Míg Európa nagyobbik fele a szombati Bajnokok Ligája-döntő lázában ég, addig Angliában egy másik szombati futballesemény foglalkoztatja a szurkolókat: a Championship play-off döntője. A tét nem kicsi, a Premier League-tagság nem csak a hírnévről szól, vagy arról, hogy az ember pályára léphet az Old Traffordon és testközelből figyelheti Drogbát vagy Fabregast, hanem a pénzről is. Számítások szerint a szombati győztes a következő szezonban mindent egybevéve 90 millió fonttal növelheti bevételeit, míg a vesztesnek marad a másodosztály és az azzal járó aprópénz. Valóban, a tét nem kicsi, nézzünk hát körül a két csapat háza táján!
Blackpool
A legidősebb szurkolókon kívül valószínűleg nem sokan emlékeznek arra, hogy ez a csapat valaha az első osztályban is játszott. Blackpoolban nem kevesebb, mint 39 szezon óta várnak arra, hogy fiaik újra a legjobbak között szerepelhessenek. Az álom most egy emlékezetes szezon végén végre valóra válhat. A szezon előtt nem sokan fogadtak volna arra, hogy Ian Holloway legényeinek esélyük van a feljutás kiharcolására, de ők rendre felrúgták a papírformát és lám, már csak egy mérkőzés választja el őket ettől. Mi lesz, ha még egyszer utoljára sikerül fityiszt mutatniuk az oddsoknak és szombaton Premier League-tagként hagyják el a Wembley-t?
Ha ez bekövetkezik, mindenféleképen meg kell erősíteniük a csapatot. Az első osztály ugyanis könyörtelen állatfajta, kíméletlenül széttépi az újonnan felkerülő gyenge csapatokat. No igen, a pénz. Jelenleg még nem lehet tudni, feljutás esetén vajon Holloway egy használható összegből gazdálkodhat, vagy csak némi uzsonnapénzt kap majd a vezetőségtől. Mindenképpen szükségük lesz pár tapasztalt, Premier League-et is megjárt játékos leigazolására, hiszen a jelenlegi keretüket alkotó fiúk eddig csak álmaikban játszottak a legmagasabb osztályban. Logikus és anyagilag is reális opciónak tűnik, hogy megkörnyékezik az élvonalból kiesett csapatok oda görcsösen visszavágyó játékosait, vagy esetleg kölcsönveszik a topcsapatok egy-egy ígéretes tehetségét.
Holloway azonban még akkor sem fogja kicserélni az egész csapatot, ha erre lehetősége lenne, valószínűleg főleg azokra a játékosokra fog számítani feljutás esetén, akik ebben a szezonban ilyen messzire repítették a klubot. Holloway, aki korábban a Leicester City és a QPR kispadjait is koptatta, egyébként is híres arról, hogy mindig ki tudja hozni a maximumot a keze alatt dolgozó játékosokból. Kérdés, ez mire lehet elég a Premier League-ben.
Akárhogy is, ha feljutnak, valamilyen módon fel kell tölteniük az üresen álló székeket, mert a cirka 8000-es átlag nézőszám nem méltó egy PL-csapathoz.
Cardiff City
Míg a Blackpool örömmel fogadná a feljutással járó extra pénzeket, addig a Cardiff kincstárának többre van szüksége, mint egy egyszeri tőkeinjekció. A pályán elért eredmények végül valahogyan megmentették a klubot a pénzügyi összeomlástól, de gond így is van gazdagon. Rossz hír ez a menedzser Dave Jones számára, a feljutásért járó és a közvetítési díjakból csurranó pénzeket a vezetőség nagy valószínűséggel nem átigazolásokra fogja csoportosítani.
Igaz, ebből a szempontból a Cardiff jobban áll, mint a Blackpool, hiszen soraiban tudhat több első osztályt is megjárt futballistát is. Az olyanok, mint Michael Chopra, Jay Bothroyd, Peter Whittingham, Chris Burke, Joe Ledley, Anthony Gerrard és David Marshall minden bizonnyal nagy segítséget fognak jelenteni a vészterhes időkben, de azért a keretre – melyben ott van Gyepes Gábor is – ráférne némi erősítés.
Az esetleges gyengeségeket leszámítva azonban elmondható, a Cardiff City minden téren készen áll arra, hogy csatlakozzon az élvonalhoz. A Cardiff City Stadion 2009. júliusi átadása óta ők is a 21. században érezhetik magukat, ez pedig nem csak esztétikai jelentőséggel bír. Megengedi például a klubnak a magasabb jegyárak kiszabását, nem beszélve arról, hogy az idei szezonban kevés lelátó volt hangosabb Angliában, mint a Cardiffé. Már amikor jól ment a csapatnak.
A szép új stadion és a lelkes szurkolótábor mellé jó edző dukál, erre pedig Jones személye a garancia, akinek már van némi rutinja az első osztályban. Korábban már a Southamptont és a Wolvest is dirigálta a Premier League-ben, ez a tapasztalat pedig még jól jöhet a szezon során.
Nagy feladat vár a vezetőségre is, Peter Ridsdale-nek és társainak befektetőket kell találniuk, vagy valahogy máshogy stabilizálniuk kell a csődeljárás szele által meglegyintett klubot. Intő példa lehet a Portsmouth, mellyel nem bánt kesztyűs kézzel az angol szövetség. Ez a sors várhat a Cardiffra is, ha a dolgok nem a tervek szerint alakulnak.
Az sem mellékes, hogy a Cardiff lehet az első walesi csapat a Premier League-ben, mely hatalmas fegyvertény lenne nekik, és óriási arculcsapás a helyi rivális Swansea Citynek, valamint esélyt adna nekik arra, hogy megtörjék az angol csapatok dominanciáját az első osztályban.
Kádár Pál (skysports.com)
Blackpool vagy Cardiff: az itt a kérdés
A kérdésre pedig szombat este fogunk választ kapni, amikor a két csapat a Championship-rájátszás döntőjében egymás ellen küzd meg a Premier League-tagságért.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!