Szöveg Joe Brewin, Colin Millar, Alasdair Mackenzie, Adam Digby, Lee Roden, Andrew Murray, Michael Yokhin, Alex Jennings, Jonathan Johnson
Olvasóink segítségével idén is rangsoroltuk a világ legjobb labdarúgóját, és összegyűjtöttük a 2019-es esztendő száz legjobb játékosát.
Biztos vannak köztük meglepetések, és nyilván vitára ad majd okot, ki milyen helyre került, hiszen ez a lista szubjektív, és kizárólag az elmúlt év teljesítményén alapszik. Nem is kell vele egyetérteni.
33. JOSHUA KIMMICH (Bayern München, német). Továbbra is nagy hatást fejt ki a Bayern Münchenben és a német válogatottban is, mindegy, hogy jobbhátvéd vagy a középső középpályás posztját kapja. Sokoldalú, és nagyon jó arányban osztja a gólpasszokat, egyben zseniális vezető, ehhez pedig mindössze 24 éves. Nagy a felelősség a vállán, és nem okoz csalódást.
32. JORDI ALBA (Barcelona, spanyol). Aligha csoda, hogy csapata sokat szenvedett a jelenlegi idény kezdetén: 17 gólpasszt adott az előzőben, sérülés miatt kihagyott egy hónapot. „Ő a világ legjobb bal oldali futója” – dicsérte meg a PSG védője, Juan Bernat nemrégiben válogatott csapattársát.
31. LUKA MODRIC (Real Madrid, horvát). Kétségtelen, hogy a 2018-as világbajnokság ezüstérmese nem volt aranylabdás formában 2019-ben, mégis ritka tulajdonságokkal büszkélkedő játékmester. A Madrid megszenvedett a helyettesítésével, amikor a 34 éves játékos kihagyni kényszerült sérülés miatt az idény elejét, de visszatérése a csapat fellendülését eredményezte.
30. SZON HUNGMIN (Tottenham Hotspur, dél-koreai). Valahogy még mindig alábecsült futballista. Harry Kane távollétében kivirágzott 2019-ben, és 20 gólt szerzett az előző idényben. Ez pályafutása második legjobb statisztikája. A Tottenham négy góljából hármat a neve mellé jegyeztek fel, amikor csapata kiejtette a Manchester Cityt a BL-ből.
29. FABINHO (Liverpool, brazil). A Monaco korábbi üdvöskéje lassan talált magára első Premier League-idényében, de ma már a Liverpool kulcsjátékosa. Nem lenne túlzás azt állítani, hogy Anglia legjobb védekező középpályása. Ha nem éppen Európáé. Ha jönnek a gólok is, sokan gondolják majd így.
28. GERARD PIQUÉ (Barcelona, spanyol). A spanyol foci egyik legtöbb elismerést nyert futballistája, aki még 32 évesen is nélkülözhetetlen együttese háza táján. Vitathatatlanul Spanyolország harmadik legfontosabb labdarúgója volt a 2018–19-es idényben. Tapasztalata segítheti a katalánokat, hogy ne ismétlődjön meg, amit a Roma és a Liverpool ellen éltek át.
27. MIRALEM PJANIC (Juventus, bosnyák). Kevés olyan játékos van, akin annyira átnéznek, és akit annyira alábecsülnek, mint ő. Szép csendben újjáépítette magát, és mélyre tolt játékmester vált belőle, amióta 2016-ban otthagyta a Romát. Simán összehoz 100 passzt is egy mérkőzésen, és maga is gólveszélyt jelent.
26. TRENT ALEXANDER-ARNOLD (Liverpool, angol) és 25. ANDY ROBERTSON (Liverpool, skót)
A Liverpool két hátvédje külön gólpasszversenybe bocsátkozott a 2018–19-es idény során. Alexander-Arnold tizenkettőt ért el végül, és ez rekordnak számít a Premier League-ben egy védőtől. Robertsonnak tizenegy jött össze, de november végére már második helyre taszította csapattársát, ha a 2019-es évet vesszük alapul. Mindketten nélkülözhetetlen szerepet játszottak a Liverpool kiemelkedően jó évében, és be is kerültek a PFA, illetve a Bajnokok Ligája válogatottjába. Alexander-Arnold felkerült a lehetséges aranylabdások listájára is. (Ha csak a Barcelona elleni zseniális szöglet alapján dőlne el, nem lenne kétségünk.) „Minél szélesebbre húzod szét a pályát, annál nagyobb hely lesz középen – mondta nemrég Jürgen Klopp a védelem kapcsán. – Éppen ezért próbálunk mindenütt erőt felmutatni.” Ezzel a kettővel nem nehéz.
24. EDERSON (Manchester City, brazil). A 2018–19-es idényben 20 Premier League-meccsen nem kapott gólt, a megelőző tíz évben ez bármikor Aranykesztyűt ért volna. Ténykedése sokkal többől áll, mint a labdák megfogása, bár abban is kiváló. Az előző idényben még az is előfordult, hogy gólpasszokat adott.
23. NEYMAR (PSG, brazil). Neymar biztosan nem örömmel tekint majd vissza a 2019-es esztendőre: minden bizonnyal ez volt a legrosszabb profi pályafutása során. Sérülései miatt nem volt a pályán fontos BL-meccseken és hazája hazai Copa América-diadala során, és a Barcelonába visszatérési álma is elszállt. Vajon 2020 az ő éve lesz?
22. ANTOINE GRIEZMANN (Barcelona, francia). „Tudtam, hogy nehéz lesz” – mondta startjáról csapatában 120 millió eurós szerződését követően. „Messze nem katasztrofális” – véleményezte a francia szövetségi kapitány, Didier Deschamps játékosa formáját. A csatár sokat küszködött, ez vitathatatlan, de viszonya Lionel Messivel meghatározó lehet a BL-ben.
21. AYMERIC LAPORTE (Manchester City, francia). Fájdalmasan haszontalanná vált klubjában, miután szeptemberben megsérült, és sokat kell kihagynia. A Premier League két legtehetségesebb középső védőjének egyike volt a 2018–19-es idényben, és jogosan választották be a bajnokság válogatottjába. Térdsérülése miatt a nemzeti együttesben sem mutatkozhatott be.
20. DAVID SILVA (Manchester City, spanyol). Silva nem lassít. Pályafutása a végéhez közelít Angliában, ennek ellenére 21 gólt készített elő vagy szerzett a 2018–19-es idényben. Balettos kecsessége, intelligens helyezkedése és alkalmazkodóképessége csak javult Pep Guardiola irányítása alatt. Nem csak csapatának hiányzik majd a következő idénytől.
19. KALIDOU KOULIBALY (Napoli, szenegáli). Még az emberfogásáról híres Serie A-ban is kitűnik maximálisan szervezett játékával és ravasz trükkjeivel. Belemegy a csatákba, gyors, és intelligens, hogy egy lépéssel ellenfele előtt érjen oda. „Nagyon kedvelem őt, úgyhogy nemet mondtam 105 millió euróra” – mondta Aurelio De Laurentiis, a Napoli tulajdonosa. Nem rossz.
18. N’GOLO KANTÉ (Chelsea, francia). A legkevésbé emlékezetes 12 hónapját töltötte Angliában, de ez nem jelent semmit, ugyanis bármelyik csapatában alapvetés volt, hogy nagyobb trófeát kell szereznie. A középpályásnak be kellett illeszkednie Maurizio Sarri vezetése alatt, de ez megtörtént, és új dimenziók nyíltak ki védekező játékában.
17. BERNARDO SILVA (Manchester City, portugál). Aymeric Laporte után ő volt csapata legtöbbet bevetett futballistája. Játéka telve ravaszsággal, ami a januárban bemutatott, csodálatos, Liverpool ellen megcsillantott focijában csúcsosodott ki. Életbevágóan fontos gólt szerzett a United ellen is, és a sorozat játékosa lett a Nemzetek Ligájában, amelyet hazája nyert meg.
16. EDEN HAZARD (Real Madrid, belga). Még nem talált teljesen magára, amióta megtörtént álomigazolása a királyi gárdába, de jó úton halad. „Tudom, hogy sikeres lesz a klubnál” – említette csodálója és főnöke, Zinédine Zidane. A következő lépésben át kell vennie Cristiano Ronaldo szerepét és örökségét a csapatban.
15. SERGIO AGÜERO (Manchester City, argentin). Rekordok kezdenek megdőlni. A 2019-es évben ő szerezte a legtöbb gólt a Premier League-ben, és második alkalommal került be a PFA Év válogatottjába. A 2018–19-es idényben elért 32 gólja a második legtermékenyebb évadát jelentette, amióta klubja kék mezét viseli.
14. ROBERTO FIRMINO (Liverpool, brazil). Egyértelműen együttese leginkább alábecsült játékosa. Statisztikái nem olyan szépek, mint csatártársaié, de a támadásokban vállalt különleges szerepéért nagyra tartják a csapattársak és a szurkolók is. Önzetlenül teremt helyet, trükkös; csapata az ő góljának köszönheti klubvilágbajnoki címét.
13. ALISSON (Liverpool, brazil). Kitartóan kiváló teljesítményt nyújtott az együttes nagy BL-menetelése során. Több mérkőzést is ő húzott be, és ezzel visszaigazolta 67 millió fontos vételárát. Huszonegy alkalommal nem kapott gólt, ezért már járt a Premier League Aranykesztyűje. A válogatottban egy gólt engedett be hat meccsen.
12. MARC-ANDRÉ TER STEGEN (Barcelona, német). Csapata kapusainak nem egyszerűen az a dolguk, hogy a saját területüket uralják, de a labdabirtoklásban is ott kell lenniük. Ő egészen kiválóan fogja meg az ellenfél lövései után a labdát, de igazán emlékezetessé lábmunkája teszi a játékát. Nagy fogás volt 12 millió euróért 2014-ben.
11. HARRY KANE (Tottenham Hotspur, angol). A 2019-es éve nem annyira emlékezetes, mint a 2018-as, de a gólok azért jöttek szépen. Mindenki másnál többet szerzett, midőn a válogatott kijutott az Európa-bajnokságra, és ő szerezte a nemzeti együttes harmadik legtöbb gólját egy naptári é
10. SADIO MANÉ (Liverpool, szenegáli). Jó benyomást tett mindenkire a csatársorban, és két gólja a Bayern München ellen negyeddöntőt ért Jürgen Klopp csapatának. Aranylabda-várományos, és nagyon jó eséllyel a PFA egyéni elismerését is ő nyerheti meg a jelenlegi idényben.
9. RAHEEM STERLING (Manchester City, angol). Különösen érdekes belegondolni abba, hogy korábban 27 meccsen lépett pályára gól nélkül az angol válogatottban. Már csak azért is, mert 2019-ben nyolcat szerzett kilenc mérkőzésen hazájának. Formája a klubjában is hasonlóan kirobbanó. Nem sok ember helye biztos Guardiola csapatában, de az övé igen.
8. KEVIN DE BRUYNE (Manchester City, belga). Még egy annyira jó csapat, mint a City is megszenved nélküle. A 2019-es év egy részében sérüléssel bajlódott. Ő lett a meccs embere az FA-kupa döntőjében, pedig csak 35 percet játszott, és novemberre kétszer annyi gólpasszt adott, mint bárki más a PL-ben a 2019–20-as idény során. Nélküle a BL-siker sem elképzelhető.
7. ROBERT LEWANDOWSKI (Bayern München, lengyel). A nagyon gyenge vb-szereplése miatt rengeteg kérdés vetődött fel vele kapcsolatban, és ő mindre szépen választ adott. A 2019-es talán pályafutása legjobb éve volt, duplázott klubjában, majd 26 gólt szerzett 17 meccsen a jelenlegi idény kezdetén. Huszonhatot! Nem semmi!
6. JAN OBLAK (Atlético Madrid, szlovén). Olyan számokkal büszkélkedhet, hogy szinte zavarban vagyunk. Több mérkőzésen nem kapott gólt, mint ahány kapott gólja van összesen. Ezen egy pillanatra gondolkozzunk el. Ő a második kapus, aki négy egymást követő alkalommal nyerte el a La Liga Zamora-díját.
5. KYLIAN MBAPPÉ (PSG, francia). Míg 2019 nem éppen volt a PSG ínyére, neki remekül sikerült. Egy évvel a vb-siker után csak Lionel Messi lőtt több gólt nála Európában. Hiába nehezítik életét sérülések a jelenlegi idényben, még mindig szupersztár, aki nemrég játszotta 100. meccsét a PSG-ben. Ez idő alatt több mint 100 gólhoz volt köze. Most múlt 21 éves.
4. CRISTIANO RONALDO (Juventus, portugál). Lőtt góljainak száma egyértelműen csökkent a Serie A-ban, de még 34 évesen is gyűjti az elismeréseket: 2019-ben meglett az olasz bajnoki cím, a Serie A legértékesebb játékosa lett, és Nemzetek Ligáját nyert a portugál válogatottal. A 2020-as évben pedig lelökheti az iráni Ali Daeit a mindenkori válogatott gólrekorder trónjáról.
3. MOHAMED SZALAH (Liverpool, egyiptomi). A legjobbak akkor lövik a gólokat, amikor az a legfontosabb. Az igazán kiválóak folyamatosan ezt teszik. Ő is így van ezzel, egészen azóta, hogy a csapata játékosa lett. Most pedig már BL-cím büszke tulajdonosa. Igazi hidegvérrel értékesített tizenegyest a Tottenham ellen a döntőben.
2. VIRGIL VAN DIJK (Liverpool, holland)
ÍRTA JAMIE CARRAGHER
„John Terry volt a legjobb középhátvéd, akit valaha is láttam a Premier League-ben, mégis volt egy gyenge pontja: nem volt valami gyors. Nem származott ebből túl sok baja, csodálatosan olvasta a játékot, de egy pipa mégis hiányzott a neve mellől. Virgil van Dijknak nem hiányzik egy sem. Amikor abbahagyja a Liverpoolnál, egészen biztos vagyok benne, őt tartják majd a Premier League történetének legjobb védőjének.
Kiváló fizikai tulajdonságokkal lett megáldva, olyanokkal, amelyekkel én nem: nagytermetű, erős, gyors, de ez még sok más védőre is igaz, és mindebben nem maradnak el tőle. Steven Gerrardra emlékeztet. Gyakran kérdezték tőlem vele kapcsolatban, hogy mi a legnagyobb erénye, amire mindig azt válaszoltam, az, hogy nincsen gyengesége. Van Dijk gyors, erős, uralja a levegőt, és jó a labdával. Nincs olyan része a játékának, ahol azt érezném, hogy valami hiányzik, és ez a legnagyobb dicséret, ami adható.
Tizennyolc hónapja ő a világ legjobb középső védője. Korábban nem neveztem volna annak, mert még nem nyert nagy trófeát, miközben Sergio Ramos és Gerard Piqué igen. Attól, hogy Bajnokok Ligájagyőztes lett, még nem vált automatikusan jobbá, de kell valami nagy a zsebben ahhoz, hogy a legkiválóbbról beszéljünk. Ha az megvan, már nincs kétség, nincs szürke mező.
A jó középhátvédek mellett mások is jobbá válnak. Nem kellenek minden pozícióba szupersztárok, a hátsó négyes egységet alkot. Több szól a szervezettségről, a kommunikációról és az együtt végzett munkáról, mint a nagy megvillanásokról. Van Dijkkal mindenki jobban érzi magát egy kicsit, olyan, akár egy apa, aki odafigyel a gyerekeire. A klubnál mindenki azt állítja, hogy higgadt, nem kapják el az érzelmei, ahogyan a védőket néha.
Azt hiszem, anfieldi ténykedése a legnagyobb meglepetés. Már a Southamptonban töltött időszakában is tudtuk, hogy jó, de azóta megnégyszereződött a teljesítménye. Ehhez biztosan kellett Jürgen Klopp is, illetve az, hogy jobb csapattársak vegyék körül, mint korábban. A helyzet komolyabb lett: minden egyes pont számít, és trófeák alkotják a tétet.
A hozzá hasonló játékosok hatnak a többiekre. A Liverpool futballistái is felnéznek majd rá, ahogyan mi tettük Gerrarddal. Ha a dolgok épp nem mennek jól, a csapattársak tisztelik ezeket a vezetőket, és tőlük várják az útmutatást. Úgy érzik, minden rendben, mert ott van ő. Én is mindig azt akartam, hogy így gondoljanak rám, persze nem biztos, hogy sikerült.”
1. LIONEL MESSI (Barcelona, argentin)
Még mindig lenyűgöző és képes meglepetést szerezni. Tizenöt év után is magasan szárnyal, ha csapattársai nem is. A pályán és azon kívül is fejlődik.
Szöveg Thore Haugstad
GÓLSZERZŐ
Amikor 2005-ben kapott egy passzt Ronaldinhótól, rögtön át is emelte a labdát az Albacete kapusa felett. Ez a gól a legtöbb futballista pályájának a csúcsát jelentette volna, Messi esetében azért emlékezetes, mert ez volt az első. A következő másfél évtizedben elképesztő szólókat, szabadrúgásokat, emeléseket, bombákat és kötényeket láthattunk tőle. Menet közben a tinédzser hamis kilencessé vált, és 50 (ötven!) gólt szerzett a spanyol bajnokságban a 2011–12-es idényben. Később belső csatár lett belőle, és ez is kellett, hogy a Barcelona triplázzon 2015-ben. Most, 32 évesen játékmester, de így is nagyjából egy gólja jön össze meccsenként. Új hobbija pedig? Úgy lő gólokat szabadrúgásból, mintha tizenegyesek volnának.
HELYZETEK KIALAKÍTÓJA
Nem teljesen tett saját magának jót rengeteg góljával, mert egy idő után csak ezek alapján ítélték meg. Valójában attól igazán különleges, hogy bárkit bármikor megver, miközben marad elsődleges feladatánál, a játékmesterinél. Ha a tinédzser Messi jól cselezett, a húszas éveiben járó szépen lőtte a gólokat, akkor a mairól az mondható el, hogy karmester, aki az ellenfél térfelén komponálja a Barcelona játékát. Gólpasszainak statisztikája talán nem adja vissza tökéletesen, de az elmúlt idényben több gólhelyzetet alakított ki, mint bármikor korábban. Akiknek csak a gól számít, azok sem kell, hogy csalódjanak, minden idők legjobb gólpasszait osztogatja.
VEZÉR
Játékosként nagyon sokat fejlődött, a személyiségét azonban nem igyekezett átalakítani. Számos argentin gondolja úgy, hogy ezen a területen marad el a – hogy is mondjuk – élénk Maradonától. Minek is aggódna emiatt? Mindig is csendes fiú volt. Úgy döntött, nem másolja Maradonát, hanem tekintélyével vezeti a klubját és a válogatottat. Professzionalizmusa egészen példás. Annak idején jó tanácsokkal látta el Ousmane Dembélét, és nagyon úgy fest, hogy szárnyai alá vette a 17 éves szélsőt, Ansu Fatit is, ahogyan Ronaldinho tette vele, amikor ugyanennyi idős volt. Fontos tanulság, hogy bárkiből válhat hatékony vezető, ha a saját útját járja.
EMBER
A legtöbb labdarúgóhoz hasonlóan ő is másképp áll a játékhoz, amióta apa lett. Októberben azt mondta, hogy három gyermeke megváltoztatta az élethez való hozzáállását, érettebb lett, és sokkal inkább két lábbal a földön áll. Ez csak jól jöhet neki, egy olyan embernek, akit számtalanszor kritizálták már ezért vagy azért, például, hogy nem nyert világbajnokságot Argentínával, vagy hogy csak az ötödik helyen végzett az Aranylabda-szavazáson. Persze a családdal sem könnyű, Messi elismerte, hogy legidősebb fia, Thiago is alaposan kritizálja, ha valami nem megy, de még ennél is rosszabb, hogy a középső, Mateo azzal bosszantja, hogy hangosan ünnepli a Real Madrid góljait. Botrányos!
Ide kattintva elolvashatják sorozatunk első és második részét is.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. februári számában.)