Az utolsó KEK-győztes csapat, az 1999-es Lazio (fotó: uefa.com)
A napokban felvetődött, hogy az UEFA esetleg elindít egy harmadik számú európai kupasorozatot azoknak a csapatoknak, amelyek a BL és az EL play-off-körében esnek ki, vagyis épphogy lemaradnak a csoportkörökről.
Sok olyan kommentet lehetett olvasni az egyes fórumokon, hogy inkább a régi KEK-et kellene újra feléleszteni, amelyet 1999-ben megszüntetett az UEFA.
Vajon tényleg jó ötlet volna a Kupagyőztesek Európa-kupájának visszaállítása?
Abból a szempontból kétségkívül, hogy egyrészt nagyobb rangot adna a nemzeti kupasorozatoknak is az, hogy a győztes a KEK-ben indulhat, nem az Európa-ligában, hiszen korábban is az volt a második számú európai sorozat, meg egyébként is, a KEK nagyon szerethető – nem az Egervári-féle értelemben… – sorozat volt.
Ugyanakkor a nosztalgiának nincs sok értelme a Bajnokok Ligája jelenlegi lebonyolítási keretei között.
A KEK ugyanis nem véletlenül múlt ki 1999-ben, és ha feltámasztanának, ugyanaz lenne vele a baj, mint akkor volt: nevezetesen, hogy a topligák kupagyőztesei általában a bajnokság első három-négy csapata között szoktak végezni a tabellán, vagyis szerepelhetnek a BL-ben is, így a KEK mezőnye jelentősen gyengülne, hiszen a kupagyőztes helyett olyan csapatokat indítanának a topligák, amelyek nem vehetnek részt a BL-ben.
Szóval, bármilyen negédes emlékű is a KEK-sorozat, feltámasztásának csak úgy volna értelme, ha visszaállna a hagyományos BEK, KEK, UEFA-kupa hármas, amelyben a BEK-ben tényleg csak a bajnokok, a KEK-ben tényleg a kupagyőztesek szerepelnek – a jelenlegi felállásban viszont semmi értelme nem volna egy harmadik kupasorozatnak, miközben már a második (EL) sem érdekel senkit.