„JORGE, MIKOR IGAZOLJÁK LE A FARKASOK CRISTIANÓT?”
Szöveg Andy Brassell
Sokaknak szúrta a szemét a Farkasok diadalmas menetelése a Championship-győzelem felé az előző idényben, és úgy tűnik, az idén a Premier League meghódítása a cél. Ideje felkészülni néhány bizarr civakodásra.
A Molineux Stadion játékosai kényelmesen megvetették a lábukat az élvonalban a 2018–19-es idényben, de ehhez szükség volt a jól ismert portugál ügynök, Jorge Mendes beavatkozására is az átigazolások terén. Új riválisaik biztosan nem fogják szó nélkül hagyni, ha igazságtalanságot szimatolnak.
A Farkasok szekere tavaly óta szalad igazán jól. Sokan csodájára jártak, hogy a csapat leigazolta a sztárközéppályás Rúben Nevest a Portóból 15.8 millió fontért. Amikor már látszott, hogy az élvonal csak egy karnyújtásnyira van, a riválisok panaszait is egyre többet lehetett hallani, élükön a Leeds tulajdonosával, Andrea Radrizzanival.
Az olasz üzletember a futballszövetséghez, a Premier League-hez és a Football League-hez fordult, hogy vizsgálják ki a klub és Mendes kapcsolatát. A Football League április végi vizsgálatainak értelmében a szuperügynök Mendes „semmilyen szerepet sem játszik a labdarúgóklub életében”.
Ennek ellenére mindenkinek világos, hogy valamilyen kapcsolat mégis csak van. A Farkasok tulajdonosa, a Fosun International még 2015-ben megvásárolta a Gestifute egy részét, ami történetesen Mendes ügynöksége. A klub ezt röviddel Nuno Espirito Santo, Mendes legelső ügyfelének menedzserré kinevezése után ismerte el, de nem késlekedtek leszögezni, hogy „Mendes mindössze a tulajdonos tanácsadójaként van jelen a klub életében, akárcsak sok más ügynök és befolyásos személy más klubok életében”.
A Wanderers szurkolóit nem is lehetne boldogabbá tenni mostanában: a Fuson hátteret biztosított az egyre stílusosabb csapatnak. Ha a klub kijelenti, hogy nem kíván további nagyszabású átigazolásokat véghezvinni az Everton elleni, augusztus 11-i élvonalbeli nyitómeccse előtt, az csakis azért lehet, mert már a mostani keret is bőven felülmúlja az elvárásaikat.
Akik figyelemmel követték a Farkasok szereplését a 2017–18-as idényben, biztosak benne, hogy a csapat felülmúl majd jó néhány Premier League-klubot. Portugál csapat még nem fizetett annyit játékosért, mint a Benfica Raúl Jiménezért, aki most kölcsönben erősíti a Wandererst. Segítségére lesz Rui Patrício, Mendes egyik legjelentősebb ügyfele, akit a Sportingtól igazoltak.
Azt csak találgatni lehet, hogy a Wanderers meddig jut el. A szakértők azon spekulálnak, hogy vajon mi lehet Mendes végső célja a markáns beavatkozással. Észrevehető, hogy az ügynök más viszonyt ápol a Farkasokkal, mint a Benficával, a Monacóval vagy más csapatokkal, amelyekkel kapcsolatban állt, mert a legjobb játékosait viszi a klubhoz. Ehhez hasonló esetet a spanyol Valencia kapcsán láthattunk, amelyet Mendes barátja, Peter Lim vásárolt meg 2014-ben.
Nunót nevezték ki menedzsernek, aki sikeres első idényt tudhatott maga mögött a Mestallában. A Mendes-közeli körökből szerzett André Gomes és Rodrigo közreműködésével ismét a Bajnokok Ligájában szerepeltek. A helyiek szerint viszont a csapat nem épült kellően biztos alapokra, amit az időről időre elszenvedett jelentősebb kudarcok is tükröztek. A klub tulajdonosi köre egyre érzékenyebben reagált az őket érő kritikákra, és novemberre a helyzet annyira kiélesedett, hogy egy közleményt is kiadtak a csapat honlapján, amelyben a klub irányításával kapcsolatos „álhírek terjesztésével” vádolták az „álszurkolókat”. Azzal persze nehéz volt vitába szállni, hogy az évekig tartó anyagi problémák megszűntével az új tulajdonos tényleg stabilizálta a Valencia helyzetét.
A Farkasok több okból is más szituációban vannak. Rohamosan javuló eredményeik ellenére szinte lehetetlen elképzelni, hogy bejussanak a Bajnokok Ligájába a közeljövőben. Az viszont valószínű, hogy legjobb játékosaikra szemet vetnek a bajnokság más csapatai is, ami a könnyű profitszerzés lehetőségét jelentené nekik. Erre kézenfekvő példa lehetne Rúben Neves. Ha jól sikerül bemutatkoznia a Premier League-ben, könnyen kaphatnak érte akár 50 millió fontot is.
A MONACO ÉS A BENFICA IS BEBIZONYÍTOTTA, HOGY A JÁTÉKOSOK ADÁSVÉTELÉBŐL SZÁRMAZÓ PROFIT ÉS A SIKERES SZEREPLÉS NEM ZÁRJA KI EGYMÁST
A profitszerzésen kívül jelenleg nehéz lenne mással indokolni a klubhoz ömlő pénzt. Ha szemügyre vesszük a Monacót, láthatjuk, hogy a csapat valójában elit játékosok piacaként funkcionál, ahol Leonardo Jardim vezetőedző profin készíti fel a játékosokat arra, hogy jelentős haszonnal eladhatóvá váljanak. A Benfica is bebizonyította, hogy a játékosok adásvételéből származó profit és a sikeres szereplés nem zárják ki egymást.
Ha a Wolverhampton Wanderers tényleg felforgatja a Premier League erőviszonyait, az sokak nemtetszését váltja majd ki, akárcsak a Watford, ahol Pozzo modellje ugyan működőképes volt, mégis felháborította a hagyományos módon gondolkodókat.
Az biztos, hogy néhány évet várnunk kell, hogy lássuk, pontosan mi.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. szeptemberi számában.)