Interjú Szilágyi László Fotó Mravik Gusztáv, FFT
Hosszas egyeztetés után egy belvárosi reggelizőben találkozott az FFT Hrutka Jánossal. Rudi több helyet is bedobott az egyeztetés során, neki mindegy volt, hova ülünk le beszélgetni. Szemközt éppen fúrták az aszfaltot, de még a technikai malőr sem tudta elrontani a hangulatot. Hrutka nemcsak szenvedélyes, de választékosan fogalmaz, simán lehetne egy nagyra nőtt bölcsészhallgató. Több nyelven tárgyalóképes, kifogástalanul használja a nyelvi fordulatokat, mintha nem a magyar futballközeg terméke lenne. Pedig az, jelenleg játékosügynök. Másodállásban zeneőrült.
Honnan származik a Rudi becenév?
Deep Purple, fourfourtwo.hu
Tizenegy és fél éves voltam, amikor a Fradiba kerültem. Négy esztendőn keresztül Harangozó László foglalkozott velünk, mivel több János volt a csapatban, az első taktikai értekezleten azt mondta, hogy ha Hrutka a vezetékneved, akkor mostantól te leszel a Rudi. Olyannyira rám ragadt ez a név, hogy édesapámat azóta mindenki Rudi bá’-nak hívja. Sokszor a mai napig azt hiszik, hogy én Hrutka Rudolf vagyok.
Milyen emlékeket őriz a kaiserslauterni évekből? Milyen volt megnyerni újoncként a Bundesligát?
Deep Purple, fourfourtwo.hu
Németországban töltöttem a pályafutásom egyik legszebb időszakát. Bajnoki címet ünnepelhettem. Külföldön tanultam meg igazán, milyen érzés labdarúgónak lenni. A Kaiserslautern épp akkor nyerte meg az akkor a világ legjobb bajnokságának tartott sorozatot. A Bundesliga-karrierem minden egyes pillanatára szívesen emlékszem. (FFT: Milyen ember volt Michael Ballack? Sforzával jobban kijöttél? Basler, Klose, Djorkaeff…? Ki volt a legjobb, akivel játszottál?) Érdekes kérdés, nagyon nehéz közöttük különbséget tenni. Ha csak a nevekből indulunk ki, akkor Michael Ballack kiemelkedik a többiek közül, pedig amikor együtt futballoztunk, ő nagyon fiatalnak számított. Kivételes képességű labdarúgó volt, és sokat bajlódott, amiért ugyanazon a poszton vették számításba, mint Ciriaco Sforzát. Otto Rehhagel köztudottan szerette az idősebb focistákat. Sforza a kedvencei közé tartozott, csapatkapitánynak nevezte ki, sokszor indokolatlanul is neki szavazott bizalmat. Youri Djorkaeff volt a legjobb barátom a ’Lauternnél, és a képességeit tekintve ő volt a legjobb a csapatban. Hatalmas megtiszteltetésnek tartottam, hogy egy csapatban szerepelhettem az akkor kiöregedőfélben levő Andreas Brehmével, hihetetlen képzett futballista volt, jobbal és ballal is bármit megcsinált a labdával. (FFT: Ki volt a leginkább segítőkész?) Djorkaeff. Miroslav Klose fiatalon került hozzánk, bizonyítani akart, úgy ugrott fel fejelni, mint Torghelle Sanyi: kitette a kezét, nem félt senkitől. Kloséval és a „futballisten” Olaf Marshall-lal, a Bundesliga gólkirályával maradt a legerősebb kapcsolatom. Bárhova mentem, például a válogatottal Németországba, Klose odajött beszélgetni, érdeklődött felőlem. (FFT: Voltál mostanában Lazio-meccsen?) Nem. (Nevet.)
Igaz, hogy Varga Zoli tanított meg szabadrúgást lőni?
Beedsteak50, e-mail
Tizenegy és fél évesen azért kerültem a Fradiba, mert egy tesztmeccsen szabadrúgásgólt lőttem. Már egészen fiatalon én rúgtam a szabadokat, de tény, hogy a pontosságot, hogy hány méterről kell nekifutni, mit kell nézni, hogy kell tartani a lábfejet rúgás közben, tőle tanultam meg. Órákat gyakoroltuk az edzések után.
Igazolvány:
Neve Hrutka János
Született 1974. október 26., Budapest
Posztja hátvéd
Klubjai 1993–98 Ferencváros 78 mérkőzés (8 gól); 1993 MTK (kölcsönben) 4 (1); 1998–2000 Kaiserslautern 17 (1); 2000 Eintracht Frankfurt 0 (0); 20–2002 Ferencváros 33 (8); 2002 Vasas 14 (2); 2002–03 Bp. Honvéd 14 (0)
Válogatottság 1998–2002 Magyarország 24 (3)
Sikerei 3x magyar bajnok (1995, 1996, 2001); 3x Magyar Kupa-győztes (1993, 1994, 1995); 2x magyar Szuperkupa-győztes (1994, 1995); német bajnok (1998); Bajnokok Ligája-csoportkör (1995); Bajnokok Ligája-negyeddöntős (1999)
Három meccs, három emlékezetes bombagól. Melyik a legkedvesebb: a románoknak, az angoloknak vagy a litvánoknak lőtt szabadrúgásgól?
Deep Purple, fourfourtwo.hu
Egyértelmű a válasz: a románok ellen szerzett gólnak nagy érzelmi töltete van. Az a gól volt válogatott pályafutásom csúcsa: azon a mérkőzésen valósult meg mindaz, amiről gyerekként álmodoztam. Válogatott játékosként telt házas meccsen rúgtam rendkívül fontos gólt. Ráadásul az édesanyám születésnapján.
„Hosszú ideig ugyanabból a megszokott edzői körből válogattak az NB I-es klubok”
Miért nem játszottál az olimpián? Hogy érintett, hogy Telek Manci lemondta az atlantai utat? Ki volt a legkedvesebb csapattársad?
Kázmér, sms
Nem szakmai jellegű döntés született. A játékokat megelőző edzőmérkőzéseken játszottam, sőt csapatkapitány voltam. Az olimpiára húsz játékos utazott ki, közülük tizennyolc mehetett be az olimpiai faluba, a „maradék” két ember egy másik helyen kapott szállást. Erre azért volt szükség, hogy sérülés, eltiltás esetén legyenek vésztartalékok. Viszont onnantól kezdve, hogy egy beregisztrált sportoló elhagyta az falut már nem lehetett „visszanevezni” a keretbe. Mátyus Janival bekerültünk a szűk, 18-as keretbe. A rajt előtti napon megérkezett az MLSZ-ből néhány úriember. Hatalmas viták közepette kezdtünk el arról beszélni a mérkőzés előtti este: mennyi prémiumért játszik a magyar válogatott. Ez a vita nem volt feszültségmentes. Másnap délelőtt, amikor szabadidőnkben csocsóztunk és biliárdoztunk a többiekkel, odajött hozzám Dunai Antal, hogy szeretne velem beszélni. Közölte, nagyon sajnálja, nem az ő döntése, de Jani és az én helyemre Bükszegi Zoli és Herczeg Miki kerül, azaz két támadó a két védő helyére. Ezzel közvetlen a torna előtt elvette annak a lehetőségét tőlünk, hogy pályára lépjünk az olimpián, hiszen „visszanevezni” már nem lehetett. A második találkozó után meglett ennek a böjtje, a kiállítások és a sérülések miatt középpályások játszottak a védelemben a Japán elleni harmadik csoportmeccsen. Orlandóból Miamiba utazott a csapat a második meccsre, minket Janival egy orlandói szállodában hagytak pénz és felügyelet nélkül. Jól emlékszem arra, hogy édesapám is mennyire kiborult emiatt. (FFT: Miért nem lett ebből nagyobb botrány?) Jóban voltam Dunai Anti bá’-val, ez a mai napig is így van, nincs vele szemben semmilyen negatív érzésem. Az Újpest volt kapusának, Borbély Lászlónak volt egy kávéháza, ahol gyakran összefutottam Dunaival. Ott egyszer elnézést kért. De annak idején ez nem izgatta a magyar embereket. A későbbi győztes Nigériától, és Brazíliától is ki lehet kapni. A Japán elleni vereség mindenkinek fájt. Tipikus magyaros történet volt, sokkal többet ki lehetett volna hozni az olimpiából. (FFT: Lehetett nevezni három túlkorost, de Telek Manci nem utazott ki az olimpiára, pedig Dunai őt hívta. Ez hogy érintett? Telek alapember volt a Fradiban, a te posztodon játszott.) Erre már nem is emlékszem, hogy jött volna velünk. Pedig jó lett volna az erősítés, ezzel éltek a brazilok, Cafút is kivitték magukkal. Manci volt Magyarország egyik – ha nem a – legjobb játékosa akkoriban.
A jugoszlávok elleni bukás után Bicskei Bertalan építette újjá a válogatottat, amely biztató eredményeket is ért el, ám kijutni ekkor sem sikerült nagy világeseményre. Min csúszott el az akkori együttes?
Deep Purple, 442.hu
Érdekes történet. A játékok előtt megígérték Anti bácsinak, hogy ő lesz a szövetségi kapitány, végül Csank János ülhetett le a kispadra. Mindenki azt akarta, hogy az olimpiai csapatot tartsák egyben kiegészítve néhány meghatározó labdarúgóval. Csanknál idősebbek játszottak. Két év kiesett a válogatott fejlődéséből. Hiába akarta visszahozni utána Berci bácsi az akkor már jórészt külföldön szereplő fiatalokat, például Király Gabi, Dárdai Pali, Szűcs Lajos és én is külföldön futballoztam már akkor, de az a két év nagyon hiányzott. Berci bácsival volt olyan két év, amikor nem kaptunk ki.
Néha Jurassic Parknak hívtak a fradisták, vélhetően a termeted miatt. Ehhez mit szóltál? Nem volt sértő?
Ollikahn, sms
Ez nem jutott el hozzám. A Láma viszont igen, ha néha összefutok azokkal a fiúkkal, akik annó a kettes szektorból nézték a mérkőzéseket, ők a mai napig ezzel poénkodnak. Zsiráfnak is hívnak. (FFT: Sértődékeny vagy?) Abszolút nem. Jókat mosolygok ezeken, az embernek kell tudni nevetni saját magán.
Melyik játékos ügyletére a legbüszkébb?
Imre Nagy, sms
Farkas Balázst sikerült eljuttatni a Dinamo Kijevhez, ami önmagában nagy szó, de az talán még nagyobb, hogy utána felvetődött a neve a Manchester Unitednél. Miatta többször tárgyaltam Sir Alex Fergusonnal. (FFT: Most hol tart?) Több sérülése volt, nem futotta be a várt pályát. (FFT: Megyeri Balázs és az Olympiakosz?) Balázsra azért is vagyok nagyon büszke, mert hatalmas az akaratereje. Amikor megismerkedtünk, akkor ő volt a Fradi ificsapatának a második számú kapusa, még az sem volt biztos, hogy a következő idényben véd majd. Erről Kleinheisler jut eszembe! Kisebb fricska a magyar futballnak, hogy majdnem elkótyavetyélte a fiatal tehetséget. Balázs tizennyolc évesen igazolt Bristolba, fél év után az ifjúságiak közül kiemelték a felnőttek tartalékkapusa lett. Büszke vagyok, hogy Balázs olyan klubokba jutott el, ahova magyarok közül csak nagyon kevesen. Fiatalon szerepelt a BL-ben és az Európa-ligában. (FFT: A Getafe zsákutcának tűnik…) Régi nagy álma volt, hogy a spanyol bajnokságba igazoljon és megtanuljon spanyolul. Nyilván több játéklehetőségre számított. Ha kiesne a Getafe, akkor tud majd váltani.
Torgyán Józseffel beszélt személyesen?
Fradeee10, e-mail
Soha. Biztos, hogy összefutottunk, de arra nem emlékszem, hogy vele tárgyaltam volna. A klubházban találkoztunk, abban egészen biztos vagyok. (FFT: 2000-ben évi kilencvenhárom millió forintért jöttél haza a Fradiba. Ez magyar szinten elképesztően sok pénz volt, talán még ma is az…) Ez nem ajánlat volt. 2000-ben életem egyik legkeményebb alapozását csináltam végig az Eintracht Frankfurtban Felix Magath irányításával. Kínkeserves volt, soha olyan fáradtságot nem éreztem, mint akkor, pedig mindig is a jobb fizikumú játékosok közé tartoztam. A felkészülés utolsó hetében egy edzésen oldalról elütött az egyik csapattársam, összeakadt a térdünk, az enyémről levált egy porcdarab. Ebből adódóan keletkezett vitám a klubbal, egy héttel később lett volna esedékes az aláírási pénz kifizetése. A Frankfurt azzal érvelt: a sérülésem miatt nem lehetek hasznára a csapatnak. Hazajöttem, itthon megoperáltattam magam, a németek kezdeményezték a szerződés felbontását. Elindult az alkudozás… Na de visszatérve a Fradira: Magyarországon abban az évben csökkentették először tizenkét csapatosra a bajnokság létszámát. Októberben lehetőségem nyílt arra, hogy játszhassak. A Fradi elég gyengén szerepelt, ha nem nyerte volna meg az alapszakasz utolsó meccsét, akkor nem a felsőházban folytathatta volna. Én csapat nélküli voltam, az FTC megpróbált erősíteni, a végén Pinte Attilával és Szűcs Lajossal akkor kerültünk az együtteshez. Voltak külföldi ajánlataim, jeleztem a vezetőknek: nekem csak úgy éri meg hazajönni, ha ennyit kapok. Ők gondolkodási időt kértek, és elfogadták a feltételeimet. Nagyon gyorsan jöttek a sikerek, és hatalmas volt a kontraszt a szurkolókban, hogy a gyengébb ősz után milyen sikeres tavaszt produkáltunk. Igazából senki sem foglalkozott az én pénzemmel, amikor az utolsó három meccsen gólt szereztem. Mindhárom mérkőzést hoznunk kellett ahhoz, hogy bajnokok legyünk. Debrecenben az én gólommal lettünk bajnokok. A következő szezonban egy-két sikertelen találkozó után Gyárfás Tamás mondta Furulyás Jánosnak, hogy megírja a lapjában az összeget. Hát, így tudták meg az emberek, hogy mennyi a jövedelmem. (FFT: Az újpestiekkel, közelebbről Duchatelet tulajdonossal is volt egy érdekes, máig ki nem beszélt vitád…) Jelenleg alig van valakivel kapcsolatom Újpesten, akivel van, azzal teljesen pozitív. Már jeleztem, hogy az utóbbi időszakban próbáltam magam körül leépíteni a negatív dolgokat. Magyarország kis ország, természetesen azóta találkoztam Roderick Duchatelet-vel, köszöntünk egymásnak, korrekt a kapcsolatunk.
Gondoltad volna, hogy a német út ilyen sikeres lesz a magyar futballban? Dolgoztál Matthäus mellett. Remélted, hogy Dárdai Pali, majd az általa javasolt szakember ilyen sikeres lesz?
Erdosikaroly, e-mail
Nem ez a realitás. Nem is tudom, hogy előfordult-e valaha, hogy az ötödik kalapban szereplő csapat, vagyis Észak-Írország pótselejtező nélkül megy egy világeseményre. A mi csoportunk volt a legkönnyebb. Mindenki próbál elméleteket gyártani arról, hogy melyik stílus áll igazán jól nekünk. Olyanban kell játszanunk, amilyen labdarúgóink vannak. Közepes nemzetközi szintet képviselő futballistából van nálunk tizenöt. Nincsenek extraklasszisaink, a legjobb Dzsudzsák Balázs Törökországba szerződött, ellenfeleink focistái jelentős topcsapatokban szerepelnek. Leginkább az határozza meg a magyar módit, hogy a tizenötből hány futballista hadra fogható (FFT: Legendák keringenek arról, hogy a kapitány milyen alapos munkát végez. Ennyire alacsony ehhez képest a magyar edzői kar színvonala, vagy…? ) Nagyon szkeptikus vagyok és voltam a magyar trénerekkel kapcsolatban. Tény, nagyon hosszú ideig ugyanabból a körből válogattak az NB I-es klubok. Nehéz volt oda bekerülni, talán most egy-két fiatallal és külföldivel megszakad a hagyomány. Ugyanakkor abban sem hiszek, hogy minden külföldit isteníteni kell. Rendben, Bernd Storck kivitte a válogatottat az Eb-re, de ez nem jelenti azt, hogy mindent jól csinál. Sok magyar edző van, aki ugyanilyen szorgalmas, csak nincs annyira szem előtt. Ha a norvégok ellen nem vagyunk sikeresek a pótselejtezőn, akkor biztos vagyok abban, hogy az egy-két apró hiba, amit elkövetett korábban, teljesen más megvilágításba kerül. Kijutottunk, volt két szerencsés mérkőzésünk, most ez Bernd Storckot igazolja. De ha jól tudom, akkor ő sportigazgatóként szerződött az MLSZ-szel. Az U21-es, U19-es, U17-es válogatott is elbukott az Európa bajnoki selejtezőkön. Ezzel nem bántani akarom őt, csak arra hívom fel a figyelmet, hogy most mindent besöprünk a válogatott jó szereplése mögé. Ezekkel a hibákkal szembe kell nézni. Pedig sok mindent ki lehetne javítani, például a kommunikációt a szurkolókkal. Ez az egész velük kapcsolatos hercehurca számomra érthetetlen. Az Eb-selejtező sorozat egyik fontos hazai meccse előtt a stadionban leültették a drukkereket, mondván, hogy nem lehet állva buzdítani a csapatot. Ez számomra érthetetlen. (FFT: Jársz válogatott meccsre? Hol ülsz vagy állsz?) Igen, előfordul, attól függ, hogy kivel megyek. (FFT: Van kedvenc magyar focistád?) Prosser Dani jut eszembe. Benne láttam azt, akiből nagy játékos lehetett volna, így sem rossz. Huszonegy esztendős… Ha valaki ekkora tehetség, annak tizenhat évesen nagy csapatban kell játszania.
„Ha a norvégok ellen nem sikerül, az apró hibák más megvilágításba kerülnek”
Honnan jött a Kick Off Party?
Géza223, email
Akkor már javában megvolt a Kézilabdázók Éjszakája elnevezésű buli, ennek apropóján gondoltam arra, hogy jó lenne egy hasonló a labdarúgóknak is. (FFT: A Rangadó-díjátadó megelőzött titeket?) Nem, jóval utánunk volt. Lehet, hogy ez segített az MLSZ-nek abban, hogy lépjen. A HLSZ-szel jó a kapcsolatunk, az MLSZ-szel nagyon nehéz együttműködni szinte mindenben… És ez sajnos tényleg így van.
Facebook-posztjaid alapján nemzeti elkötelezettségű vagy. Migránskérdésben és kvótaelosztás ügyben rímel a véleményed a magyar kormány álláspontjára. Politizálsz?
Zeno110, e-mail
Próbálom magam távol tartani tőle. (FFT: Legutóbb kiosztottad Merkel kancellárt…) Ez is olyan téma, mint a labdarúgás. Valahol mindenki azt gondolja, hogy ért hozzá. Pedig mindez érzelemnyilvánítás, semmi több. Medgyessy Péter, majd Gyurcsány Ferenc volt a miniszterelnök, amikor Lotharral dolgoztunk a válogatottnál, így velük is találkoztam. Orbán Viktorral többször összefutottam mérkőzéseken, sokszor beszélgettünk is a látottakról. Vona Gábor egyszer meghívott egy Facebook-interjúra, ahol ugyancsak a futball volt a téma. Miért ne beszélgethetnénk bárkivel a sportról?! A jobboldal sokkal közelebb áll hozzám. Ugyan tudom, hogy szükség van rá, de nem mindig tetszik, ha túl nagy a politikai befolyás a sportban.
Van Lotharral kapcsolatod?
Karcsi1, email
Néha beszélünk. Nem hiszek a véletlenekben. Abban viszont igen, hogy be kell járnunk azt az utat, amit a döntéseink alapján magunk választunk, hogy egy kicsit közhelyes legyek. Mindig hiszek abban, hogy amit teszek, azzal értéket tudok teremteni. (FFT: Tervezel profilbővítést?) 2005 óta vagyok a Magyar Speciális Olimpia Szövetség futballnagykövete. Rendszeresen részt veszek futóversenyen, és igyekszem adományokat gyűjteni valamelyik arra rászoruló szervezetnek, rászorulónak. Sokat jótékonykodok. (FFT: Mi a helyzet a footgolffal?) Nagyon megszerettem, a Royal Footgolf Club elnökeként mindent elkövetek, hogy sikeres és még népszerűbb legyen a sportág. Elhívtak egy rendezvényre, kipróbáltam. Megszerettem, és most már aktív szerepet igyekszek vállalni a sportág népszerűsítéséből. Több volt labdarúgó is kipróbálta a sportágat, a sorainkban tudhatjuk Lisztes Krisztiánt és Szűcs Misit, és hadd mondjam el, hogy a januári világbajnokságon a szlovák Jan Kozák lett a második, és korábban ő is aktív labdarúgó volt.
Hogyan érintett, amikor kiderült Novák Dezső ügynökmúltja?
Laceee, sms
Rám semmilyen hatást nem gyakorolt. Dezső bácsival kapcsolatban azok az élmények élnek bennem, amiket velünk, a csapatért tett. Könnyű véleményt formálni bárkiről. Nem is tudom, kiderült-e, hogy írt és jelentett. (FFT: Albert Flóri szerint igen.) Nekem nem volt negatív érzésem vele kapcsolatban. Tiszteltem azért, amit a magyar sportért, értünk, a Ferencvárosért tett.
Melyik a kedvenc momentumod a BL-szerepléssel kapcsolatban? Igaz, hogy Páling Zsolt körbefényképezte a Bernabéut a meccs előtti utolsó edzésen?
Gereben, sms
Ez olyan, mint a népmese. Szájról szájra terjed, és néha még bővül is. A mérkőzés előtti nap többen is fotóztak. (FFT: Abban a pillanatban vesztettétek el a meccset…) Erre azt tudom mondani, hogy a László Csaba-féle Fradival is ugyanez történt a Schalke elleni meccs előtt. Egy profi játékos nem viselkedhet így. (FFT: Kedvenc momentumod a BL-ben?) Nekem rosszul indult, műtét után lábadoztam, és a Real Madrid elleni meccsen tértem vissza a keretbe, a kinti hat egyes meccsen, öt nullánál. A kedvencem az otthoni Real elleni egy egy. Az utolsó forduló előtt elvileg még volt esélyünk továbbjutni, ha nyerünk Amszterdamban. (FFT: Van most kedvenc csapatod?) Nincs, régebben a Milan volt, Franco Baresi miatt.
Igaz, hogy zeneimádó vagy?
Bumbee, sms
Nagy eséllyel pályázhatnék a legtöbb koncertre járó futballista címre. Már betelt a naptáram, annyi rendezvény van az idén. Nagyon szeretem a magyar zenéket, az Irie Maffiát, nyilván a Kispált, a pop-rock, alternatív vonal áll közel hozzám. (FFT: Kispál?) Igen, nemrég posztoltam a Facebookon a De szeretnék szövegét, de több szám is bejön, például a Szívrablás és a Van-e nálatok alkohol. Nemrég a Kispál kedvéért mentem el a szlovákiai Bátorkeszire koncertre. Ha már arra jártam, megnéztem egy footgolf-versenyt is. A külföldiek közül a Coldplay volt az egyik meghatározó koncertélményem Prágában. Komoly bakancslistám van: az idén látnom kell még Ozzyt, a Red Hot Chillit és a Cure-t is. (FFT: Ha van egy jó koncert, és egy nyugodtnak tűnő meccs, akkor…) Szurkoltam azért, hogy ne az első napokon játsszon a válogatott, mert június 12-én Zürichben lesz Coldplay koncert. Sikerült…
Mi volt Gáborral a legemlékezetesebb nem sport jellegű közös élményetek?
Zavadszky Mónika, a legjobb barát, Zavadszky Gábor özvegye
Az egyik egy biliárdszalonba szóló meghívás, amit nagy körültekintéssel szervezett Zava, hiszen mint mindenben, a „hölgyválasztásban” is kikértük egymás véleményét, ezért jöhetett létre ez a találkozó, ez az este, ahol bemutatta nekem/nekünk „Zavamónit”! Mondhatnám a sok iróniát, angol humort, az állandó mosolygást, amely állandóan jellemezte együttlétünket. A videót, amelyet a BL-menetelés alatt csináltunk egymással és másokkal az edzőtábor alatt. De mégis a legszebb, a gyermekeink (az ikrek és Sári lányom) születése, és a keresztelők…
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. júniusi lapszámában.)