Szöveg Huw Davies
Sir Alex Ferguson 2013 nyarán állt fel a Manchester United kispadjáról 26 és fél év után, ami nemcsak azt eredményezte, hogy a klub azóta sem talál olyan menedzsert, aki a kispadon átvehetné a skót mester örökségét, de a csapat játékoskeretének kialakításakor is sikerült zsákutcába szaladni, sőt, ott is maradni.
A klub az elmúlt időszakban annyi pénzt költött erősítésre, mint korábban soha, de az elmúlt hat évben érkezett mintegy harminc játékos java része nem vált be, és azok sem nyújtották a legjobbjukat, akikre amúgy nem lehetett panasz. A United szétesett Ferguson távozásával, mi pedig megnéztük, kik érkeztek megváltóként az Old Traffordra, hogy aztán csalódást okozzanak.
20. ALEXIS SÁNCHEZ
Hol kezdjük? Ott, hogy a csillagászati bérnek és a bónuszoknak köszönhetően Alexis Sánchez egy személyben keres tizenöt hónap alatt 28 millió fontot a Manchester Unitedben? Vagy ott, hogy az érkezése csak egy újabb akadálya volt Marcus Rashford és Anthony Martial fejlődésének? Esetleg, hogy a United csak azért igazolta, hogy ne legyen a városi rivális Cityé, és végre egy súlycsoportban legyen vele?
Mindez, és még ok más is szerepet játszott abban, hogy a chilei támadót az angol futball egy legrosszabb igazolásának tartják. Ole Gunnar Solskjaer, a MU menedzsere is azt mondta róla, hogy újra meg kell találnia magát. Az, hogy megtalálja valamelyik csapattársát is, valószínűleg túl nagy kérés lenne.
29. RADAMEL FALCAO
Vigyázni kell a Gestifute ügynökcég ajándékaival… A kölcsönbe érkező Radamel Falcao hatmillió fontjába került a Manchester Unitednek, majd még egyszer ennyibe a bére miatt. Azonban a klub végül nem élt a lehetőséggel, hogy 43.5 millió fontért végleg megszerezze a csatárt, aki pedig nem kevés, 26 meccsen játszott, de csak négy gólt szerzett, és árnyéka volt önmagának.
28. VÍCTOR VALDÉS
A Barcelonával háromszoros Bajnokok Ligája-győztes kapus az Old Traffordon többnyire a cserecsapatban kapott csak helyet, majd keserű szájízzel távozott. Magasról lehet nagyot esni.
27, 26, 25. SAIDY JANKO, REGAN POOLE, LEE GRANT
A trió mindhárom tagjának helye van a listán, mert egyszer-egyszer mindhárman pályára léptek, igaz, nem mindegyikük volt emiatt boldog. A 17 éves ReganPoole a Midtjylland elleni Európa-liga meccs (ekkor debütált Marcus Rashford) hosszabbításában állt be, Saidy Jankot az MK Dons elleni 4-0-s, megalázó vereség félidejében cserélték be a Ligakupában, Lee Grant pedig ebben a szezonban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a MU büntetőkkel elveszítse Derby County elleni a Ligakupá-meccset és kiessen.
24. FRED
52 millió fontba került, és semmivel sem jobb, mint Scott McTominay. Újabb példa arra, hogy nem túl hatékony lesni a városi Manchester City bevásárló listájáról, és úgy igazolni (lásd még: 30. helyezett).
23. MEMPHIS DEPAY
Az igazolás vitathatatlanul nagy lépés volt a mindössze 21 éves hollandnak, de túl korai. Az lett volna a feladata hogy megmentse a United támadásait, amire végül nem volt képes. Elméletben van visszavásárlási záradék a szerződésében, Lyonban pedig ragyogóan játszik.
22. GUILLERMO VARELA
David Moyes első igazolása soha nem lépett pályára a skót irányítása alatt, de kapott néhány meccset Louis van Gaaltól a 2015/16-os szezonban, mielőtt újra eltűnt volna a homályba. Jelenleg Dániában játszik.
21. BASTIAN SCHEWINSTEIGER
Előkelő társaságba került Bastian Schweinsteiger, mikor edzője, José Mourinho nyilvánosan megalázta, bár azon kevesek közé tartozott, akiktől a tréner bocsánatot kért. Mindenesetre Schweini a portugál menedzser érkezéséig is alig kapott lehetőséget, ezért még mindig nem tudjuk pontosan, Van Gaal tényleg le akarta igazolni a német középpályást, vagy az egész csak egy félreértés volt.
20. MORGAN SCHNEIDERLIN
Ugyanazon a napon érkezett, mint Schweinsteiger. A 24 millió fontért vásárolt Morgan Schneiderlin egyike volt annak a nyolc játékosnak, akik négy szezon leforgása alatt elhagyták a Southamptont, és vagy Liverpoolba, vagy Manchesterbe igazoltak. Azonban kétség nem fér hozzá, közülük ő járt a legrosszabbul, na jó, ha nem ő, akkor talán Rickie Lambert.
19. MARCOS ROJO
Marcos Rojo akkor a legfontosabb, ha éppen nem bevethető a védelem közepén vagy bal oldalán, és hírneve addig nő exponenciálisan, amíg nem játszik újra.
A portugál Sporting alig akarta elhinni, milyen mázlija van, amikor United 16 millió fontot ajánlott a játékosért, sőt, Nanit is odaadta kölcsönbe ingyen, VALAMINT húsz százalékos részesedést a játékos következő eladásából. Ilyen viszont soha nem történt, és lássuk be, nem is fog, legalább ez utóbbira tekintsünk úgy, mint Ed Woodward sikerére.
18. MATTEO DARMIAN
A sokoldalú szélső hátvéd nem olyan rossz, de semmiképen sem olyan játékos, akiért a Manchester Unitednek 13 millió fontot kellene fizetnie a Torinónak, vagy bárkinek.
19. ÁNGEL DI MARÍA
Nem, nem kellene feljebb lennie a listán, mert ne feledjük, milyen briliáns volt a 2014/2015-ös szezon tele előtt. Emlékszünk a Leicester City ellen, 5-3-re elvesztett meccsen mutatott teljesítményére? Az első tíz meccsén kilenc gólban játszott fontos szerepet, ez volt az egyik.
Aztán jött egy sérülés, és hogy Van Gaal minden héten más poszton játszatta, például középcsatárként, ami nem biztos, hogy ideális egy „Nudli” becenevű játékosnak, közben pedig betörtek az otthonába is. Di María ezután már nem tudta összeszedni magát, de a PSG így is mélyen a zsebébe nyúlt érte, így a United, amely brit rekordot döntött a leigazolásával, a pénze nagy részét legalább visszakapta.
16. NEMANJA MATICS
Ez a váratlan igazolás megdöbbentette a szakértőket, mert senki sem igazán értette a Chelsea szándékait, különösen, miután a szerb játékos jól kezdte az újabb szezont is. Talán a londoni klub előre látta a gyors hanyatlását, és úgy gondolta, negyven millió fontért megéri megválni tőle?
15. SERGIO ROMERO
A cserekapus már a lista második, azaz „jobbik” felében van. Sergio Romero ugyanis többnyire megbízható, nagyon tapasztalt és főleg elégedett azzal, hogy csak beugró játékos, talán jobban is, mint bármely másik kapus a világon.
A 2013/2014-es szezon óta háromszor annyi meccset játszott az argentin válogatottban (59), mint amennyi bajnokit összesen a Sampdoria, a Monaco és a Manchester United játékosaként (20).
14. ERIC BAILLY
Nem könnyű feladat elhelyezni Eric Baillyt, akinek mindössze 22 évesen, Mourinho első igazolásaként nagyon jó első szezonja volt. Jelenleg persona non grata, gyenge formában játszik, amibe a sérülései is belejátszanak.
Ebben a szezonban egyedül a Brighton ellen futballozott jól, a Bournemouth ellen kiállították, a Newcastle United ellen pedig 19 perc után lecserélték. Csak 25 éves, de a jövője nagy talány.
13. JUAN MATA
Ó, mennyivel többet várt tőle a Manchester United! Ne feledjük, a Chelsea-ben játszó Matát David Silvával emlegették egy lapon, ezt a szintet azonban soha nem érte el az Old Traffordon, pedig négy edző is próbálta kihozni belőle.
Viszont nagyon szerethető figurává vált a klubnál, már csak a Liverpool elleni duplája miatt is több elismerést kapott 2015/2016-ban, mint bárki a keretből. Kreatív és okos irányító, akiben mindig benne van a gól, ehhez képest az elmúlt fél évben 26 órát játszott a Premier League-ben gól és gólpassz nélkül, kivéve egy szem büntetőt.
12. TIMOTHY FOSU-MENSAH
Még nem tudni, a jövője melyik poszthoz köti majd, jobbhátvéd, középhátvéd vagy középpályás lesz, esetleg keres egy másik klubot. De a 21 éves holland játékos ebben az esetben legalább 300 ezer font profitot fog termelni a klubnak.
11. MAROUANE FELLAINI
Esztétikai szempontból egész biztosan a lista végén állna. És ha azt nézzük, mit tett le az asztalra ahhoz képes, hogy Moyes „sztárigazolása” volt az első átigazolási időszakban, talán akkor is ott kéne. Viszont a belgának igenis megvolt a maga szerepe és a haszna néhány év alatt, és néha ugyan nagyon furcsa helyeken tűnt fel a pályán, de lássuk be, gyakran váratlanul hatékonyan szállt be a meccsbe.
10. DALEY BLIND
Az Ajax „terméke” – aki azóta visszatért oda, ahonnan indult – megbízható volt és mutatott némi hajlandóságot és alkalmasságot a vezérszerepre is, ami viszont manapság már egyáltalán nem jellemző rá. Ugyanakkor Blindnek sosem feküdt igazán a Premier League, ahol sokoldalúsága inkább úgy jelentkezett, hogy labdával túl lassú volt a középpályán, labda nélkül pedig ugyanilyen lassú a védelem bal oldalán. Így aztán, több-kevesebb sikerrel középhátvédet próbáltak faragni belőle. Viszont tény, hogy az Ajaxszal már a Bajnokok Ligája elődöntőjében van, ami a Uniteddel sosem sikerült neki.
9. HENRIH MHITARJAN
Bár az örmény játékos gólátlaga nem olyan rossz Angliában sem, azért meg sem tudta közelíteni utolsó szezonját a Borussia Dortmund csapatában, amikor 52 meccsen 55 gólja és gólpassza volt összesen. Ennek ellenére eddig a Manchester Unitednél és az Arsenalnál is csalódást okozott.
8. DIOGO DALOT
Ez a helyezés valószínűleg túl jónak tűnik egy olyan játékos számára, aki eddig mindössze 11 alkalommal volt kezdő a Premier League-ben. De mégis itt van.
7. LUKE SHAW
Shaw eddig feszült időket élt át az Old Traffordon, súlyos sérülése miatt majdnem elvesztette a lábát, emiatt később folyamatosan súlyproblémákkal küzdött, amit az edzők sem kezeltek megfelelően. Pedig a játékos nem igazán volt hibáztatható ezért, és ugyan még nem az a futballista, aki volt, és pláne nem az, akivé remélték, hogy válik, de az tagadhatatlan, hogy a balhátvéd néha újra hasonlít arra a srácra, akit jó okkal igazolt le a United. És még mindig csak 23 éves!
6. VICTOR LINDELÖF
A 24 éves védő a United jobb játékosai közé tartozott a 2018/2019-es szezonban, egy olyan első év után, amikor olyannyira nem nyújtott meggyőző teljesítményt, hogy José Mourinhónak egy szezonon belül már a harmadik középhátvéd után kellett néznie – ami egyébként nem jött be, mint azt feljebb már olvashattátok. Lindelöf azonban egyre tapasztaltabb és érettebb játékos, fejlődik, és ki tudja, egy év múlva talán már a listánk elején fog állni.
5. ROMELU LUKAKU
Mindössze 25 éves, és már az angol élvonal 1992 utáni történetének húsz legjobb góllövője közé verekedte magát. Mostanában azonban nem úgy alakulnak a dolgai, ahogy kellenének. A Unitednek kellett egy sztárcsatár, akiért 75 millió fontot – sőt, igazából 90-et sem – sem sajnáltak, de ez a titulus neki még a sarkon túl van.
4. ANTHONY MARTIAL
Az Everton elleni gyászos teljesítménye ugyan ezt nem igazolja, de ebben a „ki a magasabb törpe”-versenyben még akár a lista elején is állhatna. Érezni a hatását a csapat játékára, legutóbb is fontos és szép gólokat szerzett a Liverpool és a Southampton ellen. Voltak nagy meccsei, nagy pillanatai, például a United 2015/2016-as FA-kupa sikerénél, és érkezése óta 130 percenként szerez egy gólt vagy ad egy gólpasszt. Ami szép még akkor is, ha néha a szenvedély nélküli csapat szimbóluma is lehetne.
3. PAUL POGBA
Na igen, a másik szimbólum. Sok újságcikket írtak már Paul Pogba manchesteri karrierjéről, és egyik sem volt igazán hízelgő. Ugyanakkor ha komolyan veszi meccset, és van kedve játszani, akkor a számok is azt bizonyítják, hogy bármire képes: 13 gólt szerzett az új edző, Solskjaer első kilenc meccsén.
És annak ellenére, hogy Mourinho játékidőben igyekezett visszafogni a karrierjét, a francia középpályás dupla számjegyú gólt szerzett és gólpasszt adott 2018-ban a Premier League-ben. Összesen 21-et, ami öttel több, mint a listán utána következő középpályásé, Bernardo Silváé, aki szinte csatárt játszik egy olyan csapatban, amelynek játéka a támadásokra épül (Manchester City). A motivációjáról lehetne vitatkozni, de ha épp megtalálja, akkor nincs nála jobb.
2. ZLATAN IBRAHIMOVIC
Nos, a klub két trófeát nyert Ibrahimovic egyetlen teljes szezonjában, amely innen nézve boldog békeidőnek tűnik már. Arról biztosan lehetne vitatkozni, Ibra jelenléte mennyire lassította le a Manchester United támadásait, és tette azokat kiszámíthatóbbá, de nem hisszük, hogy egy játékos többet tehetne, mint amit ő tett.
Túl a fénykorán, az összes sorozatot beszámítva 28 gól és 10 gólpassz fűződött a nevéhez egyetlen szezonban, így válaszolt a kritikusainak. „Ha erre voltam képes 35 évesen, képzeljék el, mit tudtam volna itt csinálni, amikor 25 voltam!” – mondta tavaly az FFT-nek.
1. ANDER HERRERA
Egy alulértékelt listavezető? Efelől semmi kétség. Ettől még igaz, hogy Ander Herrera a Manchester United egyik legmegbízhatóbb tagja volt az elmúlt években, aki még Mourinho haragját is túlélte, pedig korábban a kedvenc hadnagya volt (persze Fellaini után). A baszk az egyetlen játékos, akit Ferguson hat évvel ezelőtti visszavonulása óta a szurkolók David De Geán kívül a szezon legjobb játékosnak választottak, és állandó harcossága miatt máig a kedvencük.
És ez a harcosság hiányzik is a Unitedből, ha Herrera éppen nem bevethető. Nem lehet teljesen véletlen, hogy Solskjaer mérlege a Manchester United kispadján 11 győzelem, két vereség és egy döntetlen azokon a meccseken, amikor Herrera játszott, és öt győzelem, öt vereség és egy döntetlen, amelyeken nem. És nemcsak a hozzáállásról van szó, Herrera remekül helyezkedik, jelenléte nagyobb szabadságot ad Pogbának, aki így azt csinálhat, amit akar, többek között a francia a büntetőket leszámítva ezért szerzett már hét gólt Solskjaer irányítása alatt, ha Herrera a pályán volt, és egyet sem, ha a baszk középpályás nem játszott. Mégis, Herrera első helye sok mindent elmond a United elmúlt hat évéről.
Forrás: FourFourTwo.com