az előző idényt a Lille mögött. Nem sokat segített, hogy csupán 18 nap szünet volt a 2020-as BL-döntő és az új idény első mérkőzése között, amibe a válogatottnak is bele kellett férnie. Csak összehasonlításképp: a Lille több mint öt hónapot pihent. A párizsiak elveszítették első két mérkőzésüket, miközben Neymar és Mbappé, illetve több más játékos a koronavírussal bajlódott.

Neymar megdöntötte az átigazolási világrekordot 2017-ben
Mindenki azt várta, hogy hamarosan visszajönnek a formába, ahogy a Manchester City is tette Angliában, de nem így történt. Neymar 16 mérkőzést hagyott ki sérülés és eltiltás miatt (kétszer is kiállították, másodszor a Lille elleni hazai találkozó alkalmával). A csapat összesen nyolc bajnoki mérkőzést veszített el, ezek közül kétszer volt együtt kezdő a két legnagyobb sztár. Csalódás a válogatottban is érte őket, Neymar és a brazilok kikaptak Argentínától a Copa América döntőjében, míg Mbappé tizenegyest hibázott az Európa-bajnokságon, és nem talált be a tornán.
„SZIASZTOK, A NEVEM LEO”
Messi Párizsba kerülése Neymart villanyozta fel a legjobban. „Annak örülnék a legjobban, ha ismét Messivel játszhatnék – jelentette ki decemberben. – A következő idényben ennek így kell lennie.” Nem volt világos, hogy ezt Párizsban vagy Barcelonában képzeli-e el. Joan Laporta azt állította, hogy a márciusi elnökválasztás után Neymar megkörnyékezte régi klubját, később azonban Franciaországban hosszabbított szerződést.
Mbappé azonban nem lelkendezett annyira Messi érkezése miatt. Nem tervezte kitölteni az egy év múlva lejáró szerződését a nyáron, és amikor a Real Madrid 170 millió eurót ajánlott érte, készen állt, hogy távozzon.
Nem valami hízelgő a PSG-re nézve, hogy csatárhármasa mindegyik tagja Spanyolországban képzelte el a jövőt, és nem a Ligue 1-ben. Ugyanaz vezette volna el Mbappét, ami Neymart annak idején Párizsba vitte: szeretett volna egyéni elismeréseket szerezni.
„Megszállottan szeretne a világ legjobbja lenni, méghozzá gyorsan” – mondja Minonzio. Állítólag még a világbajnokság megnyerésének napján is elégedetlen volt, hogy csak egy gólt szerzett, és nem kettőt, mert így nem ő lett a francia válogatott kiemelkedő hőse, amivel az Aranylabdát is kiérdemelhette volna.
„Utálja, ha azt mondják neki, hogy ugyan már, még csak huszonkét éves, van még ideje – folytatja. – Az a célja, hogy egy nagy klubnál legyen az első számú játékos, és megértette, hogy ez nem fog menni a PSG-ben. Az előző idény végén azt mondta, nem elégedett a csapat eredményeivel, és szeretne olyan klubnál dolgozni, ahol nyernek is. Az üzenet úgy szólt, hogy ez a PSG-vel nem működik, tehát menni akar.
Ez a narratíva megdőlt Messi érkezésével. Mindenképpen hosszabbítania kell a szerződését, mert megváltozott a helyzet, állapította meg Leonardo, a klub sportigazgatója is, Mbappé azonban úgy érzi, könnyebb lenne a legfontosabb embernek lennie például a Real Madridban.”

Messi a Manchester City ellen nyitotta meg a sort a PSG-ben
A spanyol klub nagyon gáláns ajánlatot tett egy olyan játékosért, akinek már csak egy év van a szerződéséből, a PSG mégsem fogadta el. A klub tulajdonosai nagyon szeretnék, ha a téli világbajnokságra Európa legjobbjaiként utaznának a párizsi csapat labdarúgói.
Ráadásul a klub a nagy tervek középpontjába tette Mbappét. Jelenleg elég valószínűnek tűnik, hogy a következő nyáron ingyen távozik majd a Real Madridba, de a vezetőség abban bízik, megváltozik a véleménye.
Rai így fogalmaz: „Mbappé létfontosságú ember a PSG-ben. A csatárhármas legfiatalabb tagja, francia, és ragyogó jövő áll előtte. Nagyon fontos lenne megtartanunk.”
Ha valóban ez az egyetlen idény, amelyet a triász együtt tölt, akkor nagyon dinamikus lehet. Ők is tudják, hogy csak akkor nyerhetik meg a BL-t, ha összetartanak, miközben az Aranylabdáért folytatott harcban ellenfelei egymásnak. Magasabb szintre is léphetnek emiatt, de tönkre is mehetnek bele.
Az első jelek nem túl biztatóak, a kamerák elkapták Mbappét, amint Neymarra panaszkodott, amikor a Montpellier elleni hazai meccsen lecserélték. „Az a gyökér nem adta nekem a labdát” – mondta Idrissa Gueyének, a csapat szenegáli játékosának.
Nagyon fontos lenne, hogy kialakuljon köztük az a fajta barátság, ami Messit, Suárezt és Neymart jellemezte a Barcelonában, de ehhez biztosan idő kell. A triász első közös mérkőzése lesújtó döntetlennel zárult a Club Bruges ellen, a belgák végig komoly nyomást gyakoroltak a PSG-re, és a három sztár közt nem alakult ki egyetértés, gyakran hagyták magára a középpályát. Amikor először álltak össze a bajnokságban, a csapat a Lyon ellen játszott, és az Ángel Di Maríával kiegészülő támadó négyes csak az utolsó pillanatokban harcolta ki a győzelmet. A csapat egyensúlya láthatóan nem volt rendben.
„Nem vagyok benne biztos, hogy működni fog – vallja be Minonzio. – Franciaországban mindenkiben élénken él a 2002-es vébé. Mi voltunk a világbajnokok, mellettünk szólt minden, és ott volt a csapatban Thierry Henry, David Trezeguet és Djibril Cissé, ennek ellenére egyetlen gólt sem szereztünk. Nagyon hasonlóan alakult az Európa-bajnokság az idei nyáron: Benzema, Mbappé és Griezmann sem volt elég a boldoguláshoz, hiába írta minden szaklap, hogy a miénk a világ legjobb támadósora. A foci nem így működik. Nem elég egymás mellé raknunk nagy játékosokat. A Bruges elleni BL-meccsen előfordult, hogy a csapat elveszítette a labdát, ez a három srác meg csak sétálgatott. Messi nem fog elöl nyomni, mert sosem tette, Neymar csak akkor, ha teljesen ép, Mbappé pedig szintén nem, ha ő az egyetlen. Nem nyerhet a csapat, ha csupán hét játékosa maradt visszaszerezni a labdát. Kisebb csapatok ellen összejöhet, de a BL-ben nem birtokolhatjuk annyit a labdát.”
A várakozás is hatalmas. „A nézők csodás látványra számítanak – mondja Rai. – Az én PSG-m a BL elődöntőjébe jutott, de ránk nem nehezedett ekkora teher. Magasabb szintre lépett velünk a csapat, de nem várták el, hogy megnyerjük a Bajnokok Ligáját. A negyeddöntőben elintéztük a Barcelonát, majd a legjobb négy között kikaptunk a Milantól. Ez legalább akkora eredmény volt, mint amikor 1996-ban megnyertük a KEK-et. Mára Franciaország szinte mindent elhódított minden nagy sportágban, de akkoriban még nem volt így, és nemcsak a PSG szurkolói lehettek büszkék ránk, hanem az egész nemzet. A mostani csapat ismét szintet léphet, de ehhez meg kell nyernie a BL-t. Ha úgy játszik, ahogyan az elmúlt néhány idényben, sikerülni fog.”
Amire a három játékos nagyjából megismerte egymást, a 2021–22-es idény eleje már nyolc egymást követő győzelmet hozott 22 góllal, és a csapat a francia bajnokság élére ugrott. Ezt követően vendégül látták a Manchester Cityt, és a 2–0-s győzelem során Messi is megszerezte az első gólját. Európa egyik legjobb csapatát verték meg. Messivel semmi sem lehetetlen.

„Melyikőtök nevezett gyökérnek?!”
„A mai napig ő a világ legjobbja – szögezi le Saviola, aki maga is játszott az argentin sztárral, amikor az még csak kezdte a pályafutását a Barcelonában. – Azóta minden tekintetben nagyon sokat fejlődött, sokkal nagyobb veszélyt jelent a kapu előtt, és alaposabban olvassa a játékot. Mindenkit sokkolt, amikor el kellett hagynia a Barcelonát, de ha már mennie kellett, tényleg a PSG volt a legjobb választás, itt jó esélye van rá, hogy megnyerje a BL-t. Ha egy kicsit jobban megérti majd egymást ez a három játékos, szerintem megállíthatatlanok lesznek.”
A Parc des Princes tetejét a következő felirat díszíti: „Revons Plus Grand”. Álmodj nagyobbat! Ez nemcsak az esélytelenek álmodozása, a párizsiak rengeteget fektettek bele a sikerbe.
A futball legnagyobb ragadozóját is bedobták a medencébe, a következő hónapokban derül majd ki, hogy ők hárman felfalják-e az ellenfelek védelmeit is, vagy csak saját magukat. Messi, Neymar, Mbappé: az egész világ figyel. A PSG nemcsak egy cápát rakott a medencébe, hanem mindjárt hármat.
(SZINTE TELJESEN) EGYKLUBOS JÁTÉKOSOK
Messihez hasonlóan a következő BL-győztesek is egész életükben egy klubhoz ragaszkodtak, és csak pályájuk végén távoztak onnan.
IKER CASILLAS. A Realban 725-ször lépett pályára, majd 2015-ben távozott, a szülei azt állították, hogy Florentino Pérez kényszerítette az elmenetelre. A Portóval 2018-ban bajnokságot nyert. Egy évvel később, 37 évesen infarktust kapott, és soha többet nem lépett pályára.
STEVEN GERRARD. BL-t nyert Isztambulban, 17 idényt húzott le a Liverpoolban, utolsó meccsén 6–1-re alázta a Stoke. Az LA Galaxy játékosa lett, de nem élvezte a hosszú idegenbeli utazásokat, és kevesebb mint másfél év múlva visszavonult.
XAVI. Az a legtökéletesebb, ha BL-trófeával a vitrinben hagyod ott a gyerekkori klubodat. Xavinak ez is sikerült, amikor a Barcelona elintézte a Juventust 2015-ben. Utána Katarban lett az al-Szadd játékosa, további négy évet húzott le ott, végül a csapat vezetőedzője lett.
ANDRÉS INIESTA. Nem sokan lepődtek volna meg, ha Iniesta is az al-Szaddban tűnik fel, de ő a még távolabbi keletet választotta, és a japán Vissel Kobe játékosa lett. Jelenleg 37 éves, a szerződése 2023-ban jár le.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. decemberi lapszámában.)