Németh Ferenc (1952-2013) (fotó: MTI)
A hazai sportfotózás meghatározó alakja 1971-ben került az MTI-be, ahol eleinte belpolitikai fotós volt, fényképezett politikusokat, és ott volt Bajkonurban is, amikor az első magyar űrhajós útjára indult. Később hosszú éveken át a Nemzeti Sport fotósa volt.
Talán legemlékezetesebb, nemzetközi díjnyertes fényképe 1987-ben készült, amelyen Kiss Imre, a Tatabánya kapusa úszik a levegőben, miközben a labda már a kapuban van.
Kiss Imre a levegőben, a labda a hálóban (fotó: Németh Ferenc)
"Pontosan emlékszem erre a fotóra, már csak annál is inkább, mert a mai napig ki van rakva a lakásomban, annak ellenére, hogy épp azt ábrázolja, amint épp gólt kapok, nagyon szeretem ezt a képet – mondja a fourfourtwo.hu-nak Kiss Imre, amikor arra kértük, idézze fel azt a találatot, amelyet a fotó ábrázol. – 1987 tavaszán készült, a Ferencváros ellen játszottunk a Tatabányával az Üllői úton, nulla nullára állt a meccs, amikor tizennyolc-húsz méterre a kaputól szabadrúgáshoz jutott a Fradi. Strausz László végezte el. Arra is pontosan emlékszem, hogy öttagú sorfalat állítottam, és a sorfal bal szélén Vincze Pilu (Vincze István – a szerk.) állt, én pedig ugye a kapu másik oldalában, amelyet nem védett a sorfal. Miután Strausz Laci ellőtte, egy pillanatra Vincze Pilu fülénél láttam felvillani a labdát, úgyhogy elindultam abba az irányba. Ekkor vettem észre, hogy a labda épp a másik irányba csavarodik, úgyhogy megpróbáltam átrepülni a másik oldalra, de már nem értem el. Épp a vinklibe vágódott. Ezt a mozdulatot kapta a fotós."
"Mesélte nekem utána Németh Feri, hogy a tizenhatos vonalán guggolt, onnan fotózta a szabadrúgást, de nem a labdát figyelte, hanem rám fókuszált, és úgy sikerült elkapnia ezt a pillanatot – folytatja Kiss Imre. – Utóbb mondta nekem Feri, hogy már a meccs után, éjjel a laborban érezte, hogy ez nagyon híres kép lesz, már akkor látszott, hogy sikerült egy rendkívüli momentumot elcsípnie. Akkor még nem voltak olyan szupergyors, automata fényképezőgépek, mint manapság, az ilyen pillanatokat nagyon-nagyon nehéz volt elkapni."
"A gól után egyébként alaposan leteremtett az edző, Temesvári Miklós, azt mondta, több ilyen gólt nem akar látni, hogy arra az oldalra kapom, amelyet nekem kellene védeni. Szerencsémre Bicskei Berci (Bicskei Bertalan, volt kapus, későbbi szövetségi kapitány – a szerk.) épp kinn volt a meccsen, és olyan szögben ült, hogy látta: nem tehettem a gólról, mesterien csavart el Strausz Laci. Ő védett meg az edzőmnél"
"Nagyon sajnálom Ferit, Isten nyugosztalja. Roppant rendes ember volt, és tiszta szívből szerette a futballt, mindig nagy-nagy tisztelettel beszélt a játékosokkal, és mi is nagyon tiszteltük őt" – mondta Kiss Imre.
Németh Ferenc munkáját idén júniusban a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) Életműdíjjal ismerte el .