Szöveg Hunter Godson
A 24 éves fiatalember tizenhat esztendős volt, amikor Katalóniából Londonba költözött, és rögtön mély benyomást tett környezetére, nemcsak a futball tekintetében.
Vállaltan vegán, extravagánsan öltözködik, nyíltan baloldali érzelmű, ezekkel a tulajdonságaival nem jön be mindenkinek. Gyakran bosszantotta, idegesítette fel a szurkolókat a világ bármely részén, és ezt elsősorban a közösségi médiában tudta elérni.
Nemrégiben azt fejtegette a Mundialnak adott interjújában, hogy egy valóságos divatházban nőtt fel: „A nagymamám ruhákat varrt, az anyukám a nyomdokaiba lépett, és a lakásban mindenhol szövetek és a legfontosabb eszközök hevertek”.
Többen is szóvá tették, hogy megszállottsága a ruhák és a divat iránt elvonhatja figyelmét a futballról és az iránta való rajongásról, de ő maga nem ért egyet ezzel.
„Nem hiszem, hogy van olyan labdarúgó, aki csak a focira koncentrál – töprengett a spanyol. – Egyszerűen nem hiszek az ilyesmiben. Mindenkinek más a szenvedélye, a hobbija. Van másik életük is a munkájukon kívül. A labdarúgók azonban mintha csak arra lennének hitelesítve, hogy eddzenek és játsszanak.”
Igaza van. Ő maga olyannyira belemerült a divatipar világába, hogy olyat David Beckham óta nem láttunk. A 2018-as londoni divathéten egy pár bárányszőrrel díszített fekete Gucci papucsban vonult végig a kifutón, illetve bemutatott egy aranyszínű Zimmermann pizsamát is, pedig ez a cég csak nőknek és gyerekeknek tervez. Az idén az első sorból nézte a Christopher Raeburnshowt.
GYAKRAN HALLATJA HANGJÁT KÖZÉLETI TÉMÁKBAN, A FIATAL GENERÁCIÓ SZÓCSÖVE
„Tudom, hogy a legtöbb futballszurkolót nem érdekli a divat – magyarázta a Vogue-nak. – Nekik tényleg elég fura lehet, amikor látják, hogy valaki egészen másképp fest.” De az elmúlt 50 év rocksztárjaihoz hasonlóan Bellerínt sem érdekli, mit gondolnak róla, és nem hajlandó semmiért sem magyarázkodni. Inkább a fontos dolgokra koncentrál. Ő lett az első Arsenal- és aktív Premier League-játékos, aki Oxford-vitán állt ki a nyilvánosság elé, és beszélt a katalán függetlenségről, családja elhagyásáról, az Arsenal és a Barcelona közti különbségről, és sorra vették hosszú távú terveit is.
Kitért a manapság divatos témára is, a sportolók depressziójára. Mind több futballista nyilatkozza, hogy nem sok esélyhez jut, miután visszavonul. Bellerín készül. Amíg sérülés miatt kényszerű szünetet tartott, megszerezte a diplomáját, és marketingcéget alapított lakótársával.
„Megtanultam, hogy a legfontosabb az életben a tanulás. Kell, hogy legyen B-terv.” Mit üzen mindez? Próbálkozni vagány. Bellerín szinte erőfeszítés nélkül teszi.
Bellerín megszólal a mentális egészség, a környezet, a világ vezetői vagy az abortusz témakörében is. A fiatalabb generációk hozzáállásával gondolkozik. Az Arsenal védője így fogalmaz ezzel kapcsolatban: „Tudom, hogy nagyon kényelmes otthon ülni a családi körben, és nem aggódni semmin, de nekünk foglalkoznunk kell társadalmi kérdésekkel is, fel kell hívnunk ezekre a figyelmet, hogy a társadalom közösségként léphessen tovább.”
Bellerín – aki nyíltan kritizálta, hogy kevés a fiatal a nagypolitikában – egy korosztály szócsöve. A politikából sokan ábrándultak ki manapság, ezeknek az embereknek a hangját hallatja, alternatívát nyújt a mainstreammel szemben. Lehet, hogy más, de amikor a focisták többsége melegítős robot, nem is olyan rossz ez a másság.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. augusztusi lapszámában.)