Szöveg Andrew Murray
Igen, valóban akkora hatással van a brazil játékos, hogy ez a jó tanács mindkét klubra vonatkozik. A Barcelona küzdelmei részben abból erednek, hogy sikertelenül próbálja visszacsalogatni Katalóniába, annak ellenére is, hogy a brazil még mindig perben áll a klubbal a szerződése megszegése miatt, mivel egy bónuszt nem fizettek ki neki.
Ahhoz kétség sem fér, hogy a katalán csapatnak szüksége van egy ilyen világklasszisra, de a mód, ahogyan hajtanak rá, hagy némi rossz szájízt maga után. A vezetők nem nagyon akartak már foglalkozni vele, de az idősebb játékosok igen, ugyanis többen jó viszonyban maradtak egykori csapattársukkal, és felajánlották, hogy beszállnak az üzletbe.
Bartomeu ugyan elmondta, hogy mindent megtesz Neymar megszerzéséért, de az ügylet elakadt, főként azért, mert a Barcelonának nem volt kétszázmillió elkölthető eurója.
IVAN RAKITIC NEM ÖRÜLT, HOGY BELEKEVERTÉK A NEYMARRAL KAPCSOLATOS ÜGYLETBE
Állítólag nagyon kedvét szegte a csapatnak, hogy a távozni akaró Philippe Coutinhót nem keverték bele úgy az üzletbe, hogy csökkentse a Neymarért kért árat. A Barcelona vezetősége inkább Ivan Rakiticot, Ousmane Dembélét, Nelson Semedót vagy Arturo Vidalt ajánlotta fel a francia bajnoknak.
A történet hatással volt a Real Madrid 2019–20-as idényének kezdetére is. Neymar apja, egyben ügynöke az igazolási időszak utolsó napjáig kapcsolatban állt a klubbal, nagyban kísértett egy Luís Figo típusú puccs lehetősége.

„Gyere vissza, minden meg van bocsátva!”
Így aztán nem is nagyon meglepő, hogy a Real Madrid és a Barcelona külön-külön mindössze egy mérkőzést nyert meg, mielőtt az átigazolási időszak véget ért volna, miközben Zidane és Valverde a Neymarral kapcsolatban záporozó kérdések súlya alatt nyögött. Mindkettejük érdeke, hogy ennek vége legyen, még mielőtt jövőre újra elkezdődne.
Ha azt mondjuk, hogy a Barcelona elvesztette az identitását, akkor nem is állítunk olyan súlyosat. A katalánok kényelmesen voltak Spanyolország legjobbjai két éven át, de olyan problémák jelentek meg Xavi és Andrés Iniesta távozását követően, amilyenek korábban még csak nem is léteztek, és muszáj velük foglalkozni.
A játékstílus valami zagyvaléka annak, amit Pep Guardiola rakott össze az évtized kezdetén, s egyáltalán nem üt annyira. Az anfieldi kudarc jelentős mértékben ennek köszönhető: egy gól mindent eldönt, és így történt ez a Granada elleni vereség során is. A Barcelona a második percben hátrányba került, és már nem tudott talpra állni.
A Real Madrid is megélte a maga krízisét a mentalitás terén. Zidane három különböző felállást próbált ki a jelenlegi idény első három mérkőzésen, ami jól tükrözte a nyári zűrzavart, és azt mutatta, hogy az edző keresi az utat. Végül a 4–3–3 mellett tört pálcát, ami talán levezethető az első korszakából, amelyet kegyetlen kontrák jellemeztek, és a PSG elleni mérkőzés intenzitásának hiányából is.
Ha esetleg a Real vagy a Barca összezavarodna, nem kell mást tenniük, mint vetni egy pillantást Diego Simeone Atléticójára, ahol a csapat a vezetőedző tükörképe, vagy az Athletic Bilbaóra, ahol a csapat a játékosai mentalitását tükrözi.

Még Zidane is komor önmagához képest
A LA LIGA ELSŐ KÉT HÓNAPJÁNAK LEGJOBB JÁTÉKOSA A REALÉ VOLT, DE EGY PERCET SEM JÁTSZOTT A CSAPATBAN
AZ ÚJSÁGÍRÓ SZEMÉVEL
JON PRADA (@jprada114, a Marca újságírója). A Real Madridot nagyon sok sérülés hátráltatta a jelenlegi évad kezdetén, és az új szerzeményeknek – Eden Hazard-nak, Ferland Mendynek és Luka Jovicsnak – is kellett kis idő, hogy beilleszkedjenek. Nem volt túl nagy változás a kezdőfelállásban, a szakvezető inkább támaszkodott azokra, akik a legnagyobb sikerek részesei voltak a múltban. Sergio Ramos, Luka Modric és Toni Kroos még mindig kiemelkedő színvonalú játékosok, de újra magukra kell találniuk. Amint az újabbak beilleszkednek, a csapat is fejlődésnek indul, és Zidane-nak több lesz a választási lehetősége. Hazard a legújabb galaktikus. Miután Cristiano Ronaldo 2018-ban távozott, most minden remény benne van. A Real Madrid támadójátéka változatosabbá válik vele, ha összefog Karim Benzemával, Gareth Bale-lel és Vinícius Juniorral. A Madrid azonban egyelőre a Ronaldo utáni élettel barátkozik. Alfrédo di Stéfanót követően ő a klub másik igazi nagy állócsillaga. A nyár folyamán a Real Madrid megpróbálta megszerezni Paul Pogbát is, mert nagy szüksége lett volna olyan középpályásra, aki a tizenhatostól a tizenhatosig játszik, és elboldogul Kroos, illetve Modric mellett, valamint segítségére van Casemirónak. A csapatnak fel kell gyorsulnia a labdával és anélkül is. Következetesebbé kell válnia a védelemben is. A klub 13-szor nyerte már meg a BEKet/BL-t, ezzel a kupasorozat királya. A Bajnokok Ligája a Real kedvenc kupája, és rövid időn belül ugyanolyan jó lesz az együttes, mint nem is olyan régen. A Madrid valóságos óriás, és emiatt minden – legyen az jó vagy rossz – felnagyítva jelentkezik körülötte. Ha a csapat gyengén szerepel, vagy nem nyer, a szurkolók rögtön nyugtalankodnak. Ez azonban már csak így van minden klubbal, legyen az nagy vagy kicsi. Minden az eredményről szól.
IVAN SAN ANTONIO (@sanantheone, a Sport újságírója). A Barcelona szurkolóinak egyik mániája, hogy muszáj megnyerni a BL-t. Ugyanígy van ezzel a csapat is. Nem is nehéz odahaza sikeresen szerepelniük, de az idegenbeli meccsekre valami plusz motiváció is kell. Úgy tűnik, a csoportmeccsek nem is igazán érdeklik őket, inkább a fontosabb kieséses találkozók. De ha nem adnak bele már az elején apait-anyait, akkor nem tudják majd, hogyan csinálják később. A Barcelona tudja, hogyan kell sikert elérni az európai színtéren, korábban már ötször összejött. Neki nem megy majd, ami a Real Madridnak igen: gyengén szerepel, de megússza, mert nincs videobíró. A Barcelonának egyetlen választása van: muszáj a legjobb csapatnak lennie Európában. Hatalmas a teher a klub vállán, de ez rendben is van, mindig ez a helyzet. Mondhatja az edző, hogy a bajnokság fontosabb, mindig mindegyik ezt mondja, de valójában a BL a legfőbb cél. Antoine Griezmann gyakran játszott a szélen az idény első mérkőzésein. Ha valóban ez a szándék vele kapcsolatban, akkor érdemesebb lett volna egy szélsőre elkölteni a rá szánt pénzt. Ő a csatár mögött van a legjobb helyen, egészen pontosan ott, ahol Leo Messi futballozik. Griezmann vagy megszokja az életet a szélen, vagy elbukik a Barcelonában. Frenkie de Jong másik történet. Annyira értelmes, hogy bármelyik három középpályás pozíciójában megállja a helyét. Eddig messze jobban teljesített, mint csapattársai. Senki sincs tisztában azzal, hogy milyen lesz a Barca Messi nélkül. Mindenki erről beszél már, de maga Messi sem tudja, mi is történik, ha egyszer csak nincs ott. Muszáj majd azt csinálniuk, amit több mint három évtizeden át: szét kell nézniük az ifik közt. Messiből csak egy van, úgyhogy nem az új Messit kell keresniük, de ugyanott kell keresniük, ahonnan ő is érkezett.
A Real Madrid és a Barcelona egyaránt bejelentette, hogy felújítási munkálatokba kezd a stadionján, így is próbál lépést tartani a Premier League-gel, és megteremteni azt a hangulatot, ami ott uralkodik. Ez utóbbi mindig nagy irigységgel tölti el a spanyol csapatokat, amikor a BL a kieséses szakaszba érkezik.
A katalánok Espai Barca programja nagygenerált hirdetett meg a stadionra. A hatezer férőhelyes Estadi Johan Cruyff – ahol a női és a B-csapat is tartja edzéseit – a klub Ciutat Joan Gamper edzőkomplexumának ékes dísze, a Camp Nou pedig hétezer plusz ülőhelyet kap, továbbá tetőt, amely összegyűjti az esővizet és a nap energiáját.
A Bernabéu esetében kicsit elszálltabb tervek születtek: behúzható tetőt és 360 fokos kivetítőt ígértek a stadion belsejébe, továbbá tervbe vették egy pláza építését is. Az Espai Barca 685 millió euróba kerül majd, és 2024-ig biztosan nem fejeződik be, a Real Madrid tervei azonban annyira alakulóban vannak még, hogy se árat, se időpontokat nem tudunk.
A tehetség adva van. Az első csapatba vezető út azonban kevésbé egyértelmű.
A Barcelona identitása (és évi 30 millió eurós ráfordítása) a La Masián nyugszik, amely intézmény szünet nélkül ontotta a tehetségeket. Ám, amikor 2018 áprilisában úgy álltak ki a Celta Vigo ellen, hogy egyetlen saját nevelésű játékos sem lépett pályára, az a főcímekbe került másnap, de 2012-ben az is, amikor úgy győzték le 4–0-ra a Levantét, hogy 60 percen át csak a La Masia növendékei voltak a pályán. Az idei nyáron egyetlenegy barcelonai fiatal sem volt ott az U21-es világbajnokságon, amelyet egyébként megnyert Spanyolország. „A La Masia beteg” – írta a katalán napilap, az Ara.
Bizonyos értelemben a Barcelona a saját sikerének lett az áldozata. Amikor akadémiájáról olyan labdarúgók jöttek ki, mint Xavi, Iniesta, Messi, Piqué, Busquets, Víctor Valdés és még sokan mások, hogyan kerülhetettek volna be az első csapatba újabb generáció képviselői? Amióta a La Masia elérte a csúcsát, Sergi Roberto lett az egyetlen akadémista, aki rendszeresen feltűnt a csapatban, Carles Alena, Riqui Puig és Oriol Busquets pedig három nagyra becsült középpályás, akiknek a tehetségük alapján ott lenne a helyük az együttesben, ellenkező esetben a klub azt kockáztatja, hogy újabb tehetségeket veszít el.
Thiago Alcántara, Sergi Samper, Marc Bartra, Gerard Deulofeu és Denis Suárez mindnyájan másutt rúgtak labdába, miután a Barcelonában is feltűntek. André Onana (Ajax), Jordi Mboula (Monaco), Héctor Bellerín (Arsenal), Eric García (Manchester City) és Mauro Icardi (Sampdoria) is mind a 15 éves Cesc Fábregas nyomdokaiba lépett. Az elmúlt nyáron a 16 esztendős Xavi Simons távozott a PSG-be, pedig állítólag idősebb névrokona lehetséges örököse.
„Nem fogunk felfoghatatlan összegeket fizetni, annyit, amennyit egyesek követelnek, csak azért, hogy aki már a miénk, a miénk is maradjon” – magyarázta júniusban Pep Segura idealista klubigazgató. Ő már nincs a posztján, ugyanis a klubot aggasztani kezdte a játékosok elvándorlása.
Rossz hír a Barcelonára nézve, hogy ráadásul csak nagyon ritkán kapja meg azt az összeget, amit szeretne ezekért a játékosokért. Egyedül Thiago és Denis Suárez hozott tízmilliókat.
A Real Madridnál sem könnyebb bekerülni az elsők közé, de legalább ügyesen adja el a futballistáit. Álvaro Morata (60 millió euró), Marcos Llorente (35), Jesé (25), Theo Hernández (20) és Raúl de Tomás (20) mind szép összegekért kelt el 2016 óta, és ezzel segítette, hogy galaktikusok érkezzenek.

Sergi Roberto az egyetlen igazán nagy tehetség a La Masiáról az aranygeneráció óta
Mégsem mondhatjuk, hogy a Real akadémiája mindent jól csinál. A két nevelde közti különbséget már a nevek is jól tükrözik: a La Masia azt jelenti, farm, a La Fabrica pedig azt, hogy gyár. A természetes és az ipari termelés különbségeit jelenítik meg.
„A győzelem egyfajta képesség a Madrid esetében – mondja Luis Miguel Ramis, korábbi védő, az ifik edzője. – A Barca talán büszke lehet Cruyffra. A Real Madridnak a történelem a legfontosabb.” Magyarán: a trófeák. A győzelem a minden. Ez azonban gyakran nagyon sokba kerül.
A La Liga legjobb játékosa a 2019–20-as idény első két hónapjában a Real Madridé volt, csak éppen egyetlen percet sem játszott a csapatban. A húszesztendős Martin Ödegaard kölcsönben töltötte az elmúlt négy idényét, első hat meccsén szerzett két gólt, és adott egy, a Marca szerint „galaktikus gólpasszt” a Real Sociedad csapatában. Könnyen lehet, hogy a norvég fiatalember a hiányzó láncszem Zidane keretéből, de a vezetőedző kitartott amellett, hogy nincs szüksége rá. A következő idényig már ha kellene, sem kapnák meg. Majd kiderül, „mennyibe fáj” ez a helyzet.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. decemberi lapszámában.)