A kapusok szerepe igencsak megváltozott az elmúlt évtizedekben, már nemcsak a védelem utolsó vonalában kell helytállniuk és tartaniuk a frontot – néha egyedül –, de a támadások is sokszor tőlük indulnak.
Alaptétel a futballban, hogy ha egy megbízható és kiegyensúlyozottan teljesítő játékos áll a két kapufa között, az több pontot jelent a bajnokság végelszámolásánál. Erre remek példa az alábbi tíz játékos.
A FourFourTwo sorrendbe állította a világ jelenlegi tíz legjobb kapusát, köztük egy magyarral, az évek óta csúcsformában játszó Gulácsi Péterrel, a német RB Leipzig válogatott kapusával.
10. DAVID DE GEA (MANCHESTER UNITED)
Nem is olyan régen a spanyol kapus még a lista elején állt volna, és most is ott lenne, ha meg tudta volna őrizni azt a formáját, amelyet a 2017/2018-as szezonban mutatott, amikor nem volt nála jobb a posztján.
Akkoriban bármilyen óriási gólhelyzetbe került is az ellenfél, David de Geában általában valahogy mégis elakadt a labda. Azóta azonban furcsa éveken van túl, a 2018-as világbajnokságon vétett nagy hibái a spanyol válogatottban később klubjánál, a Manchester Unitednél is kísértették.
A 29 éves játékos még most is olyan bravúrokra képes, mint senki más, és továbbra is stabil pont a csapatban, de még nem találta meg a régi önmagát.
9. EDERSON (MANCHESTER CITY)
Egy olyan korszakban, amikor a kapusoknak is részt kell venniük a támadások felépítésében, kevés játékos versenyezhet a poszton a brazil Edersonnal. Bármi is a terv, benne lehet bízni, nagy nyomás alatt is pontos, akár egész pályás passzokat képes adni.
Igaz, a védekezés tekintetében nem volt annyira jó szezonja, mint támadásban (ritkán mondanak ilyet kapusról…), amit a statisztikák is jól mutatnak: a Manchester City játékosa védéshatékonyságban ebben az idényben a 12. helyre szorult a Premier League-ben, ami nem annyira acélos.
8. MANUEL NEUER (BAYERN MÜNCHEN)
Nem is olyan régen még nem volt nála jobb kapus ezen a bolygón. Lábbal olyan jól bánik a labdával, hogy Josep Guardiola annak idején be akarta tenni középpályára egy bajnoki meccsen. A német válogatott játékos a kapuban is hihetetlen dolgokra képes, 2014-ben harmadik is lett az Aranylabda-szavazáson Cristiano Ronaldo és Lionel Messi mögött.
Az elmúlt két évben azonban lábsérülései miatt a csapatkapitány Manuel Neuer elveszítette vezető pozícióját, a német válogatottban Marc-André Ter Stegen került a helyére, és a mostani szezonban az egyik leggyengébb a százalékos mutatója a védések terén, de passzolni továbbra is remekül tud.
Tény, hogy egy ideje már nincs olyan csúcsformában, mint régen, de még így is a világ legjobbjai közé tartozik.
7. SAMIR HANDANOVIC (INTERNAZIONALE)
Mióta az Udinese kapuját nyolc évvel ezelőtt az Inter Milanéra cserélte, a szlovén Samir Handanovic Európa legjobb kapusai közé emelkedett. Noha kevesebb elismerést kap, mint amennyit megérdemelne, kiegyensúlyozott teljesítménye miatt igazi legenda lett Milánóban.
Nyugodt, a társakkal kiválóan kommunikál, a levegőben pedig legyőzhetetlen. Handanovic igazi régi vágású kapus, aki figyelme megosztása helyet inkább a védelemre helyezi a hangsúlyt. A szezonban 74.7 százalékkal védett, amivel a Serie A legjobbjai között van.
6. GULÁCSI PÉTER (RB LEIPZIG)
Gulácsi Pétert 2015-ben igazolta át a német RB Leipzig az osztrák testvérklubtól, az RB Salzburgról, és talán ez volt valaha a legokosabb üzleti húzás Lipcsében. A magyar kapus csak kétmillió fontba került, de immár öt éve fantasztikusan teljesít, a csapata legbiztosabb pontja.
Magas, a gólvonalon gyors, remekül mozog a kapu előtt és nagyszerűen véd, aminek köszönhetően Gulácsi most vitathatatlanul a legjobb kapus Németországban. Elképesztő, 73.6 százalékkal véd, a legkevesebb gólt kapta ebben a Bundesliga-szezonban, de a hárítások mellett remekül szervez és kommunikál.
5. KEYLOR NAVAS (PARIS SAINT-GERMAIN)
Valamiért a Costa Rica-i kapus sosem volt elég jó a Real Madridnak, már abban az értelemben, hogy a szurkolók sosem lelkesedtek érte, pedig mindig remek teljesítményt nyújtott. A drukkerek egy „nagyobb nevet” akartak a csapat kapujában, így aztán 2019-ben 13 millió fontért eladták.
De amit Maridban elvesztettek, azt Párizsban megnyerték. A 33 éves játékos a szezonban 18-szor hozta le kapott gól nélkül a meccseit, azaz többször, mint bármelyik másik kapus a francia bajnokságban. És ha ez nem lenne elég meggyőző, a Bajnokok Ligájában ötször tette meg ugyanezt a szezonban, ebben sincs nála jobb.
4. THIBAUT COURTOIS (REAL MADRID)
Nem volt zökkenőmentes madridi pályafutásának kezdete, de azóta a Chelsea korábbi első számú kapusa szinte „kivirágzott” Madridban. Navas helyén ő lett a „nagy név”, akit a drukkerek is akartak, és idővel bizonyította, hogy méltó helyettese lehet Iker Casillasnak.
A belga hálóőr 71.2 százalékkal harmadik a spanyol bajnokságban a védéshatékonyság szempontjából, 24 mérkőzésen csak 16 gólt kapott, aminél jobb nincs a La Liga-szezonban. Csak 29 éves, most lépett az ideális kapuskorba, és valószínűleg tovább fejlődik.
3. MARC-ANDRÉ TER STEGEN (BARCELONA)
Sok német szurkoló teszi fel magának a kérdést, van-e olyan kapusuk, aki tapasztalatban és játékban is felveszi a versenyt Manuel Neuerrel? Egy ideje Marc-André Ter Stegen megfelel ezeknek a kritériumoknak, hiszen hogyan is lehetne a Barcelona első számú kapusát kihagyni a német válogatottból?
Akárcsak a nála hét évvel idősebb Neuer, Ter Stegen is új szintre emelte a modern kapus fogalmát. Lábbal hibátlanul látja el a feladatát, remekül építi hátulról a Barca támadásait. Bár karrierje nem indult valami meggyőzően a katalánoknál, most már kirobbanthatatlan a kezdőből, és hamarosan a német válogatottban is hasonló szerepet tölt majd be.
2. ALISSON BECKER (LIVERPOOL)
Virgil van Dijk mellett Alisson Becker volt a Liverpool másik nagy igazolása, akinek köszönhetően megfordult a csapat sorsa, és egy, a végső győzelemre szinte mindenhol esélytelen együttesből Európa legjobbja és az angol bajnoki cím abszolút esélyese lett.
Alisson mostani szezonja nehezen indult, hiszen az idény elejét kénytelen volt kihagyni tavaly augusztusi térdsérülése miatt, a helyére beugró spanyol Adrián pedig remek munkát végzett. Igaz, a védősor bizonytalannak tűnt a csapat első számú kapusa nélkül, amire nem volt példa 2018-as leigazolása óta.
Remekül véd, jól szervez, jelenléte pedig inspiráló a védők mögött. A lábát is nagyszerűen tudja használni, magabiztosan mozdul ki a kapujából. Ritka jó játékos a posztján, a Liverpool nagyon szerencsés, hogy megszerezte.
1. JAN OBLAK (ATLÉTICO MADRID)
Miután 1-0-ra megnyerte a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első mérkőzését a Liverpool ellen, az Atlético Madrid tudta, hogy a BL-címvédő angolok mindent meg fognak tenni a továbbjutásért, tűz alatt tartva a spanyolok kapuját.
A visszavágón a támadások hulláma egyre csak jött, az Atlético egyes számú játékosa azonban újra és újra megállította őket. Mindenki álla leesett Jan Oblak teljesítményétől, bár valójában senkit sem ért meglepetésként, hiszen mindenki tudta, mire képes a 27 éves szlovén kapus.
A La Ligában a második helyen áll 73.1 százalékos védési hatékonysággal Aitor Fernández (Levante) mögött. Még jobban mutatja, miért is van az első helyen a listánkon, hogy nemrég századik meccsét hozta le az Atléticó Madridban kapott gól nélkül – ami a 178-dik meccse volt a klub mezében!
Az elmúlt négy évben ő nyerte meg a spanyol bajnokság legjobb kapusénak járó Zamora-díjat. Kell ennél több indok? Jelenleg vitathatatlanul ő a világ legjobb kapusa, és valószínűleg ott is marad az élen/élbolyban még sokáig.
Forrás: FourFourTwo.com