Pérez elnök avatta fel Puskás Ferenc szobrát Madridban, majd interjút adott Szabó Szilárdnak (fotó: pfla.hu/Takács József)
Miért tartja fontosnak, hogy ekkora becsben tartsák a régi nagyok emlékét? Nézze, engem 2000 júliusában választottak meg a Real Madrid elnökének. Ugyanezen év decemberében a FIFA, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség nekünk ítélte a huszadik század legjobb futballklubja címet. Vagyis, az ölembe hullott annak a legendának az öröksége, amit ezek a játékosok teremtettek meg. Az, hogy a klub ma az, ami, Puskásnak, Gentónak, Di Stéfanónak köszönhető. Kétség sem férhet ahhoz, hogy Puskás Ferenc a valaha élt egyik legnagyobb labdarúgó. Kisgyerekkorom óta ámultam a játékán, és az emlékezetes glasgow-i döntő (amelyen a Real 7:3-ra verte a Frankfurtot, Puskás négy és Di Stéfano három góljával – a szerk.) után, édesapámmal én is ott voltam a madridi repülőtéren, vártam és köszöntöttem az ötödik BEK-trófeával hazatérő együttest. Amikor eszembe jutnak ezek a pillanatok, mindig elérzékenyülök, nagyon megható volt.
Akkor tehát Ön személyesen is látta őt játszani… Attól kezdve, hogy ideérkezett, végig testközelből követhettem a pályafutását, minden évben kijártam a meccsekre.
Itt, a Real Madrid Sportvárosban épp most leplezték le Puskás Ferenc mellszobrát, a játékos özvegyével, Bözsi nénivel. Ez a nap mit jelent önnek? Még mielőtt lementünk a szoboravatásra, önökkel együtt néztünk megy egy videóösszeállítást Puskásról. Nekem egyből a gyermekkorom jutott eszembe, és – így, az idő távlatából – az, ahogy ezek a fantasztikus futballisták a világ legnagyobb klubjává tették a Real Madridot. Mert ezt a mítoszt ők építették fel 1955-től kezdve – akkor még ugye Pancho nélkül, később vele megerősödve. A klub néhány év alatt valódi legendává vált, amely a mai napig csodálatot vált ki az emberekből, szerte az egész világon.
Azt már elmondta, hogy mennyire tartja Ön fontosnak Puskás szerepét a Real Madridban; de vajon a mai játékosok, sőt, a legfiatalabbak a klubnál ismerik őt? Az egészen kicsik nem ismerik Puskás Ferenc életútját, ám mi elmeséljük nekik a klub történetét – ezzel muszáj tisztában lenniük. Amikor arról beszélünk, hogy kilencszer ülhettünk fel Európa trónjára, harminckétszer nyertünk spanyol bajnokságot, meghódítottuk a világot egy olyan korban, amikor nem volt egyszerű utazni sem a távoli kontinensekre… akkor mégis, 1955-től jó tíz éven át, el tudtuk vinni ezt a csodát a világ legkülönbözőbb pontjaira. Tehát, én azt mondom a gyerekeknek, hogy ma azért játszhatnak itt, nálunk a legnagyobbak, mert annak idején Puskásék megdolgoztak azért, hogy a Madridnak ekkora elismertsége legyen.
Ha ma lenne egy Puskásuk, már meglenne a tizedik Bajnokok Ligája-cím? (nevet) Nem tudhatjuk, de én biztos vagyok abban, hogy igen. Puskás a futballtörténelem óriása. Megint az 1960-as, glasgow-i finálét tudom felhozni, ahol egymaga négy gólt lőtt. Az egész világon úgy tartják, sőt, a FIFA is arra tette le a voksát, hogy az volt minden idők legjobb BEK- vagy BL-döntője.
Egyáltalán nem találták furcsának, hogy a Real Madrid egyik, ha nem a legnagyobb legendája külföldről jött? Nem, épp ellenkezőleg. Ahogy Madrid egy, a világra nyitott város, úgy a Real Madrid ereje is a nyitottságban rejlik. Univerzális klub a miénk, éppen azért, mert a Föld legkülönbözőbb pontjairól érkezett játékosok tették azzá, ami. Abban a korban a magyar futball elképesztően erős volt. A válogatottjuk Kocsissal, Cziborral és a többiekkel félelmet keltett. Ám mind közül Puskás volt a legnagyobb. Mi őt választottuk, ő minket, és amikor Madridba jött, mesébe illő dolgokat vitt véghez Di Stéfanóval, Gentóval, Kopával és Riallal. Ez a mi örökségünk, és ebben a „nemzetköziség”, a sokszínűség is benne van. Én magam is amondó vagyok, hogy erről az útról nem szabad letérnünk.
A Real Madrid és a magyarországi Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kapcsolata a mostani események hatására még jobban megerősödhet? A Real Madrid Veteránok Egyesületének elnöke, Alfredo Di Stéfano nemcsak játékostársa volt Puskásnak, hanem egészen közeli barátja is. Ebből is adódóan, Pancho halála napjáig mellette volt, mindenben támogatta, ha kellett. Az ő barátságuk sziklaszilárddá erősítette a kapcsolatot a klub, a Real Madrid Alapítvány, Puskás családja, illetve a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia között. Ezen nem szabad változtatni, mert belénk ivódott, a részünkké vált. Az együttműködés nem törhet meg. Ismétlem, mindig a legnagyobb becsben fogjuk tartani azt az embert, akinek a jelenünket köszönhetjük.
Lát bármiféle – idézőjelben vett – versengést Puskás és Cristiano Ronaldo között? Természetesen nem. Nagyon más időket éltünk akkor, azóta a futball környezete is óriásit változott. Meg hát, a két játékos összehasonlításának azért sincs értelme, mert Cristiano most 28 éves, míg Puskás 30 volt, amikor hozzánk került. Szóval, ilyesmiről szó sincs. Puskás Ferenc a Real Madrid történelmének egy olyan fontos fejezetét írta, amelynek köszönhetjük, hogy Cristiano Ronaldo ma egyáltalán itt játszhat.