Szöveg Jon Spurling Fordítás Bodnár Zalán
1. Ötvenegy ok, amiért utálják Rudi Skácelt
„Sohasem gondoltam volna, hogy az ötvenegyes szám az öt egyre utal” – mondta a Dundee United főnöke, Peter Houston azt követően, hogy szerződtette a Heartstól a cseh Rudolf Skácelt, aki kikötötte, hogy az 51-es mezben akar játszani a Tannadice Parkban. Houston örül a cseh érkezésének, aki a Skót Kupa 2012es döntőjében két gólt szerzett a Hearts mezében a Hibernians ellen 5–1-re megnyert meccsen. „Skácel egy kis p…cs” – foglalta össze az Edinburgh felé tartó vonaton a Hibs-szurkolók véleményét egy drukker.
2. A francia–tunéziai kapcsolatok új szintje
A legendás francia kommentátor, Thierry Roland arról volt híres, hogy rengeteg ostobaságot csinált, de mindegyiken túltesz az, amikor a ’80-as években megkérdőjelezte, alkalmas-e arra egy tunéziai bíró, hogy levezessen egy francia meccset. Erőltetetten bocsánatot kért aztán a tunéziai közösségtől, majd amikor a meccsen egyszer rosszul ítélt a játékvezető, megjegyezte: „Szeretem a tunéziaiakat. A fiam bébiszittere is az.” Meglepő módon megtarthatta az állását.
3. Mancini, a hazafi
Írország válogatottja Lengyelország ellen játszott 1973-ban, és a QPR védője, Terry Mancini nem tudta felfogni, hogy csapattársa, Don Givens miért néz rá olyan megdöbbent arccal, mintha le akarná lőni, miközben ő szívből énekelte a himnuszt, ami harsogott a hangfalból. Hamarosan rájött. „Ez az ő himnuszuk, te idióta” – mondta Givens. Mancini beismerte, hogy csak néhány hete „fedezte fel” ír származását, még nem ismerte a himnuszt.
4. A Chelsea költséges sajtóhibája
A londoni „Kékeknél” biztosra vették 2008-ban, hogy a csapathoz szerződik a brazil csatár, Robinho. A klub marketingosztálya azonnal akcióba lépett, és egy észak-koreai csapat elleni nyári felkészülési mérkőzésre már le is gyártották a Robinho feliratú mezeket, be is árazták. Amikor megérkeztek, be kellett vallani, hogy Robinho nincs a csapattal, és nem is lesz. Hatvanöt perc alatt sikerült meggyőzni az észak-koreaiakat, hogy játsszák le a meccset így is.
5. Botrány az olimpián
A glasgow-i Hampden Parkban rendezték 2012 júliusában az olimpia női futballtornáján az Észak-Korea és Kolumbia közötti mérkőzést. A himnuszok alatt az óriáskivetítőn egyszer csak megjelent az… ööö… dél-koreai zászló. „Micsoda botrány! Hivatalosan még mindig háborúban állunk velük” – mondta az észak-koreaiak szövetségi kapitánya, Szin Uj Kun.
6. Merson, a szenvedélyes
„Nem könnyű a szerencsejátékok megszállottjának lenni, ha az ember futballista” – mondta a ’90-es évek egyik sztárja, Paul Merson, amikor egy sajtótájékoztatón sírva beismerte, hogy az alkohol, a kokain és a szerencsejátékok rabja, és bár előbbi kettőt valahogy legyőzte, a sportfogadások felőrlik az életét. Arsenalos csapattársai nem díjazták, amikor kiderült: ő volt a Sporting Life nem hivatalos tippadója a bajnoki meccsekre. „Nem bántottak a fiúk – mondta. – De éreztem rajtuk, hogy legszívesebben pohárral együtt gurítanák le a torkomon a sört.”
7. Skót belga juhász
A ’70-es években egyszer Willie Ormond skót kapitány Kinshasába utazott, hogy megnézze a kongói válogatott, a „Leopárdok” egyik felkészülési meccsét. Egy riporter azon kérdésére, mi a hobbija, azt felelte: „A farkaskutyámat szeretem sétáltatni”. Nem tudta, hogy amikor Kongó még belga gyarmat volt, a belga katonák idomított juhászkutyákkal terrorizálták a lakosságot…
8. Karren Brady, a szakértő
Big Ron (Ron Atkinson – a szerk.) esküszik rá, hogy így történt, a West Ham jelenlegi ügyvezetője, Karren Brady pedig mélyen hallgat a dologról. A hölgy a ’90es évek elején még a Birmingham City főnöke volt, miközben Ron Atkinson a városi rivális Aston Villa menedzsereként dolgozott, a Villában játszott egy névrokona, Dalian Atkinson. Brady, akinek homályos ismeretei voltak a futballról, nem tudta, hogy csak névrokonságról van szó. „Meg kell mondjam, nagyon büszke lehet a fiára – mondta egyszer Atkinsonnak. – Remek játékos.” Karren, hagyd el a futballvilágot, most!
9. Nesze neked, imperializmus!
A londoni Évszázad mérkőzésére készülő magyar sport- és politikai vezetők főleg azért akarták legyőzni Angliát, hogy bizonyítsák a szocialista ember felsőbbrendűségét: a kis kommunista ország beveszi a nyugati imperializmus fellegvárát. Erre az angolok – talán tudatosan, talán tájékozatlanságból – a Horthy-féle Magyarország koronás címeres trikolórját tették a műsorfüzet címlapjára, mi több, ezt a zászlót húzták fel a Wembley legendás tornyára is. A 6:3 után ezért maradt keserű az elvtársak szája íze.
10. Herr Flick és a korrektség
„Nem az én stílusom a katonai szókincset használni a sportban” – kényszerült védekezésre Hansi Flick, a német válogatott másodedzője a 2012-es Európa-bajnokságon a Portugália elleni meccs előtt. Flick ugyanis így készítette fel játékosait Cristiano Ronaldo szabadrúgásaira: „Sisakot fel, és alakzatba igazodj!”. Az általa használt szó, a „Stahlhelm” (Acélsisak – a szerk.) ismerős volt a játékosoknak: néhány napja sok olyat láthattak auschwitzi kirándulásukon. Flickéhez hasonló vezényszóra indult a haláltáborban naponta a mészárlás.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. márciusi lapszámában.)