Itt áll majd a déli félgömb első Puskás-szobra!

Zalaszabar, Óbuda, Kispest, Madrid, Felcsút, Athén és Szentes után immár Melbourne-ben is lesz Puskás-szobor! Szombaton, az ausztráliai Melbourne-ben, Puskás Ferenc edzői sikereinek egyik helyszínén leleplezik a déli félteke első Puskás-szobrát!


A leendő Puskás-szobor helye a Melbourne Victory stadionja előtt



Már Ausztráliában van Domonkos Béla alkotása, a felcsúti Puskás Akadémiára készült Puskás-szobrának pontos másolata, az életnagyságú bronzszobor, a bal lábát lövésre (vagy passzra?) lendítő Öcsi 10-es mezbe bújt alakja. A szobor egy fantasztikus presztízsű helyen, az Olimpiai Parkban fog állni, ott, ahol az a stadion állt, amelyben Puskás Ferenc edzőként megnyerte csapatával az ausztrál nagydöntőt, ott, ahol most a Melbourne Victory futballcsapata edz és játszik, és nagyon közel ahhoz a helyhez, ahol a legendás 1956-os magyar-szovjet vízilabdameccset rendezték.
A szobrot a legnagyobb magyar sportlegenda özvegye, Erzsébet asszony által létrehozott Puskás Nemzetközi Futball Alapítvány kuratóriumi tagja, Robert Belteky (avagy Bélteky Róbert) finanszírozta, aki az igen nehezen megszerezhető ausztrál hatósági engedélyeket is kijárta. Segítségére volt Magyarország Külügyminisztériuma, a helyi követség és konzulátus támogatása révén is, valamint Orbán Viktor miniszterelnök – Jakab János, a Puskás Akadémia felügyelőbizottsági elnöke kérésére – Ausztráliába eljuttatott támogató levele. Robert Belteky három éve elhunyt édesapja 1956-ban hagyta el Magyarországot és fiára hagyományozta a magyar futball szeretetét. Az ügyvéd végzettségű üzletember, aki parkolóházak százait működteti Délkelet-Ázsiában, Új-Zélandon, Ausztráliában és Európában, korábban a Melbourne Victory egyik tulajdonosa volt, most pedig a magyar NB III egyik éllovasa, a Magyar Kupában még álló (korábban a Videotont búcsúztató) Budafok fő támogatója, aki az elmúlt években kétszer is elhozta az ausztrál U17-eseket a Puskás-Suzuki-kupára. Melbourne-ből, ahol Puskás Ferenc az akkor még létező helyi görög csapattal megnyerte a kontinensnyi ország bajnokságát (NSL) és az Ausztrál Kupát is, amikor 1989 és 1991 között a városban dolgozott végleges hazatelepülése előtt.

Robert Belteky és Domonkos Béla a szoborral
A szobrot Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke leplezi majd le február 4-én Melbourne-ben a Robert Belteky által szervezett nagyszabású ünnepségen, magyar kulturális programsorozat keretében, a Melbourne Victory–Melbourne City derbi napján, amikor Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője Puskásról szóló életrajzi könyvét, annak magyar és angol kiadását is bemutatják az ausztrál városban.

Exkluzív képeink a szoborállítás előkészületeit, a talapzat felállításához végzett földmunkákat és a szobor szállításának, megérkezésének pillanatait örökítik meg. A szombati ünnepségről is a helyszínről számolunk be olvasóinknak.
Fotók:Museum Complex Kft., Robert Belteky, Mravik Gusztáv

Szólj hozzá!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Örömfoci
Bryan Robson, egy generáció kedvence, a Manchester United elfeledett zsenije
Harcosok Klubja
A legendás összecsapás Simeonéval, ami után Beckham „hülyegyerek” lett
NB I, 1994
Mesék nagy gólokról: Váczi Dénes az Újpest ellen
Történet a fénykép mögött
Angliában a futball a háború alatt is igyekezett a felszínen maradni
Akkor, régen...
Felcsillant a remény, avagy a magyar futball ígéretei: ifi Eb-arany Bicskeivel
Meccsek, amik...
Meccsek, amik megváltoztatták az életemet: Szalma József
Du ju szpík futball?
FFT-szótár a nagy rangadók előtt: milyen szavunk van a derbire?
Még ne oltsd le a lámpát!
Gordon Banks: Szeretném hinni, hogy amit véghezvittem, másokat is inspirálhat
technika
Így kerülj rivaldafénybe a kapuban!
Költők, írjatok verseket!
Itt a futball-rap a Kacsafarhát együttestől!
Kérdezd meg pacekba!
Nagyinterjú: Juhász Roland
Döglött akták
Kocsis Sándor rejtélyes halála a barcelonai kórházszobában