Minek köszönhető, hogy 2013-ban a New York Red Bullshoz igazoltál?
A Charltonnál lejárt a szerződésem, és ekkor az ügynököm, aki mellesleg Thierry Henry ügynöke is volt, mondta, hogy Andy Roxburgh, a Red Bulls sportigazgatója érdeklődik irántam. Szerette volna látni a játékomat, felmérni az erőnlétemet. Eleinte nem voltam lelkes a külföldi igazolás kapcsán. Nem sokat tudtam az MLS-ről.
Színvonaltalannak tartottad?
Szerintem az angol játékosok általában tájékozatlanok a külföldi bajnokságokat illetően. Mindenki azt hangoztatja, hogy a Premier League a játékosok pályafutásának a csúcsa, valójában számos színvonalas liga van világszerte. Az MLS-t az első naptól megkedveltem. A létesítmények és a környezet fejlett és kellemes, a színvonal pedig sokkal-sokkal magasabb, mint korábban hittem. Érthetetlen, hogy a futballisták miért szerepelnek szívesebben a League Two-ban, mint az MLS-ben.
Milyennek látod az angliai pályafutásodat? Megbántál valamit?
Semmit. Fiatal voltam, és imádtam játszani. Néha jól ment, máskor kevésbé, mivel nem voltam kellően szorgalmas. Csak az amerikai költözés után kezdtem komolyan foglalkozni azzal a kérdéssel, hogy mit is akarok kihozni a munkámból…
Végül te lettél minden idők legeredményesebb európai góllövője az MLS-ben. Számítottál ekkora sikerre?
Az első idényem fele nagyon küzdelmes volt, mert sok újdonsághoz kellett hozzászoknom, de a 2014-es közös felkészülés után tökéletesen beilleszkedtem. Még az is jót tett, hogy távol voltam az otthonomtól, mert semmi sem terelte el a figyelmemet a munkámról. Jól éreztem magam a klubnál. Az emberek hittek bennem, ami felbecsülhetetlen ajándék. Ennek következtében kezdtek záporozni a gólok is. Fiatalabb koromban szívesen kipróbáltam volna magam a tízes poszton. Az MLS-ben azonnal góllövőként számítottak rám, ami bölcs döntésnek bizonyult.
Ki volt a legjobb futballista, akivel együtt játszottál Amerikában?
Értelemszerűen Thierry Henry. Nagy hatással volt rám, rögtön az elején tudatosította bennem, hogy egyáltalán nem könnyű a bajnokság. Az érkezésem után megkérdeztem, hogy Tim Cahill és az ő közreműködésével miért nem nyerjük meg könnyedén a mecscseinket, mire azt felelte, hogy majd meglátom, nem is olyan könnyű megszerezni azokat a győzelmeket. Sokan emlegetik, hogy megelőztem őt a góllövésben, de fontos megjegyeznem, hogy neki nem ez volt az első számú teendője. Az emberek arra a szerepre emlékeztek, amit az Arsenalban betöltött, holott nálunk egészen más volt a feladata.
Az évek során nem fordult meg a fejedben, hogy visszatérj Európába?
Minden idény előtt kaptam ajánlatokat Angliából és más helyekről is, de ahhoz túl jól éreztem magam, hogy komolyabban foglalkozzam velük. Szeretem a Premier League-et, a világ legjobb bajnokságát, de túlságosan behálózza a politika. A szigorú szabályozások alaposan bonyolítják az életet Angliában. Itt viszont minden tökéletes. Bármikor visszamehettem volna a Championshipbe vagy a League One-ba, de ott nem csengett volna olyan szépen a nevem, mint itt. Angliában millió hozzám hasonló játékos van, akik itt-ott eltöltenek néhány szép idényt, aztán felszívódnak. A Red Bullsnál számontartanak, és emlékezni fognak rám, később pedig dolgozhatok a tévében.
A fivéred, Shaun is a csapattársad volt 2015-ben és 2016-ban. Milyen érzés volt ismét együtt játszani?
Shaun már idősebb volt, a klubnál viszont fiatalos játékszemlélet uralkodik. Valójában csak egy esküvőre érkezett az Államokba, amikor mondta, hogy szívesen játszana a Red Bullsban, én pedig megkérdeztem az edzőt, hogy eljöhetne-e az edzésre. Tudtam, hogy ha egyszer látják őt játszani, akkor igényt tartanak majd rá. Rengeteg tapasztalatával hasznára vált a csapatnak. Nagyszerű volt együtt futballozni, kár, hogy nem tartott sokáig.
Milyen az élet New Yorkban?
New York túl sok lett volna, így New Jerseyben lakom. Azért is jöttem ide, hogy csak a labdarúgásra koncentráljak, így távol tartom magam a várostól. Nem vagyok igazi híresség, de sokan felismernek, ismerik az eredményeimet. Mégsem rohamoznak meg annyian, mintha Premier League-játékos lennék.
Hírességek is rajonganak érted?
Hihetetlen, de egyre többen. Nemrég Sarah Jessica Parker és néhány NFL-játékos is eljött megnézni. Különös, nehezen megszokható ez a fajta hírnév, az Angliában töltött időszak után.
Hármincnégy éves vagy. Mi a terved a visszavonulásod után?
Maradnék Amerikában, de abban nem vagyok biztos, hogy az edzősködést választom. Ha eljön az idő, amikor a pénzkeresésen kell gondolkodnom, biztosan megtalálom majd a hozzám illő szakmát. Talán jó játékosmegfigyelő válhat belőlem, mivel imádom sorozatban nézni a mérkőzéseket. Szeretnék a Red Bullsnál maradni, de a tévés világ is vonz.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. decemberi lapszámában.)