Szöveg Ryan Herman, Joe Brewin
RYAN GIGGS LEHETETT VOLNA ANGOL VÁLOGATOTT. Nemcsak lehetett volna, hanem volt is iskolai korosztályos válogatott, hiszen Angliában, egészen pontosan Salfordban tanult. Ennek ellenére később nem lehetett az, mivel Cardiffban született két walesi szülő gyermekeként. Az egyik nagyapja Sierra Leonéból származott, és 2013-ban szó volt róla, hogy Giggs testvére, Rhodri az afrikai nemzeti együttes játékosa lesz. Végül azonban nem lett.
TREVOR FRANCIS VOLT AZ ELSŐ EGYMILLIÓ FONTOT ÉRŐ LABDARÚGÓ. Brian Clough minden alkalommal elmondta, hogy Francis 1979-es igazolási díja 999 999 fontot tett ki, hogy ne ő legyen az első egymilliós Nagy-Britanniában, amikor a Nottingham Forest futballistája lett. A mindenféle kiegészítő költségnek köszönhetően azonban az érte kiadott pénz mégis átlépte az álomhatárt, ezzel valóban ő lett az első brit ebben a nagyságrendben, viszont a világon megelőzték. Giuseppe Savoldi négy évvel korábban kétmilliárd olasz líráért, azaz 1.2 millió fontért került a Napoliba, és ezzel megelőzte az addigi rekorder Johan Cruyffot, akiért 922 ezer angol fontot fizetett ki a Barcelona az Ajaxnak. Paulo Rossiért pedig 1.7 millió fontot adtak ki 1978-ban. Így Francis csak a harmadik milliós játékos lett a világon, ami azért kicsit másképp cseng.
FERGUSON LEDÖNTÖTTE A TRÓNJÁRÓL A LIVERPOOLT. Valóban? Az Arsenal 1989-ben az utolsó forduló legvégső másodperceiben lett bajnok az Anfielden lőtt góljával. A Manchester United ekkor a 11. helyen végzett. A Liverpool 1990-ben visszaszerezte a címet, Ferguson és csapata ekkor a 13. helyen állt, öt pontra a kiesőzónától. Az Arsenal következett 1991-ben, ekkor a Liverpool a második helyen fejezte be az idényt, a United pedig a hatodikon. A Leeds lett a bajnok 1992-ben, a Liverpool húsz éven belül csupán másodszor nem volt ott az első két hely valamelyikén. Amikor a Manchester United végre valahára bajnok lett 1993-ban, a Liverpool már csak a futottak még kategóriában állta meg a helyét, közelebb a tabella utolsó három, mint az első négy helyezettjéhez. Ha valaki azt állíthatná, hogy letaszította a Liverpoolt a trónról, az George Graham, az Arsenal akkori főnöke lehetne.
DIEGO MARADONA HAT BELGA VÉDŐVEL BÁNT EL EGYSZERRE AZ 1982-ES MUNDIALON. A világbajnokságok egyik leglenyűgözőbb fényképe: Maradona, néhány héttel azelőtt, hogy maga is odaigazolt volna, hat belga védővel veszi fel a küzdelmet a Camp Nou-ban. De a kép csalóka. Akkor készült, amikor Maradona megkapott egy rövid szabadrúgást, és a sorfal tagjai szétugrottak. Nem próbált meg egyedül elbánni velük, és végül az egyik belga fejére ívelte a labdát. Argentína 1–0-ra kikapott.
MARCO BOOGERS, A WEST HAM JÁTÉKOSA LAKÓKOCSIBAN ÉLT. Az internet kora előtt azok a szurkolók, akik éhezték a futballvilág híreit, a ClubCall telefonvonalat hívhatták percenként 48 pennyért. Amikor Marco Boogers négymeccses eltiltást kapott, egy újságíró felhívta Bill Prossert, a West Ham utazásszervezőjét, és megkérdezte, merre indult a holland. „Ha visszament Hollandiába, biztosan megint autóval utazott” – felelte Prosser. A sajtómunkás azt hitte, lakókocsit hall autó helyett (car vs. caravan – a szerk.). A sztorit gyorsan felkapta a Sun, és azzal címmel jelent meg, hogy „Boogers lakókocsiba költözött”.
A TOTTENHAMET KIÜTÖTTE A ROMLOTT LASAGNE. Nehéz lenne kihagyni a felsorolásból azt az ételt, amely állítólag a Tottenham csapatának a felét kiütötte a 2005–06-os idény utolsó mérkőzése előtt. Ennek következményeként Martin Jol együttese nem szerezte meg a BL-indulást érő helyezést, ráadásul épp a rivális Arsenal halászta el előle. A játékosok szállodában aludtak a meccs előtt, és boldogan tömték magukba a vacsorára felszolgált szénhidrátdús lasagnét. Másnap sokan jártak közülük wc-re, és Jol kénytelen volt gyengébb kerettel kiállni a West Ham ellen. A Tottenham végül 2–1-re veszített az Upton Parkban, és azzal fenyegetőzött, hogy jogi útra tereli az eseményeket. Tíz nappal később azonban egy vizsgálat megállapította, hogy a fertőzést norovírus okozta, nem a szakácsok aknamunkája.
DENIS LAW EJTETTE KI A MANCHESTER UNITEDOT A MANCHESTER CITY JÁTÉKOSAKÉNT. Amikor a City átruccant az Old Traffordra, hogy lejátssza az 1973–74-es idény legutolsó mérkőzését, még élt a remény, hogy a házigazda elkerülje a kiesést. Law sokáig volt a United ikonja, de épp az idény kezdetén visszatért a Citybe egy második küldetésre. Lőtt is sarokkal egy gólt, de nem ünnepelt. Korábbi csapata, amellyel 1968-ban BEK-et nyert, kiesett. De nem a skót okozta a vesztét: mivel a Birmingham 2–1-re győzött a Norwich ellen, a United sorsa mindenképpen megpecsételődött.
A NIKE KÉNYSZERÍTETTE RONALDÓT ARRA, HOGY PÁLYÁRA LÉPJEN AZ 1998-AS VB-DÖNTŐBEN. A brazil szupersztár valószínűleg epilepsziás rohamot kapott a párizsi vb-finálé előtt, ezért neve nem is szerepelt a kezdők közt. A zuhanyhíradó szerint a brazil válogatott legfőbb szponzora, a Nike nem engedte, hogy kimaradjon a csapatból. Cafu később ezt mondta a FourFourTwo-nak: „Láttam, hogy César Sampaio kihúzza a nyelvét a torkából, miközben Roberto Carlos kétségbeesetten állt mellettük. Borzalmas jelenet volt. Mindenki úgy gondolta, nem kellene játszania, de az orvos másként látta. Ronaldo bejött az öltözőbe, és közölte Zagallóval, hogy jól van, és szeretne pályára lépni. Megdöbbentünk, de hogyan mondhattunk volna ellent neki?„
ARTHUR CONAN DOYLE A PORTSMOUTH KAPUSA VOLT. Vajon lehetett még ideje a Sherlock Holmes írójának arra, hogy két léc közt kápráztassa el a közönséget, azok után, hogy számos rejtélyes történetet megírt, és orvosként is praktizált? Igen, de nem úgy, ahogyan sokan gondolnák. Arthur Conan Doyle valóban kapus volt, és játszott a Portsmouth FC-ben, de a klub 1886-ban feloszlott. Abban a formájában, ahogyan ma ismerjük, 1898-ban alapították meg.
ROY KEANE VETETT VÉGET ALF-INGE HAALAND PÁLYAFUTÁSÁNAK. Keane 2001-es akciójára a manchesteri rangadón gyakran emlékeznek vissza úgy, hogy véget vetett egy pályafutásnak. Minden bizonnyal az 1997-es kakasviadalért vágott vissza, amikor Haaland, Erling Brautnak, a Dortmund üdvöskéjének az édesapja a Leeds játékosa volt. Azon a mérkőzésen Keane meghúzta a keresztszalagját egy ütközés alkalmával, mire a norvég színészkedéssel vádolta meg. Keane évekkel később sem felejtett, és a 86. percben lecsapott a norvégra. Ő azonban játékban maradt, a hét közepén is pályára lépett hazája válogatottjában, majd a következő hétvégén az újabb bajnokin. Keane miatt megsérült ugyan Haaland jobb térde, de csak egy 2003. júliusi sérülése miatt kelett visszavonulnia.
A NEWCASTLE AZÉRT BUKTA EL AZ 1995–96-OS BAJNOKI CÍMET, MERT NEM VOLT JÓ A VÉDELME. Abban a 24 évben, amely az 1995–96-os idény óta telt el, amikor a Newcastle tízpontos előnyt szórakozott el a bajnokság közepére, erősen tartja magát az a vélemény: amiatt történhetett így, amit a csapat 1996. áprilisi, 4–3-as, a Liverpooltól elszenvedett veresége szimbolizál a leginkább. Pedig a hátralevő hét mérkőzésen csupán öt gólt engedett be a Newcastle. Ha valamivel gond volt, az éppen a támadósor: mindössze egyetlen gólt sikerült összehoznia a végső hat meccsen. Így lett a küzdelemsorozat végén hét góllal rosszabb a csapat gólkülönbsége, mint a manchesterieknek. A Manchester United ráadásul 13 találkozón győzött az utolsó 15 meccséből.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. májusi lapszámában.)