A korábbiakhoz hasonlóan a FIFA által kiadott erősorrendet követjük, amelyet a május 18-i ranglista rögzít. A B-csoport küzdelmeit La Plata, Santa Fé, Córdoba és Salta stadionjaiban rendezik.
Fifa-rang: 68.
Copa America-szereplések száma: 13 (először 1967-ben)
Legjobb eredmény: ötödik hely (1967)
A FIFA-ranglista alapján nem sok különbség van Ecuador és Venezuela között, ám az ismert játékosok között tallózva ettől nagyobb az eltérés. A venezuelai válogatott mindig is a CONMEBOL-régió leggyengébb csapatai közé tartozott, ez nincs másképp 2011-ben sem, amikor ugyancsak kevés az esélye a válogatottnak a Copa América csoportkörében. A 2007-es torna házigazdája aligha tudja majd megnehezíteni Brazília és Paraguay dolgát, de Ecuador ellen némi esélyük lehet.
Kupamúlt
Venezuela 1916-1963 között egyetlen Copa Américán sem vett részt, ezt követően viszont egyetlen tornáról sem hiányzott. Komoly beleszólásuk persze nem volt a nagyok dolgába, az első szereplésüket (1967) leszámítva a csoportkört sosem tudták túlélni. Igaz volt ez egészen 2007-ig, amikor rendezőként felülmúlta a várakozásokat az együttes, és a harcias, ellentmondást nem tűrő játék végül nem csak továbbjutást eredményezett a csoportból, de egészen a hatodik helyig repítette Venezuelát.
A legutóbbi kontinenstornán döntetlent játszottak Uruguayjal és Bolíviával, valamint meglepően simán legyőzték Perut. A végállomást a negyeddöntő jelentette, amikor a csoportkörben játszott biztonsági döntetlen után Uruguay már egészen simán, 4-1-re győzte le Venezuelát.
Remények
Az ötszörös világbajnok és Paraguay társaságában nem nagyon reménykedhetnek a venezuelai szurkolók, Ecuador ellen talán felveheti a versenyt a társaság. Ha valamiből, a 2007-es szereplésből feltétlenül erőt meríthetnek majd a játékosok, a papírforma azonban a negyedik helyet ígéri Venezuela számára.
Aranyláb
… Juan Arango. A jelenkor legismertebb venezuelai futballistája korábban letette a névjegyét a spanyol bajnokságban, majd 2009-ben klubot váltott, és elfogadta a Mönchengladbach ajánlatát. Jó rúgótechnikával rendelkezik, képes váratlanszerű megoldásokra, így messze a legveszélyesebb venezuelai futballista. A válogatott problémája, hogy Arangón kívül nincs olyan játékos a csapatban, aki képes lenne felnőni az ex-mallorcai nívójára, ebből kifolyólag nagyon kialakított játékstílust sem lehet felfedezni.
Tipp a csoportban: 4.
Fifa-rang: 64.
Copa America-szereplések száma: 23 (először 1939-ben)
Legjobb eredmény: negyedik hely (1959, 1993)
A lentiekben következő két válogatottól képességekben messze elmarad az ecuadori, nem úgy szervezettségben, ami mindig is az egyik erőssége volt az együttesnek. Ecuador nagyon sokáig a CONMEBOL leggyengébb csapatai közé tartozott, mostanra azonban változott a helyzet, és az eredmények alapján már több válogatottnál bőven jobb játékerőt képviselnek. Amennyiben hozzák azt, amire legjobb formájukban képesek, a második hely megszerzése nehéz, de nem lehetetlen küldetés.
Kupamúlt
Mivel Dél-Amerikában évtizedekig csak pofozógépnek számított Ecuador, ezért világbajnoki szereplésről nyilvánvalóan sokáig nem álmodhatott az ország lakossága. Az áttörést a 2002-es esztendő hozta meg, amikor az ország történetében először sikerült kijutniuk egy labdarúgó-világbajnokságra, ami aztán annyira megerősítette a helyi labdarúgást, hogy a 2006-os szereplést már mondhatni lendületből sikerült kivívni. Németországban a torna egyik meglepetéscsapatának számított Ecuador, amely azok után, hogy továbbjutott csoportjából, még Anglia dolgát is megnehezítette a nyolcaddöntőben.
A Copa Américán már kevés emlékezetes tett fűződik a Tricolor nevéhez, de 1975 óta az összes tornán ott voltak, noha csak nagyon ritkán élték túl a csoportkört. Az utolsó négy alkalommal egyaránt a csoportkör jelentette a végállomást a válogatott számára, utoljára 1997-ben sikerült ettől messzebb jutniuk, amikor a negyeddöntőben büntetőpárbaj után véreztek el Mexikóval szemben. Legjobb eredményük a negyedik hely, de ezt is csak két alkalommal tudták elérni.
Remények
A támadójáték sosem volt az ecuadori futball erőssége, de a 2002-es és a 2006-os világbajnokságon is megmutatták, hogy önmagában már a szoros védekezéssel is lehet jó eredményeket elérni. Ennek persze velejárója, hogy igazán látványos játékot nem várhatunk Ecuadortól, de ha a célfutball működik, a válogatott még Brazília ellen is képes lehet szoros meccset játszani. Nem szabad lebecsülni az ecuadori labdarúgást, főleg 2008 óta, amikor az LDU Quito klubszinten képes volt megnyerni a Libertadores-kupát.
Aranyláb
A legtöbb játékos az ecuadori bajnokságban szerepel, de a keretben vannak hárman, akik az angol bajnokságban futballoznak. A védelem oszlopa, Ulises de la Cruz a Reading alkalmazásában áll, Felipe Caicedo a Manchester Cityben játszik, a csapat legismertebb játékosa, Antonio Valencia pedig 2009 óta 34 meccsen is pályára lépett a Manchester Unitedben. Főleg tőle lehet várni, hogy fazont szabjon a középpályán, és meghozza a szükséges lendületet.
Tipp a csoportban: 3.
Fifa-rang: 23.
Copa America-szereplések száma: 32 (először 1921-ben)
Legjobb eredmény: első hely (1953, 1979)
A mindig mindenkire veszélyes paraguayi válogatottat 2011-ben is illik a torna titkos esélyesei között említeni, ugyanakkor az sem lenne olyan nagy meglepetés, ha alulmúlnák a várakozásokat. Hullámzó teljesítményük okán sokan mondják a piros-fehérekre, hogy elvben mindenkit képesek megverni, de ugyanígy képesek kikapni bárkitől. A torna egyik „sötét lova” ezúttal is sokáig menetelhet, de a dolgok szerencsétlen alakulása esetén már a csoportkörben kieshet…
Kupamúlt
Ami a részvételeket illeti, Paraguay még Brazíliát is megelőzi. Pedig az első négy kiírást egyaránt kihagyta a válogatott, de ezt követően csak akkor maradtak távol Copa Américától, amikor ilyen-olyan okok miatt idő előtt bejelentették visszalépésüket. Paraguay utoljára 1957-ben mulasztotta el a kontinenstornát, azóta mindig részesei voltak az eseménynek, és általában elég jól is szerepeltek: két alkalommal (1953, 1979) aranyérmet nyertek, ezen kívül voltak ezüst- és bronzérmesek is.
A legutóbbi három tornán mindig a titkos favoritok között volt a válogatott, de igazán nagyot domborítani sosem sikerült. A negyeddöntőtől messzebb 2004-ben és 2007-ben sem sikerült jutniuk, továbbá 2001-ben már a csoportkör abszolválása is túl nagy falatnak bizonyult.
Remények
Mint mindig, most is nehéz határozott jóslatot tenni a paraguayi válogatott kapcsán. A csapat legnagyobb erőssége ezúttal is a védekezés, de azért támadásban is megvannak azok az emberek, akik a fontos meccseken megteremthetik a különbséget. Gerardo Martino csapata a dél-afrikai világbajnokságon is megmutatta, hogy szoros védekezésével még a későbbi győztes spanyolok dolgát is képes megnehezíteni, ilyen formán pedig nehéz elképzelni, hogy a csoportban Brazílián kívül bárki is jobb játékerőt képviseljen Paraguaynál.
A vb óta nagy változáson nem esett át a válogatott, Argentínában is ugyanazok lehetnek a csapat erősségei, mint akik 2010-ben Dél-Afrikában. Justo Villar továbbra is az egyik legjobb kapus a kontinensen, és sokat lehet még remélni az olyan tapasztalt játékosoktól, mint Caniza, Paredes vagy Cáceres. A szövetségi kapitány higgadt, megfontolt mentalitása is előnyére válhat még a paraguayi válogatottnak.
Aranyláb
… Valdez. Korábban rendre Roque Santa Cruz számított a paraguayi futball elsőszámú üstökösének, az idei Copa Américán azonban inkább Nelson Valdeztől lehet sokat várni. A támadó ebben a szezonban a Hérculesben futballozott, s ugyan a szezon végén csapatával kiesett az élvonalból, de egy-egy meccsen megmutatta valós képességét. Érdemes lesz még figyelni Óscar Cardozóra is, akitől kivételes technikai megoldásokra számíthatunk.
Tipp a csoportban: 2.
Fifa-rang: 3.
Copa America-szereplések száma: 31 (először 1916-ban)
Legjobb eredmény: első hely (1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007)
Mint minden esetben, a brazil válogatott most is az egyik legnagyobb esélyese a dél-amerikai kontinenstornának. A legutóbbi két kiírást is egyaránt a „canarinha” nyerte, most azonban még nehezebbnek tűnik ezt megvalósítani, ugyanis az ősi rivális argentin válogatott hazai pályán nagy elánnal készül a trónfosztásra. A pengés, szórakoztató játék mindig is a brazilok védjegye volt, a szakírók úgy tartják, a nemzeti csapatok közül Brazílián kívül nem is volt még egy olyan együttes, amely folyamatosan ragaszkodott saját stílusához, és azon semmilyen körülmény között nem volt hajlandó változtatni.
Kupamúlt
Brazília a labdarúgó-világbajnokságok történetének legsikeresebb nemzete, először 1958-ban, utoljára 2002-ben nyerték meg a legrangosabb labdarúgó tornát, továbbá azt is csak a brazilok mondhatják el magukról, hogy az eddigi összes Mundiálon részt vettek. A Copa Américák történelmében Brazília már csak harmadik a rangsorban (Argentína és Uruguay mögött), először 1919-ben tudták elhódítani a serleget, utoljára pedig 2007-ben tették meg ugyanezt.
Az utolsó két kiírást egyaránt Brazília nyerte meg, ugyanakkor meglepő, hogy az ezt követő két világbajnokságon az elődöntőig sem tudtak menetelni. Az utolsó két Copa Américán annak ellenére tudott nyerni a „selecao”, hogy egyik alkalommal sem a lehető legerősebb keretével lépett pályára, mégis mindkét döntőben képes volt győzni a legjobbjaival felvonuló Argentínát: 2004-ben drámai, 2-2-es rendes játékidő után tizenegyesekkel nyertek a brazilok a legnagyobb vetélytárs ellen, majd három évvel később már jóval simábban, 3-0-ra söpörték le az argentinokat.
Nem csak csapatszinten, de az egyéni teljesítmények tekintetében is kiemelkedett Brazília az elmúlt két Copa Américán, amit jelez, hogy 2004-ben Adriano (7 góllal), míg 2007-ben Robinho (6 góllal) lett a torna legeredményesebb játékosa. Idén főleg Neymarra lesz érdemes odafigyelni.
Remények
Hiába nyerte meg a legutóbbi két tornát, most mégsem Brazília a torna elsőszámú esélyese. Ennek oka, hogy Argentínában sosem szerepelt jól a gárda, másrészt a helyi sajtó szerint évek óta ínséges időket él át a brazil labdarúgás, ami főleg az utóbbi két világbajnokságon teljesedett ki. Az elvárások persze változatlanok, de azt még a Dunga után kinevezett szövetségi kapitány, Mano Menezes is elismerte: a brazil futballnak időre van szüksége, hogy ismét visszaszerezze vezető helyét a futballtérképen.
Ebben az évben inkább a fiatalos robbanékonyság és a génekben kétségkívül továbbra is ott rejlő győztes mentalitás lehet a brazil válogatott legnagyobb fegyvere: a legismertebb játékosok most inkább védelemben találhatóak, de a támadószekciót sem szabad lebecsülni, mivel kvalitásaik alapján Neymar, Ganso és Pato is sokra hivatott futballisták. A középpályáról ugyanakkor hiányzik az igazi vezéregyéniség, amit egy kemény, jól tömörülő csapat ellen majd megérezhetnek Menezesék.
Aranyláb
Korábban, mint égen a csillag, úgy hemzsegtek a művészek a brazil válogatott mindenkori keretében. Most ez nem igaz, a legnagyobb nemzetközi tapasztalattal Lúcio, Maicon, Dani Alves, Robinho és Pato rendelkezik, rajtuk kívül nagyon kevés az olyan mezőnyjátékos, aki már letette névjegyét európai élcsapatnál. A legtöbben talán a Santos tehetségétől, Neymartól várják a robbantást az idei Copa Américán, kérdés azonban, hogy helyes-e ekkora terhet tenni egy 19 éves, sokak szerint még minden szempontból éretlen játékos vállaira?A válasz nem késik soká.
Tipp a csoportban: 1.
Ezzel befejeződött Copa América-bemelegítésünk negyedik része, holnap következik a C-csoport elemzése, ahol majd Uruguay, Chile, Mexikó és Peru esélyeiről lehet olvasni.
Tóthpál Zoltán
Korábbi részek:
1. A rendező ország és a helyszínek
2. Copa America-történelem
3. A-csoport
További részek:
5. C-csoport
6. Időpontok