Szöveg Bodnár Zalán
Május harmadikán ünnepelte 120. születésnapját a Ferencvárosi TC, a kerek évforduló apropóján megemlékezések sorozatát indította a klub, amelynek futballcsapata épp megszerezte harmincadik bajnoki címét, és ezzel az első magyar együttes lett, amely felvarrhatja a mezére a harmadik csillagot. A rendezvénysorozat – Volly György kommunikációs igazgató szigetes hasonlatával élve – „nulladik napján”, annak első megnyilvánulásaként április 30-án megnyílt a Fradi Múzeumban a klubtörténet NB I-es gólkirályait bemutató és ünneplő időszaki kiállítás.
„Büszkék vagyunk a kapusainkra, a hátvédeinkre és a középpályásainkra is, de mégiscsak a gól a futball sava-borsa, a Fradi története pedig mindig a gólokról szólt” – fogalmazott beszédében Tobak Csaba, a Fradi Múzeum igazgatója, aki a klubmúzeum 2015-ös megnyitása óta már a hetedik időszakos tárlatot állította össze, korábban a klub külön kiállítások keretében megünnepelte már az olimpiai bajnokait, a stadionját, a VVK-győztes csapatot, Dalnoki Jenőt, Albert Flóriánt, illetve a klubtörténet első szakaszát a második világháború végéig.
Ezúttal tehát a gólkirályokon volt a sor, és bőven volt honnan meríteni, hiszen az eddigi 118 élvonalbeli idényben 26-szor volt fradista gólkirály – emelte ki beszédében a kiállítást megnyitó Orosz Pál, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója. Az első, Pokorny József még 1904-ben, a legutóbbi, Böde Dániel 2016-ban (bár magazinunk megjelenésének másnapján akár frissülhet is a névsor Davide Lanzafaméval). A legtöbbször – hétszer – Schlosser Imre örülhetett, de Sárosi György és Takács II József sem szégyenkezhet négy-négy virtuális aranycipőjével.
Öten élnek még a Fradi gólkirályai közül (Friedmanszky Zoltán, Nyilasi Tibor, Dzurják József, Igor Nicsenko és Böde Dániel), az előbbi kettő tiszteletét tette a kiállítás megnyitóján is. Friedmanszky Zoltán mint a legidősebb Fradi-gólkirály, aki az 1957–58-as évadban az MTK-s Molnár Jánossal holtversenyben végzett a góllövőlista élén (16-16 gólt szereztek), így beszélt: „Nagyon emlékezetes idény volt az számomra, mert bár a bajnokságban csak bronzérmesek lettünk, gólkirály lettem, és akkor vehettem részt először külföldi túrán a csapattal, csodálatos élményekkel gazdagodtam Ausztráliában. Egyetlen gólt szerezni is hatalmas öröm, látható a mai játékosok gólörömén is, nemhogy a legtöbbször betalálni egy sorozatban! Lehettem volna egyedül is gólkirály, Szombathelyen rólam pattant be egy labda a hazaiak kapujába, de hivatalosan nem nekem adták a gólt, így alakult ki a holtverseny.”
A zöld-fehérek minden gólkirályától láthatunk néhány személyes tárgyat, relikviát, így mezeket, cipőket, érmeket, emlékplaketteket, serlegeket, de akadnak egészen különleges kiállítási darabok is, így Takács II József cigarettatálcája, Toldi Géza utolsó futballcipője vagy egy Albert Flórián-portrészobor, Fekete Géza Dezső alkotása.
A 120 év gólkirályai című időszaki kiállítás az idén december 31-ig látogatható a Groupama Aréna földszintjén található Fradi Múzeumban, hétfő kivételével mindennap, hétköznaponként 10 és 18, hétvégenként 10 és 16 óra között.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. júniusi lapszámában.)