Szöveg Joe Brewin, Colin Millar, Alasdair Mackenzie, Adam Digby, Lee Roden, Andrew Murray, Michael Yokhin, Alex Jennings, Jonathan Johnson
Olvasóink segítségével idén is rangsoroltuk a világ legjobb labdarúgóját, és összegyűjtöttük a 2019-es esztendő száz legjobb játékosát.
Biztos vannak köztük meglepetések, és nyilván vitára ad majd okot, ki milyen helyre került, hiszen ez a lista szubjektív, és kizárólag az elmúlt év teljesítményén alapszik. Nem is kell vele egyetérteni.
100. NABIL FEKIR. (Real Betis, francia). Néhányan felvonták a szemöldöküket, amikor a Lyon világbajnok csapatkapitánya az elmúlt évben a Real Betis labdarúgója lett 20 millió euróért. A tehetséges játékmesterért a Liverpool is bejelentkezett 60 millióért, de egy térdsérülésre hivatkozva elállt az üzlettől. Aggodalomra semmi ok, csapatában nélkülözhetetlen.
99. LAUTARO MARTÍNEZ. (Internazionale, argentin). Egy idénye azzal ment el, hogy hozzászokjon az európai futballhoz, most viszont az argentin válogatott első számú csatára elkezdte meghálálni a bizalmat. A kőkemény 22 éves játékos gólokat készít elő és szerez az Interben, és kiváló párost alkot Romelu Lukakuval. Az olasz sajtó már rájuk is aggatta a LuLa nevet.
98. CIRO IMMOBILE (Lazio, olasz). Szórja a gólokat (amikor novemberben a Lazio 2–1-es győzelmet aratott a Milan felett, 100. gólját szerezte 147 mérkőzésen), pedig a 2018–19-es idény kiábrándítóan alakult számára. Most viszont kezd felzárkózni az előző évad novemberének átlagához, amikor 19 mérkőzésen 15 gólt ért el a klubjában és a válogatottban.
97. WISSAM BEN YEDDER (Monaco, francia). Miután hat évet játszott a Toulouse-ban, három, teljesítményét tekintve folyamatosan javuló idényt töltött a Sevillában. Most ismét a Ligue 1-ben ténykedik, és remekel. Didier Deschamps is felfigyelt rá a 2020-as Európa-bajnokság előtt. A közepes teljesítményt nyújtó Monaco nagy bajban lenne nélküle.
96. MARTIN ÖDEGAARD (Real Sociedad kölcsönben a Real Madridból, norvég). Világhírnévre tett szert, amikor 15 évesen bemutatkozott a norvég válogatottban, egy évvel később pedig a Real Madrid játékosa lett, de csak most, miután remekelt az Eredivisiében, kapta meg az esélyt, hogy megmutassa Spanyolországban, mire képes. Szeptemberben a Hónap játékosa lett a La Ligában.
95. IAGO ASPAS (Celta Vigo, spanyol). Nem egyszerűen a Celta Vigo sztárjátékosa, a csapat vezére is, szerencsecsillaga, aki egy személyben megtestesíti a klubot. A 2018–19-es idényben húsz gólt szerzett a bajnokságban, és szinte egyedül tartotta bent a csapatot. Mestere a rögzített helyzeteknek, úgy dolgozik, mint egy igásló, jól lát, és kiválóan fejezi be a helyzeteket.
94. DUSAN TADICS (Ajax, szerb). Mindössze kilenc futballista van a világtörténelemben, aki a L’Équipe magazintól tíz pontot kapott a teljesítményére. Ő lett a kilencedik, amikor csapata a Real Madridot verte meg a Bernabéuban. Hamis kilencesként kiemelkedő szerepe volt az Ajax BL-remeklésében, és mindent figyelembe véve 38 gólt ért el az előző idényben.
93. GABRIEL JESUS (Manchester City, brazil). A 2018–19-es bajnokságban 21 gólt szerzett a klubjában. A 22 éves labdarúgó hozzájárult Brazília Copa América-sikeréhez, gólt ért el és gólpasszt adott az elődöntőben és a fináléban is, ennek köszönhetően a Selecao saját otthonában diadalmaskodott.
92. PAULO DYBALA (Juventus, argentin). Azzal töltötte a 2018–19-es idényét, hogy minden erejével igyekezett bizonyítani, megéri a pénzét. Az argentin csatár éppen emiatt remek teljesítményt nyújtott, és fontos gólokat szerzett a Milan és az Inter ellen is.
91. LORENZO INSIGNE (Napoli, olasz). Bár a 2019-es esztendő kétségeket hozott azzal kapcsolatban, hogy mi lesz Insigne sorsa szülővárosa csapatában, a 2018–19-es idényben a szélső tíz gólt szerzett, és ez nagyban hozzájárult klubja második helyezéséhez a Serie A-ban. Időközben rengeteg a feszültség a Napoli háza táján, de Insigne teljesítménye nem hanyatlott.
90. RICARDO PEREIRA (Leicester City, portugál). A 2018–19-es idény legjobbjának választották a Leicesterben. Villámgyors jobbhátvéd, aki gyakran terem ott az ellenfél tizenhatosán belül. Az előző idényben hat gólt készített elő, és az sem titkolt szándéka, hogy a jövő évi Eb előtt átvegye Joao Cancelo és Nelson Semedo helyét a válogatottban.
89. ROMELU LUKAKU (Internazionale, belga). A nyári átigazolás után szinte újjászületett az Interben, pedig a Manchester Unitedban igencsak zűrösre sikerült az utolsó időszaka. Minden idők belga válogatott gólkirálya azonnal akcióba lépett, beérte Ronaldót, és első tizenegy meccsén kilenc gólt szerzett. A válogatottban is nélkülözhetetlen.
88. FERNANDINHO (Manchester City, brazil). Kiemelkedő teljesítményt nyújtott januárban, amikor a Manchester City 2–1-re legyőzte a Liverpoolt, és ezzel a maga javára fordította a bajnoki címért folytatott küzdelmet. Ha nincs ott a pályán, hiánya kézzelfogható. Manapság középhátvédet játszik a 34 éves veterán, ami mutatja, hogy remek csapatember.
87. FABIÁN RUIZ (Napoli, spanyol). Jó zúzós 2019-es esztendeje volt. A sokoldalú középpályás kulcsember lett Carlo Ancelotti csapatában, és remekre sikerült első Serie A-idénye, majd a nyáron hazája U21-es válogatottjával megnyerte az Európa-bajnokságot, egyben a torna legjobbja lett. És még bőven van benne több is.
86. JADON SANCHO (Borussia Dortmund, angol). Sancho a világ egyik legszórakoztatóbban futballozó labdarúgója. Messze felülmúl minden várakozást, amellyel egy 19 éves játékos terhelhető. Ő adta a Bundesliga legtöbb gólpasszát a 2018–19-es idényben, szám szerint 18-at. Szeptemberben az angol válogatottban is összejött első gólja, Koszovó ellen.
85. MAURO ICARDI (PSG, kölcsönben az Interben, argentin). Annak ellenére, hogy majdnem négy hónapot kényszerült kihagyni 2019-ben, most remek formában van új klubjában. A PSG sportigazgatója nagyot rizikózott, amikor a nyáron megvette az Intertől, de bejött a számítása. Úgy tűnik, megvan Edinson Cavani utódja.
84. MATS HUMMELS (Borussia Dortmund, német). A 2019-es éve borzalmasan sikerült, mivel Joachim Löw kapitány látványosan kitette őt, Jérome Boatenget és Thomas Müllert a válogatottból, majd nem jött ki Robert Kovaccsal, emiatt otthagyta a Bayernt, és visszatért a Dortmundba. Azóta kiváló formában van, Löwre pedig hatalmas nyomás nehezedik, hogy vegye vissza.
83. PAPU GÓMEZ (Atalanta, argentin). Az olasz klub egyik legjobb igazolása, aki minden idők 14. legnagyobb Serie A-fizetését azzal hálálta meg kapitányként, hogy a harmadik helyre vezényelte a csapatot, ami már BL-indulást ért. A 31 éves játékos három idény alatt két számjegyű gólpasszt adott, ebben az idényben viszont már októberben félúton járt ehhez.
82. THIBAUT COURTOIS (Real Madrid, belga). Könyörtelen, nincs pardon, kegyetlen: ilyen az élet a Real Madridnál, ahol a szurkolók könnyen saját játékosaik ellen fordulhatnak. A kapus 2018-ban került a spanyol fővárosba, de még nem nyerte el sajátjai szeretetét. Ennek ellenére az Atlético Madrid és a Chelsea korábbi játékosa a világ egyik legjobbja.
81. GIORGIO CHIELLINI (Juventus, olasz). Maurizio Sarri nem lepődhetett meg különösebben, amikor Chiellini keresztszalag-szakadást szenvedett augusztus legvégén. Ezzel együtt a 35 éves olasz az egyik legjobb és legnagyobb hatású középhátvéd a Juventusban. Ideális mentora lehet Matthijs de Ligtnek.
80. SAMIR HANDANOVIC (Internazionale, szlovén). Az Inter egyik legmegbízhatóbb embere, aki a legrégebben tagja a kezdő tizenegynek. A 35 éves kapus nyugalmat varázsol a csapat védelmébe, irányítja azt, remekül hárít, és 39 százalékos arányban fogta meg a büntetőket a Serie A-ban.
79. JAMIE VARDY (Leicester City, angol). A korral egy cseppet sem lassul a csatár, könnyen lehet, hogy ő lesz a Premier League legidősebb aranycipőse 33 évesen. Mindent megtesz, hogy a Leicester meglepetést szerezzen, és újra elnyerje a jogot a BL-indulásra. Mindenhol ott van, és vágja a gólokat.
78. RODRI (Manchester City, spanyol). Az elmúlt nyáron került a Manchester Citybe 62 millió fontért, miután első és végül egyetlen idényét lehúzta az Atlético Madridban. A 23 éves spanyol labdarúgó azóta Fernandinho jó helyettesének bizonyult. Jó szeme van a pályán, és stílusosan játszik.
77. HARRY MAGUIRE (Manchester United, angol). A yorkshire-i futballista pályája 2019-ben is felfelé ívelt, 80 millió fontért ő lett a világ legdrágább védője, egyben az angol válogatott kihagyhatatlan bástyája. A Manchester United statisztikája látványosan javult a védelem terén, amióta a csapat tagja lett, egyben vezér, amiből mostanában hiány van arrafelé.
76. MIKEL OYARZABAL (Real Sociedad, spanyol). Néhány órával azt követően, hogy Európa-bajnok lett a spanyol U21-es válogatottal, lediplomázott üzleti tanulmányokból is, amit négy éven át tanult a futball mellett. A baszk csatár ma már a spanyol válogatott állandó tagja, a meccseken is magas intelligenciájú játékról tesz tanúbizonyságot.
75. RIJAD MAHREZ (Manchester City, algériai). Csapatának hol kezdője, hol nem, de hatása jelentős a mérkőzéseken. Hazája válogatottjában is mély nyomokat hagyott, Algéria története mindössze második Afrikai Nemzetek Kupája-sikerét aratta júliusban. Drámai szabadrúgásgólt szerzett az elődöntőben Nigéria ellen a 95. percben.
74. CLÉMENT LENGLET (Barcelona, francia). A középső védő néhány év leforgása alatt a Ligue 2 Nancyjából sevillai megállóval a Barcelona játékosa lett, ahol rendszeres kezdő vált belőle, csakúgy, mint a francia válogatottban. Még mindig csak 24 éves, de már mindkét csapatban Samuel Umtiti helyébe lépett, és még sok van benne.
73. LUIS SUÁREZ (Barcelona, uruguayi). Átlagosan 35 gólt szerez idényenként a Barcelonában. Uruguay legnagyobb aduásza januárban lesz 33 éves, de még mindig éhezi a gólokat, és ez igaz a 2019–20-as idényre is. Persze tegyük hozzá, négy éven át nem szerzett gólt idegenbeli BL-mérkőzésen.
72. TOBY ALDERWEIRELD (Tottenham Hotspur, belga). Hajlamosak vagyunk elfelejteni, mennyire fontos, kapott gól nélküli győzelmeket aratott a Tottenham a BL-ben az Inter, a Dortmund (kétszer) és a Manchester City felett. Alderweireld stílusos, megbízható játékával kulcsszereplő volt ezekben. José Mourinho érkezése könnyen jelentheti azt, hogy még nem fejezte be Észak-Londonban.
71. IVAN RAKITIC (Barcelona, horvát). A Sevilla korábbi csapatkapitánya átlagosan 53 alkalommal lépett pályára egy idényben a Barcelonában töltött öt éve során. Eközben kilencszer nagy sorozat trófeáját emelte a magasba, köztük volt négy bajnoki serleg és egy BL-győzelem is. Gyakran áldozza fel egyéni ambícióit a csapatért, emiatt gyakran alábecsülik.
70. MARQUINHOS (PSG, brazil). Eredetileg középső védő, mégis a védekező középpályás posztján remekel igazán a 25 éves játékos, így joggal nevezhető az egyik legsokoldalúbb labdarúgónak. Klubszinten feledhető volt a 2019-es éve, még úgy is, hogy ötödször lett francia bajnok. Hazájával viszont otthon nyerte meg a Copa Américát.
69. WOJCIECH SZCZESNY (Juventus, lengyel). Átváltozása a Serie A-ban hatalmas megkönnyebbülést jelentett. Először a Romában, majd a Juventusban tökéletes kapus vált belőle, aki bravúros védésein túl már a kisebb dolgokban is magabiztos. Higgadt, érett és állhatatos. Jó okkal a Juve első számú kapusa, aki Buffon nyomdokaiba léphetett.
68. DANI PAREJO (Valencia, spanyol). A Valencia állandó változásban van, de Parejo megnyugtatóan állandó benne. Nagyon szeretik a csapatánál, de egész Spanyolországban is. Amióta 2011-ben csatlakozott a Valenciához, összesen 350 alkalommal lépett pályára, és májusban Király-kupát nyert. Most 30 éves, és a korral egyre jobb lesz.
67. MANUEL NEUER (Bayern München, német). Marc-André ter Stegen mellett Neuernek nem volt könnyű bebizonyítania, hogy méltó a német válogatott kezdő kapusának. De mindent megtett, hogy mégis bizonyítsa: a borzalmas 2018-as év után, amikor a gyenge vb-szereplést sérülések kísérték, a 33 éves játékos 2019-ben ragyog, köszönhetően a Bayern duplázásának.
66. MILAN SKRINIAR (Internazionale, szlovák). Ideális harcosa a védelemnek Antonio Conte háromtagú vonalában. Erős, mobilis, és nem fél semmitől. Hihetetlenül gyors és jó szemű, vitathatatlanul az olasz bajnokság egyik legjobb védője. Egyre csak fejlődik, híre nő, és mindössze 24 éves.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. februári számában.)