Baráti borozással ünnepelte életműdíját Göröcs János

Deák Bamba fiának borozójában emeltük poharunkat "Titi bára".


Az ünnepelt jobbján (álló sorban balról a második) Deák Ferenc fia, ifjabb Deák Ferenc, az üzletvezető (fotó: FFT/Bodnár Zalán)



Békebeli hangulat lengi be a XIII. kerületi Deák Pince Borozót ezen a csütörtöki délelőttön. Kolbász, hagyma, sajt, kenyér, vörösbor és szóda az asztalon. A falnál egy ülőalkalmatosságnak is megfelelő fűtőtest, és az őt átölelő sarokkal együtt tökéletes menedékhely a kinti mínusz hét fok elől. A falakon telis-tele futballereklyék, zászlók, régi fotók nagy idők nagy futballistáiról. Amikor már úgy érezzük, hogy a retrohangulatot nem lehet fokozni, a fali tévén megszólal a Szomszédok főcímzenéje.
Nem a fali képekről jönnek le, de pillanatokon belül – nem csupán virtuálisan – megtöltik a teret azoknak a nagy időknek azok a nagy futballistái: Tóth "Jokka" József, Sarlós András, Dunai Ede és a többiek. Mindannyian erősen újpesti kötődésűek, köztük Zsengellér Zsolt sportújságíró, aki pedig a lila-fehér legenda, az 1938-as vb-döntőn is pályára lépő Zsengellér Gyula fia. De a kanapén összetéveszthetetlen stílusában mesélő Lakat T. Károly jelenléte sem csoda annak ellenére, hogy róla keveseknek jut elsőként eszébe az Újpest, viszont a Sport pluszban hónapokon át folytatódó sorozata jelent meg Göröcs Jánosról.
Merthogy őt jöttek ünnepelni a régi sporttársak, barátok, miután egy hete a Nemzeti Színház színpadán a Magyar Labdarúgó Szövetség életműdíját vette át Csányi Sándor szövetségi elnöktől az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán. "Titi" bácsi késve érkezik, de hát pontosan tudja, hogy a főszereplőnek így illik. Tud az összejövetelről, mégis meghatja kicsit, hogy a jól ismert arcok újfent körülrajongják. Nem az a típus, aki elérzékenyül, de amikor Kovács "Retro" Zoli, az esemény szervezője átnyújtja neki ajándékát, a pályafutása legszebb pillanatait felidéző fényképeket tartalmazó nagy tablót, belül bizonyára ugyanúgy potyognak a könnyei, mint az unokájának a Nemzeti Színház második sorában, midőn az életműdíjat és a hozzá járó mesés Herendi-porcelánt átvette a nagypapa.

Kovács Zoltán saját készítésű ajándék tablója Titi bának
Havonta legalább egyszer összejön itt a társaság java, de ennek a napnak az ünnepélyessége az üzletvezetőnek is szembeötlő, aki pedig naponta találkozik a borozójában futballikonokkal. Naná, édesapja egyike volt a legnagyobbaknak: Deák "Bamba" Ferenc, aki az 1945-46-os idényben megdönthetetlennek tetsző, 66 góllal lett magyar gólkirály. Fia, a "Kis Bamba" azóta sincs meg futballtársaság nélkül, de ebben a Hegedűs Gyula utcai ivóban nem is kell. A papa egyike volt azon keveseknek, akik a Ferencvárosban és az Újpestben is futballoztak. A borozó is befogadja mindkét szurkolótábor tagjait, a pult fölött egymás mellett feszül a Fradi és az Újpest címere. Viszont van Fradi- és Újpest-sarok is, ha valaki nagyon szegregáltan szereti élni az életet.
Az életműdíjas Titi bácsi pedig a régi nagy poharazgatásokról regél a barátoknak és a régi történetekre mindig szomjas újságírónak. Egykori törzshelye a Pozsonyi úti Ipoly presszó volt, mert a régi nagy Dózsa hat-hét játékosa is ott lakott a környéken (az MTK-s Sándor Károly pedig "véletlenül" keveredett oda). Az ünenpeltet szerénysége visszatartja a dicsekvéstől, de az önnön életét nála csak alig-alig kevésbé ismerő Lakat T. Károly felhívja rá a figyelmet: annak idején az Ipolyban százan is együtt ültek az újpesti futballistákkal, ha azok Megyerről az edzésről hazafelé tartva benéztek a borozóba. Aztán az idők múlásával leapadt a létszám, az göröcsi nyugdíjaslét első törzshelyén, a Móri borozóban már jóval kevesebben, majd az Arában már csak négyen jártak össze. Az a négyes is felbomlott, amikor 2015 novemberében Várhidi Pál, a nagy Dózsa edzője eltávozott.

A Deák Pince Borozó azonban – ha létszámában nem is, de hangulatában – ma megidézte azokat az "Ipoly-kori" időket. Egy életmű – amely díjat érdemelt a Nemzeti Színházban – bölcsessége úgy öntötte el a légteret, mint egy asztalra borult kancsó bor, amely menthetetlenül szélesedő foltot hagy az abroszon.
Senki nem sietett felitatni.
Szöveg és fotó: Bodnár Zalán

Szólj hozzá!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Örömfoci
Bryan Robson, egy generáció kedvence, a Manchester United elfeledett zsenije
Harcosok Klubja
A legendás összecsapás Simeonéval, ami után Beckham „hülyegyerek” lett
NB I, 1994
Mesék nagy gólokról: Váczi Dénes az Újpest ellen
Történet a fénykép mögött
Angliában a futball a háború alatt is igyekezett a felszínen maradni
Akkor, régen...
Felcsillant a remény, avagy a magyar futball ígéretei: ifi Eb-arany Bicskeivel
Meccsek, amik...
Meccsek, amik megváltoztatták az életemet: Szalma József
Du ju szpík futball?
FFT-szótár a nagy rangadók előtt: milyen szavunk van a derbire?
Még ne oltsd le a lámpát!
Gordon Banks: Szeretném hinni, hogy amit véghezvittem, másokat is inspirálhat
technika
Így kerülj rivaldafénybe a kapuban!
Költők, írjatok verseket!
Itt a futball-rap a Kacsafarhát együttestől!
Kérdezd meg pacekba!
Nagyinterjú: Juhász Roland
Döglött akták
Kocsis Sándor rejtélyes halála a barcelonai kórházszobában