A háromcsoportos kontinenstorna utolsó négyesének bemutatása következik a megszokott módon. Bár a vb-negyedik Uruguay elsőre egyértelmű esélyesnek látszik, ne felejtsük el, hogy a chilei alakulat roppant bátor futballal rukkolt elő a világbajnokságon, Mexikó pedig még egy hete sincs, hogy CONCACAF-Aranykupát nyert, igaz, emiatt tartalékosan vág neki a Copának.
FIFA-rang: 54
Copa America-szereplések száma: 28
Legjobb eredmény: első hely (1939, 1975)
A perui labdarúgó-válogatott helye a világ futballtérképén eléggé behatárolhatatlan. A csapat jelenleg is egy igen változatos, végeláthatatlan hullámvasút-pályán halad, melyen jelenleg félúton vannak a föld és a csúcs között. A fehér-pirosak két éve még majd’ 40 hellyel hátrébb kullogtak a FIFA ranglistáján, így a fejlődés szembetűnő az utóbbi időben.
Kupamúlt
Peru egyértelműen a sikeresebb dél-amerikai országok közé tartozik a Copa Americák történelmében, hiszen két győzelem mellett hat bronzérmet és öt negyedik helyezést tudhatnak felmutatni. A nyugati állam 1927-ben szerepelt először a kontinenstornán, ráadásul rögtön házigazdaként. A négycsapatos tornán Bolíviát legyőzve már ekkor megszerezték első bronzérmüket, nyolc évvel később pedig szintén hazai környezetben érték el harmadik helyüket. 1939-ben újból Peru rendezte meg a Dél-amerikai Válogatottak Bajnokságát, amelyen sem Argentína, sem Brazília nem vett részt, a hazai csapat legnagyobb ellenfele így az akkor még rekordbajnok Uruguay volt. A döntő mérkőzésre a két csapat között február 12-én került sor, amelyet a házigazdák 2-1-re nyertek meg, így történetük során először szerezték meg a kupát.
Az újabb győzelemig nem keveset, mintegy 36 évet kellett várnia az országnak. 1975-ben, az első rendező nélküli viadalon Peru könnyedén abszolválta a csoportkört, hogy az elődöntőben Brazíliával csapjon össze. A Belo Horizontéban játszott első mérkőzésen lehengerlő játékkal 3-1-re verték meg az esélyesebbnek titulált brazilokat, ám a visszavágón helyreállt a világ rendje, a peruiak 2-0-val kullogtak le a pályáról. Abban az időben még nem számított, az idegenben szerzett több gól, így sorsolás következett, ami Perunak kedvezett. A döntőben aztán először még kikaptak Kolumbiától, ám a következő két összecsapást megnyerték, így megszerezték második Copa America-címüket.
A győzelem óta porszem zavarja a gépezetet, hiszen sokáig a csoportküzdelmek jelentették a végállomást a kétszeres bajnoknak. Újabban (1997 óta) rendre sikerült eljutni az egyenes kieséses szakaszig, ám a döntőig való menetelés minden alkalommal meghiúsult. 2011 esetleg szerencsés év lehet a csapat számára, hiszen éppen 36 év telt el a második diadal óta.
Remények
Nem mondhatni, hogy a sors kesztyűs kézzel bánt volna a perui alakulattal, hiszen a legkiegyenlítettebb csoportba kerültek. Ez azt jelenti, hogy feltehetően nüánsznyi különbségek fognak dönteni a mérkőzéseken, ami azért lehet rossz előjel, mert a csapatban kevés az igazán karakteres, mérkőzéseket eldöntő játékos. A válogatott november óta nem szenvedett vereséget, sőt idén még egyetlen gólt sem kaptak négy lejátszott mérkőzésükön, ami a védelmet dicséri. Az persze más tészta, hogy lőni is csak egyet tudtak, Panama ellen. Peru számára egyáltalán nem lehetetlen a továbbjutás, ám óriási szerencsére és lelkesedésre lesz szükségük, hogy ezt véghez tudják vinni.
Aranyláb
Ennek a rovatnak korábban állandó szereplője lehetett volna Claudio Pizarro, a csapatkapitány, aki 55 mérkőzésen lőtt 12 góljával az egyik vezéregyénisége a dél-amerikai csapatnak. Pizarro térdsérülése miatt azonban az idei Copa Americán Jefferson Farfánra, a Schalke támadójára lesz érdemes a leginkább figyelni. Az ex-PSV-s Farfán még sosem talált be a kontinenstornán, így minden bizonnyal hajtja majd a bizonyítási vágy.
Tipp a csoportban: 3
FIFA-rang: 28
Copa America-szereplések száma: 7
Legjobb eredmény: második hely (1993, 2001)
Mexikó válogatottja Costa Rica mellett a másik fekete bárány a Copa Americán, igaz nyolcadik részvételükkel már-már tiszteletbeli dél-amerikaiaknak is hívhatnánk őket (Reméljük nem sértődnek meg.)
Kupamúlt
Mióta 1993-ban bevezették a 12 csapatos rendszert, a 10 tagú CONMEBOL-nak minden kupára hívnia kell két vendéget, hogy a fennmaradó helyeket betöltsék. A legnépszerűbb invitált a mexikói válogatott, akiket az eddigi összes alkalommal felkértek a szereplésre. A közép-amerikai csapat eddig ragyogó mérleget tudhat magáénak, hiszen debütálásának évében és 2001-ben is ezüstérmet szerzett, ráadásul három bronzérmet is gyűjtött már.
1993-ban óriási mázlijuk volt, hiszen csak több lőtt góllal (2) tudták megelőzni Bolíviát a csoportban, ám az egyenes kieséses szakaszban már vígan masíroztak keresztül Perun és a házigazda Ecuadoron. Már-már úgy tűnt, hogy egész Dél-Amerika becsülete oda lesz, és egy jött-ment kényszerből meghívott csapat fogja elrabolni a kontinensről a trófeát, ám Argentína megvédte a földrész becsületét.
2001-ben ismételten szerencsés éve volt az „El Tri”-nek, hiszen a szokásos továbbjutás után Chile és Uruguay sem bizonyult túl nagy falatnak. A döntőben aztán az előzetesen gyengébbnek vélt Kolumbia következett, akik viszont ismételten a döntőben parancsoltak megálljt Mexikónak. Érdekesség, hogy ezen a tornán Argentína visszalépése miatt három meghívott is szerepelt, ráadásul nem is rosszul. Mexikó második helye mellett Honduras bronzérmet, míg Costa Rica ötödik helyezést ünnepelhetett.
Remények
A mexikói válogatott az Arany Kupa miatt erősen tartalékosan érkezik a Copára. Gyakorlatilag az U22-es csapat fog játszani, öt idősebb játékossal kiegészítve. Ráadásul a keret a napokban tovább gyengült, mivel a Mexikói Labdarúgó Szövetség nyolc játékost – köztük Jonathan dos Santost a Barca B-ből – hazazavart, mert prostituáltakat vittek fel hotelszobáikba a felkészülés ideje alatt. Ennek fényében ezen a tornán nem várunk túl sokat Mexikótól, persze ettől még a keretbe hirtelen bekerült fiatalok élhetnek a lehetőséggel és okozhatnak kellemes meglepetéseket.
Aranyláb
A legnagyobb sztárok – Javier Hernández, Rafael Márquez, Andrés Guardado – távollétében az Arsenal csatára, Carlos Vela lett a kiválasztottunk. Az 1989-es születésű csatár az elmúlt szezonban nem kapott túl sok lehetőséget Arséne Wengertől, így a West Bromhoz került kölcsönbe, ahol a bennmaradás szempontjából fontos hajrágólokkal hívta fel magára a figyelmet. Vela fiatal kora ellenére már 35-szörös felnőtt válogatott, kilenc gólt szerzett mexikói színekben.
Tipp a csoportban: 4
FIFA-rang: 13
Copa America-szereplések száma: 35
Legjobb eredmény: második hely (1955, 1956, 1979, 1987)
Chile az egyetlen CONMEBOL-alapító, aki még egyszer sem tudott Copa Americát nyerni. Négy második helyük mellé öt harmadikat szereztek eddig, pedig lehetőségük bőven lett volna a kupa elhódítására.
Kupamúlt
A kezdeti négy alkalommal, ameddig csak négycsapatos tornákat rendeztek, Chile rendszeresen az utolsó helyen zárt. Az első valamirevaló eredményüket 1926-ban érték el, amikor Brazília visszalépésével esély nyílt számukra a dobogó elcsípésére. A ziccert nem is hagyták ki, sőt csak rosszabb gólkülönbségük miatt nem szerezték meg a második helyet. A kiugró teljesítmény után 1941. kellett várni az újabb bronzra, amely azonban nem nevezhető túlságosan nehezen megszerzett éremnek, hiszen mindösszesen Perut és Ecuadort kellett ehhez megelőzniük. ’45-ben újabb harmadik helyet szereztek, majd 1955-ben jött az első, 1956-ban pedig mindjárt a második ezüstérem. A ’41-es és a ’45-ös évhez hasonlóan ’55-ben is hazai környezetben brillíroztak Chile fiai. Utóbbi évben csak egy hajszál választotta el őket a győzelemtől, hiszen egészen az argentinok ellen döntő összecsapásig élen álltak a pontvadászatban. A március 30-i mérkőzésen 65.000 néző előtt azonban szomszédaik nem adták meg nekik azt az örömöt, hogy feltett kézzel vonuljanak pályára, 1-0-s győzelmet aratva összetörték a chilei álmokat.
Egy évvel később még lendületből ismételten sikerült a második helyet megcsípniük, igaz ekkor már sokkal nívósabb mezőnyben, hiszen Brazília nem maradt távol a kontinenstornától. 1967-ben újabb bronzot szerzett a válogatott, majd három évvel később egy erőtől duzzadó chilei csapat a döntőig verekedte magát, ahol Paraguay volt az ellenfele. A papírforma ismételten érvényesült, a „vörösök” újból mellékszereplők lettek. Egy rosszabbul sikerült év után 1987-ben Uruguay jött szembe a fináléban, amelyet egyetlen góllal ugyan, de ugyancsak elvesztett Chile. Három évvel később újabb bronz került a nyakukba, azóta viszont a balszerencse még inkább sújtja őket, mint eddig. 2007-ben ugyan továbbjutottak csoportjukból, ám a negyeddöntőben Brazília 6-1-el zavarta őket haza.
Remények
A chilei futball egyik aranykorát éli az utóbbi időben. A világbajnokságon mutatott roppant bátor és szimpatikus játékukkal rengeteg futballszerelmest állítottak maguk mögé, ám ez nem minden. A vb óta kilenc barátságos meccset játszottak, melyek közül csak az elsőt veszítették el Ukrajna ellen. Az azt követő nyolc találkozón 13 gólt szereztek, ami egyértelműen mutatja, hogy agresszív, gyakran háromcsatáros játékukat megtartva eredményesek tudnak lenni, még úgy is, hogy közben Marcelo Bielsa helyét Claudio Borghi foglalta el a kispadon. A chilei válogatott pályára lépett az Egyesült Államok, Portugália, Uruguay és Paraguay ellen is, így nem mondhatni, hogy alibi-mérkőzéseket játszottak volna.
Aranyláb
A dél-amerikai válogatott keretét sok jó képességű játékos alkotja, mégis valószínűsíthető, hogy idén a legnagyobb figyelem Alexis Sánchez ügyködését fogja követni. A Barcelona elsőszámú kiszemeltje most befoghatja a száját azoknak, akik sokallják az érte felajánlott 28 millió eurót. Ezt leginkább gólokkal teheti meg, amelyeket igen aktívan gyárt az utóbbi időben a válogatottban. Érdemes lesz rá odafigyelni!
Tipp a csoportban: 2
FIFA-rang: 7
Copa America-szereplések száma: 40
Legjobb eredmény: első hely (14x, legutóbb 1995-ben)
Uruguay a 2010-es világbajnokság legnagyobb meglepetését okozta azzal, hogy bejutott az elődöntőbe és legjobb dél-amerikai csapatként a negyedik helyen zárt. Természetesen a kontinenstornán szeretné megtartani eme jó szokását és megelőzni a rivális brazilokat és argentinokat.
Kupamúlt
Uruguay Copa Americás múltjáról csak szuperlatívuszokban érdemes nyilatkozni, hiszen amellett hogy a jelenlegi házigazdával karöltve a legtöbb aranyéremmel rendelkeznek, ők nyerték meg az első és második kiírást is 1916-ban és ’17-ben. Diadalmenetükben 1942. mindössze egyetlen bukkanó volt, méghozzá az 1925-ös játékok, amikor távolmaradtak a tornától.
’42-ben aztán kisebb visszaesés mutatkozott eredményeikben, következő győzelmüket ugyanis csak 1956-ban aratták. Utolsó két aranyuk fénylik bizonyára az egyik legfényesebben, hiszen 1987-ben, az eddigi utolsó argentin Copa Americán címvédőként sikerült győzniük az ősi ellenfél területén, majd pedig 1995-ben hazai környezetben arathattak le minden babért. Az utóbbi időben kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt az uruguayi válogatott a kontinenstornán, hiszen az elmúlt négy alkalommal mindannyiszor elődöntőbe jutottak.
Remények
Az „uruk” esélyei talán-talán csökkentek, mondhatni csoda lenne, ha ismételten sikerülne a legjobb négy közé jutniuk. Az idei mérlegük 2-1-2, amely csak barátságos mérkőzéseket tartalmaz, ám igaz ami igaz, Hollandia elleni döntetlenjük kis híján győzelem lett (Kuyt a 90. percben egalizált). A „kék égbolt” együttesének nehéz dolga lehet Chile és Mexikó ellen, de azért mégiscsak a vb-negyedikről beszélünk!
Aranyláb
Kézenfekvő volna Diego Forlán bemutatása ez esetben, hiszen a világbajnokság aranylabdása a válogatott legnagyobb egyénisége is egyben. Utóbbi időben azonban nem gyártja a gólokat címeres mezében az Atletico támadója, így Luis Suárez a választottunk. Az uruguayi csatár idén év közben igazolt az Ajaxtól a Liverpoolba, ahol 13 meccsen négy gólt szerzett és hat gólpasszt adott, pedig a Premier League-be pottyanni idény felénél nem éppen hálás feladat. Egyértelmű azonban, hogy Uruguay csak akkor lehet esélyes a tornán, ha támadósora összekapja magát.
Tipp a csoportban: 1
Harmadik csoportértékelő cikkünk ezzel befejeződött, holnap még egy utolsó, összefoglaló dózist kaphatnak azok, akik igénylik még a bemelegítést a pénteken kezdődő Copa Americára. Sorra vesszük, hogy a legpikánsabb mérkőzések mikor és hol lesznek láthatóak, illetve további érdekességekkel szolgálunk a dél-amerikai futball kedvelőinek.
Stummer András Zoltán
Korábbi részek:
1. A rendező ország és a helyszínek
2. Copa America-történelem
3. A-csoport
4. B-csoport
További részek:
6. Időpontok